Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Roľníci si od júla 2013 môžu požičať peniaze na nákup pôdy

Roľníci si od júla 2013 môžu požičať peniaze na nákup pôdy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek dnes v Bratislave podpísal s predstaviteľmi Slovenského pozemkového fondu a Slovenskej záručnej a rozvojovej banky memorandum o podpore nákupu poľnohospodárskej pôdy, projekt ktorej začne platiť od 1. júla 2013. SZRB plánuje ročne vyčleniť na nákup pôdy približne 20 miliónov eur.

„Národná rada SR 21. mája 2013 odsúhlasila zákon o pozemkových úpravách a o usporiadaní pozemkového vlastníctva, ktorý bol následne prezidentom SR podpísaný a publikovaný 14. júna 2013. Tento zákon je kľúčovým zákonom k tomu, aby sa mohol spustiť projekt s názvom Moja pôda, ktorý má pomôcť slovenským poľnohospodárom za veľmi mäkkých podmienok získať poľnohospodársku pôdu do svojho vlastníctva,“ uviedol dnes Jahnátek na tlačovej besede pred podpisom memoranda.

Podľa informácií generálnej riaditeľky Sekcie poľnohospodárskej politiky a rozpočtu Slávky Jánošíkovej bude z úveru od SZRB možné financovať kúpu ornej pôdy, chmeľníc, viníc, ovocných sadov, záhrad, trvalých trávnych porastov a podobne. 

Úver podľa Jánošíkovej budú môcť využiť fyzické a právnické osoby, ktoré sú na území SR registrované ako samostatne hospodáriaci roľníci, ako aj obchodné spoločnosti, ktoré podnikajú v SR súčasne v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby.

„V prípade, že subjekt podniká iba v rastlinnej výrobe, bude pri nákupe pôdy podmienkou, aby preukázal, že 10 % jeho hektárovej výmery predstavuje špecializovaná rastlinná výroba,“ podotkla.

Novinkou pri úvere od SZRB je, že zaň možno nadobudnúť aj parcely typu E, respektíve C, teda digitálne zamerané, respektíve aj tie, ktoré nie sú digitálne zamerané.

Projekt podpory nákupu poľnohospodárskej pôdy má podľa slov generálneho riaditeľa SZRB Dušana Tomašeca fungovať s pomocou maximálne 15-ročného úveru od SZRB s úročením vo výške od 3 do 4 % p. a., a to v závislosti od doby splatnosti úveru, od ratingu poľnohospodárskeho klienta a od bonity kupovanej pôdy.

Dlhodobý investičný úver na nákup pôdy farmármi bude môcť byť zabezpečený iba kupovanou poľnohospodárskou pôdou, na rozdiel od podmienok úverov od komerčných bánk požadujúcich od farmárov pri nákupe pôdy dodatočné zaručenie. Maximálna výška úveru od SZRB sa bude pohybovať na hranici 330.000 eur.

„Ak by klient však úver nesplácal, bude zabezpečené, aby jeho pôdu odkúpil Slovenský pozemkový fond,“ dodal generálny riaditeľ SZRB.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
1. júl 2013 10:10

Nech je SLOVENSKÁ pôda v slovenských rukách a nie v cudzích, zahraničných, a hlavne nie GMO firiem …

juro
juro
1. júl 2013 16:38

presne tak !!zvýšiť nájom aby vlastník mal osoh a takový podu nepredá !!sůhlas!

agrárnik z HN
agrárnik z HN
2. júl 2013 20:14

Nová legislatíva priniesla aj nové pravidlá pre farmárov hospodáriacich na pôde : Od 1. júla nastali zmeny Zákonom 145/2013 v 2 zákonoch, ktoré sa týkajú nájmu pôdy: 1. V Zákone 504/2003 o nájme pozemkov sa zmenila v § 8 ods. 1 najdlhšia doba nájmu z 15 rokov na 25 2.… Celý komentár »