Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Aktuálne možnosti zvýšenia úrody a kvality v mesiaci júl

Aktuálne možnosti zvýšenia úrody a kvality v mesiaci júl
insert_photo3 x Agrobiosfer, s. r. o., 1 x poľnoinfo.sk

Priebeh počasia nás tento rok opäť prekvapil a z chladného leta sa rýchlo stalo leto extrémne teplé a podľa predpovedi nás čaká ďalšie extrémne ochladenie. Tieto výkyvy počasia pôsobia na všetky pestované kultúrne plodiny negatívne a horšie sa vyrovnávajú s rýchlymi prechodmi klímy. Preto je nutné porasty zabezpečiť protistresovo a zároveň ich posunúť cielenou stimuláciou k dosiahnutiu vyšších úrod so zvýšenou kvalitou.

Cukrová repa
Pestovateľský ročník 2011/2012 bol pre prvovýrobcov rekordný (úroda 63,05 t/ha a cukornatosť 18,05 %), ale minulý rok považovali pestovatelia za menej vydarený, keď sa dosiahla vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky úroda 45,43 t/ha a cukornatosť 16,49 %. Aj keď sa tento rok sejba posunula, je možné dosiahnuť vysokú úrodu s vynikajúcou kvalitou. Cielenou a včasnou aplikáciou prípravkov na báze morských rias so stimulačným a protistresovým účinkom spolu s posledným fungicídom môžeme ovplyvniť  zvýšenie úrody a hlavne cukornatosti. Preto odporúčame aplikáciu prípravku Alga 300++K v dávke 0,7 – 1 l/ha, čím pozitívne ovplyvníme zvýšenie úrody, cukornatosti, udržíme a podporíme green efekt a zabezpečíme porast proti stresovým faktorom, ako sú sucho, chlad, zamokrenie, zasolenie. Cukrová repa je plodina pri ktorej je úroda závislá od veľkosti a výkonu listovej plochy, preto je podstatné čo najdlhšie ochrániť a udržať listovú plochu aktívnu a zabrániť vstupu chorôb. Najúčinnejšou cestou je prevencia!!! Aplikáciou prípravku SoftGuard++ v dávke 0,8 – 1 l/ha ochránime preventívne porast proti hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám, pri aplikácii s ostatnými prípravkami v tankmixe pôsobí SoftGuard ako nosič a zvyšuje tak rýchlosť prijateľnosti a využiteľnosti prípravkov. Zároveň pôsobí synergicky s prípravkami na báze morských rias a zvyšuje tak ich účinnosť.

Vinič hroznorodý
Podobne ako cukrová repa, aj vinič hroznorodý je plodina, ktorej úroda je závislá na veľkosti a výkone listovej plochy. Aplikáciou prípravku na báze morských rias Algreen v dávke 0,8 – 1 l/ha po odkvete ovplyvníme nasledovné parametre:
–    Zvýšenie úrody a kvality
–    Green efekt
–    Ochrana proti bielej hnilobe
–    Silná protistresová ochrana
–    Výživa a stimulácia porastu

Následnou aplikáciou v štádiu rastu bobúľ aplikáciou prípravku na báze morských rias Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha pozitívne ovplyvňujeme:
–    Zvýšenie cukornatosti a úrody
–    Vyvážený pomer medzi cukrom a kyselinami
–    Silná protistresová ochrana
–    Výživa a stimulácia porastu
Vinič je potrebné ošetrovať na základe signalizácie aj proti chorobám a prevencia je vždy účinnejšia a lacnejšia ako následné riešenie už vzniknutej choroby. Preto do každého postreku odporúčame aplikáciu prípravku SoftGuard s účinnou látkou chitosan oligosacharid, ktorý pôsobí preventívne proti chorobám (biela hniloba, pleseň sivá, múčnatka ai.) a zároveň zvyšuje účinnosť a využiteľnosť prípravkov v tankmixe.

Ovocné sady
V štádiu po odkvitnutí aplikáciou prípravku na báze morských rias Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha podporíme celkový rast, green efekt, zvýšime výkon fotosyntézy a dodáme prírodné živiny a sad zabezpečíme proti stresom (sucho, chlad, zasolenie). Na mladé rastúce plody (2 – 3 týždne po druhej aplikácii) aplikáciou prípravku Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha priamo podporujeme rast plodov, zvyšujeme úrodu, obsah cukrov a taktiež vplyvom bioaktívnych látok podporujeme skoršie dozrievanie a vyfarbenosť plodov.

Po odkvitnutí za účelom zlepšenia kvality je možné použiť prírodný komplex aminokyselín s vápnikom v podobe prípravku AmiCa. Do každej aplikácie nezabúdajte pridať prípravok SoftGuard!!!

Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov alebo navštívte našu webstránku s e-shopom www.agrobiosfer.sk.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 3 x Agrobiosfer, s. r. o., 1 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments