Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Okrem preventívnych opatrení si zriadili rezervný tím ľudí

blank

Súbežne s prijímaním nových nariadení zo strany štátu v súvislosti so šírením nového koronavírusu poľnohospodári a potravinári podľa nej denne pracujú na opatreniach v snahe ochrániť vlastných zamestnancov a zabezpečiť plynulú výrobu potravín a starostlivosť o zvieratá.

Na základe povolenia ŠVPS pripravujú ubytovacie priestory

Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory ubezpečila, že vidiek sa spája pre zabezpečenie plynulej výroby potravín a zdravia obyvateľstva. Poľnohospodári okrem práce pri zvieratách a zakladaní tohtoročnej úrody zabezpečujú ochranné rúška a dezinfekčné prostriedky pre zamestnancov. Na základe povolenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR v podnikoch pripravujú ubytovacie priestory pre ľudí, ktorí ostanú v karanténe, aby sa mohli naďalej starať o zvieratá.

Tam, kde je to možné, sa tímy ľudí podľa Holéciovej rozdeľujú do menších skupín, aby v prípade nákazy minimalizovali výpadok väčšieho počtu zamestnancov. Niektoré podniky zvažujú, že zadelia ľudí na prácu v týždenných turnusoch.

Rezervný tím ľudí

„Rozhodli sme sa, že okrem všetkých ochranných a preventívnych opatrení si na družstve zriadime rezervný tím ľudí. Je zložený z rodinných príslušníkov, študentov, administratívnych pracovníkov. Prídu na krátke zaškolenie na farmy, aby v čase potreby zvládli základnú manipuláciu a starostlivosť o zvieratá,“ opísal preventívne plány Rastislav Slocík z Družstva Agrospol Boľkovce (okres Lučenec).

Vedenie Poľnohospodárskeho družstva Očová (okes Zvolen) zabezpečilo pre všetkých 85 zamestnancov ochranné rúška.

„Ušili nám ich ženy priamo z obce,“ podotkol Ján Maľa, predseda PD.

Služby pri kŕmení a dojení asi 650 dojníc majú podľa predsedu družstva nastavené tak, aby sa ľudia v priamom kontakte nestretávali.

SPPK pracuje na podnetoch, ktoré posielajú členovia

Emil Macho, predseda SPPK hovorí, že práve v týchto dňoch si zaslúžia obrovskú úctu a poďakovanie všetci ľudia, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na výrobe potravín.

„Práve dnes je mimoriadne podstatné, aby sme všetkým týmto ľuďom vyjadrili veľkú úctu a vďaku za ich náročnú prácu. Dnes vidno, že práve koronavírus vidiek spojil. Bez ohľadu na to, čo sa deje, sa v našich dedinách a mestách naďalej seje, sadí, chová, spracováva a produkuje. Potravinárske podniky fungujú, obchody sú naďalej zásobované potravinami. Máme čo jesť, máme sa kde liečiť,“ dodal predseda SPPK Emil Macho.

Holéciová doplnila, že SPPK zároveň pracuje každý deň na podnetoch, ktoré jej posielajú jej členovia – poľnohospodári a potravinári – v súvislosti s novým koronavírusom, mimoriadnou situáciou a prijímaním ochranných a preventívnych opatrení zo strany štátu.

Autor článku: TASR, poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Jozef Sedlák

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  R.Slocík
  25. marca 2020

  No zase ruku na srdce:keby ze mame zjest len to co doma vypestujeme, vychovame a vyprodukujeme tak by sme trocha pochudli…mierne povedane…

  Odpovedať
  1. blank
   agrárnik zHN
   26. marca 2020

   Presne povedané z bravčoviny, ktorú sme pred 1989 vyvážali ostali len povesti a bájky. Z dnešnej bravčoviny sa ujde len cca každému 10. Štát fackal chovateľov ošípaných, že sú drahí, nerentabilní a ne konkurencia schopní. Dotovali sme automobilky a stíhačky tak sa nečudujme že bravčovina bude vzácna. Liberáli ak si myslia, že dovezieme nech sa chytro zobudia. Všetok kapitál, ktorý ide svetom tlačí zisky do materských krajín a vonku to len drancuje. Až keď oni budú mať pretlak bravčoviny na trhu tak ju vyvezú možno aj na Slovensko.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.