Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny ošípaných znova mierne rastú

Ceny ošípaných znova mierne rastú
insert_photo2 x PPA - ATIS

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 6. týždeň roku 2012, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Na trhu s jatočným hovädzím dobytkom v 6. týždni výrazne vzrástol nákup kráv (+35,4 %) v porovnaní so 4. týždňom. Pri jaloviciach sa zvýšil nákup o 22,2 %, ale tieto sa nakupovali v minimálnom počte. Oproti tomu sa nákup jatočných býkov spolu znížil o 17,6 %.

Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa oproti 4. týždňu zvýšila o 1,9 % na 3,24 €/kg j. hm. (1,78 €/kg živej hmotnosti.). Býky v triede R sa v šiestom týždni predávali drahšie o 1,6 % po 3,50 €/kg j. hm. Nákupná cena býkov stúpla aj v triede O (+2,1 %). Prepadla sa len priemerná cena v triede P o 8,1 %.

Počas 6. týždňa sa priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu v porovnaní so 4. týždňom zvýšila o 3,1 % na 1,64 €/kg j. hm. (0,84 €/kg ž. hm.). Nákupná cena sa zvýšila v triede R o 2,0 % a vyskočila v triede O až o 6,8 %. Priemerná cena kráv mierne klesla len v triede P o 0,2 %.

Na trhu s jatočným dobytkom v 6. týždni sa priemerná nákupná cena jatočných jalovíc dostala nárastom o 12,8 % na úroveň 2,36 €/kg j. hm. (1,22 €/kg ž. hm.).
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola nákupná cena jatočného dobytka vyššia pri mladých jatočných býkoch o 7,1 % a pri kravách o 1,9 %. Pri jaloviciach priemerná cena vzrástla až o 17,5 % nad úroveň rovnakého obdobia roka 2011.

Predpokladáme, že v najbližšom období sa môže nákupná cena jatočných býkov a jalovíc stabilizovať. Cena jatočných kráv by sa mala oslabiť.

Jatočné ošípané
Počas 6. týždňa sa na trhu s jatočnými ošípanými zmenil cenový vývoj z predchádzajúceho obdobia a cena sa začala zotavovať. Oproti 4. týždňu bol nákup ošípaných spolu vyšší o 1,1 %.

V priebehu 6. týždňa sa nákupná cena jatočných ošípaných zvýšila vo všetkých triedach. V triedach s najvyššou kvalitou mäsa S, E a U ceny posilnili o 1,0 %, 0,1 % a 0,2 %. Nákupná cena stúpla aj v triede R o 0,4 %. Priemerná nákupná cena ošípaných za triedy S až P spolu sa zvýšila o 0,7 % na úroveň 1,59 €/kg j. hm. (1,26 €/kg ž. hm.).

V 6. týždni tohto roka prevyšovala priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu o 15,5 % úroveň rovnakého obdobia roku 2011.

Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena jatočných ošípaných bude ďalej upevňovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: 2 x PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments