Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Privítame žatvu s vysokými cenami komodít?

Privítame žatvu s vysokými cenami komodít?
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Dnes (19. apríla) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Hodnota potravinárskej pšenice triedy E dosiahla 248,7 eur za tonu, čo je za posledné dva týždne pokles o približne 15 eur.
„Ceny obilnín sa s blížiacou žatvou znižujú. I tak ale očakávame, že ceny budú po aktuálnej žatve na vyššej úrovni, ako tomu bolo v minulom roku,“ uviedol k aktuálnemu zasadnutiu CBV Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory.
Podľa CBV by ceny v čase žatvy mali dosiahnuť 200 eur za tonu. Pri cenách chlebovej obilniny sú zaznamenané rozdiely medzi regiónmi. Najnižšie ceny sú na strednom Slovensku a to na úrovni 233,7 eur za tonu.

Kŕmna pšenica poklesla ešte výraznejšie a to o viac ako 25 eur za tonu na súčasných 201,7 eur za tonu. V krátkodobom pohľade sa počíta s miernym poklesom cien a z dlhodobého (začiatok žatvy) s poklesom na 160 eur za tonu.

Pri kŕmnej kukurici sa neočakávajú výrazne výkyvy cien. Tá aktuálna je na úrovni 216,7 eur za tonu. Ceny by podľa predpovedí CBV nemali klesnúť pod 215 eur ani v krátkodobom, ani v dlhodobom horizonte.

Cena repky klesá len pozvoľne a tak by to malo byť i z krátkodobého a z dlhodobého pohľadu. V súčasnosti ceny dosahujú 457,4 eur za tonu. „Olejniny sa cenovo javia stabilizované, vyplýva to však skôr z dokončovaných kontraktov posledných zásob v rámci regiónu Slovenska.,“ povedal Pavol Scholtz. Začiatkom júla by mali ceny podľa CBV dosiahnuť 440 eur za tonu.

Ceny slnečnice dosahujú 440 eur za tonu a mali by sa vyhnúť výraznejším výkyvom.

Ostatné komodity:

Pšenica potravinárska triedy A (západné Slovensko): 243,3 eur za tonu a v čase žatvy sa počíta s cenami na úrovni 195 eur.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko): 219,6 eur za tonu a v čase žatvy sa počíta s cenami na úrovni 205 eur.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) 193,3 eur za tonu a v čase žatvy sa počíta s cenami na úrovni 165 eur.

Raž potravinárska (západné Slovensko) 220 eur za tonu a v čase žatvy sa počíta s cenami na úrovni 205 eur.

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) 220 eur za tonu a v čase žatvy sa počíta s cenami na úrovni 235 eur.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments