Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Skalický trdelník v maringotke nekúpite

Skalický trdelník v maringotke nekúpite
insert_photohttps://skalmex.sk/skalicky-trdelnik/

Vinotéka pri Hájku v Skalici ponúka ochutnávky vín, ubytovanie pre malé skupiny v Skalickej búde – a popri týchto službách sa pýši aj tým, že ako v jeden z piatich výrobcov pečie Skalický trdelník – pravý, s ochrannou známkou Chránené označenie pôvodu (CHOP).

Ochutnávať sa dá nielen na mieste, vďaka spolupráci so Slovenskou poštou výrobca garantuje, že ho doručia do 24 hodín od upečenia komukoľvek na objednávku priamo domov. Majiteľ firmy Skalmex Ľudovít Bránecký je uvedený na Úrade priemyselného vlastníctva SR ako jediný majiteľ certifikátu, no ako uviedol pre poľnoinfo.sk, je ich spolu päť: Firma Lark, Mamagroup, Havlík a Správa mestského majetku Skalica.

Nie je trdelník, ako trdelník

Bráneckému certifikát CHOP nepriniesol zvýšený odbyt ani vyššiu cenu. Trdelník bez CHOP sa aktuálne predáva z maringotiek na podujatiach po 4 eurá za 250-gramový valček s rôznymi posypmi. Jeho spoločnosť Skalmex predáva cez svoju internetovú stránku 500-gramový pravý Skalický trdelník za 8,70 eur, pri väčšom odbere je zľava.

„Skalický trdelník sa dobre predáva, lebo je to Skalický trdelník. Neregistrovali sme ho ako CHOP kvôli reklame, ale kvôli zneužívaniu názvu. Rôzne pazgřivce (pozn. poľnoinfo.sk: pažraví ľudia) začali nazývať svoj produkt ako Skalický trdelník. V ich vnímaní to bolo suché cesto rôznej gramáže bez povrchovej úpravy, nie s opečenými vlašskými orechmi, ako to má byť. To bol ten zásadný problém, prečo sme do toho išli. Chceli sme zachovať pre budúce generácie, ako má naozaj vyzerať,“ povedal pre poľnoinfo.sk.

Skalický trdelník sa nemôže piecť v maringotke, iba v kamennej pekárni na vyhradenom zemepisnom území.

„Máme aj my mobilnú pec, ale používame ju iba ak je niekde propagačná akcia skalického regiónu. Máme to tak skonzultované, že vtedy ho môžeme piecť priamo na mieste aj mimo Skalice,“ hovorí.

Trdelník nemá ochrannú známku a jeho výrobcov rôznej kvality je neúrekom. Keď však niekto použije prívlastok „skalický“, alebo len „tradičný“, už sa dopúšťa porušenia európskych pravidiel pre CHOP. Ale aj to sa stáva.

„Sám som poslal päť sťažností na ŠVPS SR, na všetky mi prišla odpoveď, že nezistili žiadne porušenia. Raz som im dokonca poslal Skalický trdelník, ktorý mal 460 gramov, teda o 40 gramov menej, ako má mať, ale ani neodpísali. Tento kontrolný orgán nemá záujem starať sa o ochranu CHOP,“ dodáva Ľ. Bránecký.

TASR/Martin Palkovič – Na snímke vľavo predseda občianskeho združenia Skalický trdelník Ľudovít Bránecký zmeral dokončený maxitrdelník počas podujatia Trdlofest 2016 vo Františkánskej záhrade v Skalici 14. mája 2016. Dlžka maxitrdelníka v tomto roku bola 202 cm.

Regionálny produkt

Na internetovej stránke firmy Skalmex je popísaná tradičná výroba Skalického trdelníka bez stabilizátorov a chemických prísad – a ako posyp sa používajú iba vlašské orechy. Pravý Skalický trdelník je ako regionálny produkt úspešný.

„Firma Lark ho vozí aj do Bratislavy na nejaké predajné miesta, ale nie je to veľký obchod. Zákazníci si ho radi kúpia, keď prídu sem k nám, ale keď ho niekde vyveziete, už ten záujem nie je taký veľký,“ opisuje Ľ. Bránecký.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: https://skalmex.sk/skalicky-trdelnik/

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments