Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Simon: Nová potravinová legislatíva je obrovským prínosom

Simon: Nová potravinová legislatíva je obrovským prínosom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novelizovaná legislatíva pri označovaní potravinárskych tovarov pred koncom spotreby na pultoch, na regáloch obchodných reťazcov je podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona obrovským prínosom.

“Podľa mojich odhadov, počet nedostatkov v obchodoch, ktorých sme mali predtým u viac ako 500 druhov tovaru po dátume spotreby alebo minimálnej dobe trvanlivosti, podľa posledných kontrol z minulého roku poklesol na 39 druhov tovarov. Je to rapídne zníženie,” uviedol v rozhovore pre TASR Simon.

“Aj iné nedostatky, keď sme mali predtým 25 do 30 % nedostatkov, poklesli na 13 %. Potvrdzuje to, že naše rozhodnutia boli správne,” poznamenal.

Aj povinnosť nahlasovania tovaru pri dovoze zo zahraničia podľa Simona “veľmi pomáha”, pretože, “keď nám niekto nahlási, že dovezie kamión hydiny z Francúzska, ktorú sme už v niekoľkých predajných bodoch zachytili a vrátili naspäť do zahraničia, tak určite naši kontrolóri budú venovať zvýšenú pozornosť napríklad kvalite francúzskej hydiny”.

“Táto databáza nám môže poslúžiť jednak ako preventívne opatrenie, ale aj ako operatívne opatrenie v prípade nákaz – napríklad u takých, ako bola minuloročná dioxínová kauza. Keby taká istá situácia nastala teraz, tak Štátna veterinárna a potravinová správa SR na základe údajov z databázy vie zistiť, koľko akého tovaru sa na Slovensko doviezlo a mohla by nastúpiť priamo do tých skladov, obchodov, v ktorých predmetný tovar prichádza do distribúcie. Toto je krok, ktorým chránime záujem občana,” podčiarkol.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
19. február 2012 14:27

…je zaujímavé, že najväčšiu ochranu pociťujeme vždy pred voľbami! Inokedy zrejme Štátna veterinárna a potravinová správa nič nerobí…, zrejme po bude potrebné jej prácu zefektívniť.

Jaroslav60
Jaroslav60
19. február 2012 23:56

Podľa toho, akú máme kontrolu potravín, také máme ministrstvo pôdohospodárstva. Ak sú skazené potraviny, tak to vieme, ale ak je skazené ministerstvo, tak to je navine vyššia moc. Bože ocheraňuj naše poľnohospodárstvo od takých odborníkov, akí sú tam teraz a do kedy?