Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Situácia na trhu so pšenicou je neistá

Situácia na trhu so pšenicou je neistá
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice na svetových burzách oslabila. Burza EURONEXT v Paríži poklesla v priebehu týždňa o 10 eur, čo sú približne 4 percentá a burza CBOT o viac ako 6,5 percenta. Burza BÉT oslabila o asi 1 percento, ale jej cena klesá už od začiatku mesiaca apríl.

Podľa odhadov rumunského ministerstva poľnohospodárstva sa v tejto krajine očakáva úroda pšenice presahujúca 6 mil. ton. Táto produkcia by sa mala urodiť na ploche 1,8 mil. ha. Vlaňajšou úrodou 5,6 mil. tony, bolo Rumunsko na šiestom mieste medzi producentmi EÚ. Tento rok by sa mohlo umiestniť na štvrtom mieste.

Situácia na trhu so pšenicou je neistá, navýšené osevné plochy a následná vyššia produkcia síce poukazujú na zníženie cien tejto komodity, ale následná neistota ohľadne počasia, ako aj nižšie zásoby a zlé vyhliadky ohľadne kvality pšenice, môžu situáciu zvrátiť a ceny posunúť znova do zelených čísiel.

Úroda pšenice v Austrálii bude pravdepodobne poznačená daždivým počasím a zvýši sa teda množstvo zožatej kŕmnej pšenice. Počíta sa s množstvom až okolo 8 mil. ton v tejto kvalite. Zaujímavejšia je pre farmárov skôr kukurica a jej export smerom do Číny, ktorá má záujem zvyšovať svoje zásoby.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments