Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Živočíšna výroba

S bravčovinou sa dá dobre uplatniť už aj na Slovensku

Chceš predávať ošípané priamo zákazníkom? Nedostaneš podporu a budeš pokutovaný!
insert_photoTASR

Jednoznačne však tomu nahráva aj aktuálna situácia s koronavírusom a zvýšený dopyt po potravinách.

Úspešný chovateľ z nitrianskeho kraja hovorí, že záujem o slovenské ošípané sa v uplynulých týždňoch výrazne zvyšuje.

„Jednoznačne v uplynulých týždňoch pociťujeme zo strany slovenských bitúnkov záujem o zvýšené dodávky jatočných ošípaných do ich prevádzok. Záujem rastie o 20 až 40 percent. Avšak vieme, že niektorí chovatelia majú ročné alebo dvojročné zmluvy s odberateľmi v zahraničí, ktoré dnes nemôžu len tak vypovedať. Majú nejaký priestor povedzme 5 až 10 percent, ktorý môžu zmeniť a presmerovať kamióny s ošípanými k slovenským odberateľom, ale určite to nejde v plnom rozsahu,“ uviedol František Valášek.

Jeho spoločnosť má až tri farmy v Nitrianskom kraji. Zatiaľ čo v minulosti z nich smerovali ošípané aj do zahraničia, aktuálne sa uplatňujú takmer všetky už len na slovenskom trhu.

„Asi pred rokom sme dodávali okolo 40 percent jatočných ošípaných do zahraničia, avšak to bola situácia ešte pred výskytom afrického moru ošípaných. Približne od marca-apríla 2019 sme znížili objemy vývozu na asi 10-15 percent, avšak už od decembra môžeme povedať, že 95 percent našich ošípaných ide na slovenský trh. Momentálne je o ne veľký záujem“ dodal chovateľ.

Na farmách je sprísnený hygienický režim, ktorý je však samozrejmosťou už dlhšie.

„Už asi rok a pol, odkedy sa v okolí Slovenska objavil africký mor ošípaných, máme na farmách prísnu dezinfekciu. Takže sme neboli zaskočení ani aktuálnou situáciou s koronavírusom. U nás keď pracovník prechádza z haly do haly, prechádza cez dezinfekčné brody. Keď príde na farmu, musí sa osprchovať a prezliecť do pracovného vnútrofarmového  odevu. Čiže my a naše ošípané sme na túto situáciu boli celkom dobre pripravení,“ uviedol Valašek.

Nateraz výrazný problém s nedostatkom zamestnancov na farmách v okolí Nitry nepociťujú. Ich výpadok budú riešiť operatívne, ak takáto situácia nastane.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments