Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Reakcia na článok: Rozvoj vidieka u Jahnátka vraj smrdí …

Väčšinou nám do pošty portálu poľnoinfo.sk prichádzajú len oficiálne tlačové správy, ktoré sa predbiehajú v tom, ktorý obchodný reťazec má vyššie zastúpenie domácich potravín, alebo ktorá firma má aké skúsenosti s výstavbou bioplynových staníc. Okrem reakcii v diskusii pod článkami, získavame spätnú väzbu od vás – čitateľov, najmä pri osobných stretnutiach. Včera nám však prišla do pošty reakcia na článok, ktorý bol uverejnený na portáli aktuálne.sk a my sme sa po komunikácii s týmto portálom rozhodli, že Vám ponúkneme pôvodne znenie článku a aj predmetnú reakciu.

Pôvodný článok aktualne.sk uverejnený 25.3.2013:

Rozvoj vidieka u Jahnátka vraj smrdí. Minister si svojho človeka bráni

Spĺňa alebo nespĺňa nový riaditeľ Agentúry pre rozvoj vidieka Vladimír Vnuk kritéria, ktoré na tento post vypísalo ministerstvo pôdohospodárstva?

Zatiaľ čo šéf tohto rezortu svoj výber obhajuje, jeho predchodca Zsolt Simon (Most-Híd) má na celú vec presne opačný názor. Skôr než samotný šéf tejto príspevkovej organizácie, však na tom nesie zrejme vinu samotné ministerstvo.

„Ministerstvo si stanovilo pri výbere kritériá, medzi ktorými uviedlo aj znalosť a skúsenosť s operačným programom Leader plus. Veľmi by ma zaujímalo, ako tento človek splnil skúsenosti s týmto programom. Leader plus sa totiž mal na Slovensku uplatňovať v rokoch 2004-2006, ale napokon ho Slovenská republika neuplatňovala,“ skonštatoval exminister pôdohospodárstva pre Aktuálne.sk.

Ako navyše Simon pripomína, na Slovensku je len pár ľudí, ktorí s týmto operačným programom majú skúsenosti. A aj tí ich vraj získali mimo našich hraníc.

„To znamená, že možní uchádzači boli takýmto spôsobom de facto umelo vylúčení z výberového konania,“ upozorňuje Jahnátkov predchodca.

 Šéf tlačového oddelenia ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala pre Aktuálne.sk potvrdil, že Vnuk bol jediným prihláseným účastníkom výberového konania. Tvrdí však, že vyhovel všetkým požiadavkám rezortu, ako aj samotného výberového konania.

„Znalosť opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2007-2013 ako aj znalosť ďalších súvisiacich oblastí ,LEADER, opatrenia a osi programu rozvoja vidieka, stratégia Európa 2020 a ďalšie, bola preskúmavaná  v rámci otázok kladených členmi výberovej komisie na samotnom výberovom konaní,“ skonštatoval šéf tlačového oddelenia rezortu.

Autor článku: Ladislav Bariak – aktualne.sk

 

Plné znenie reakcie na článok, ktorá prišla do pošty portálu poľnoinfo.sk:

„Rozvoj vidieka u Jahnátka vraj smrdí…“

Pán exminister Simon má v tomto prípade pravdu. Neznalosť problematiky rozvoja vidieka a prístupu Leader však poukazuje na hrubú neznalosť základných pojmov zostavovateľov podmienok výberového konania z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Podľa všetkého sa tu odrazila radikálna výmena všetkých riadiacich pracovníkov na Sekcii rozvoja vidieka ako aj zrušenie Odboru Leader, ktoré nastalo po príchode ministra Jahnátka na ministerstvo. Pán Ing. Vnuk nijako nemohol preukázať splnenie tejto požiadavky a ťažko by ho plnili aj iní záujemcovia, ako uvádza pán exminister v článku. Keby išlo o verejné obstarávanie a preukáže sa nesprávne zadanie predmetu obstarávania, muselo by byť zrušené. Tu to však nevadí.

Čo je ale asi ešte horšie a kvôli čomu pán Vnuk v žiadnom prípade nemohol splniť podmienky výberového konania je podmienka:

Prax v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka minimálne 3 roky, skúsenosti s organizáciou a realizáciou vzdelávacích programov, skúsenosti s postupmi prípravy a hodnotenia rozvojových dokumentov vidieckeho územia.

Zostavovatelia týchto podmienok si asi dostatočne dobre neoverili, ako ich majú nastaviť, aby im pán Vnuk vyhovel, keďže do konca septembra 2012 pracoval ako referent v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ktorá nemá s poľnohospodárstvom ani rozvojom vidieka spoločné vôbec nič, o príprave a hodnotení rozvojových dokumentov vidieckeho územia ani nehovoriac. Tu je hlavný problém, že aj keď pri takto (preňho nevhodne) nastavených podmienkach výberového konania na riadiacu funkciu v príspevkovej organizácii MPRV SR mal pán Vnuk odvahu zaslať si prihlášku do výberového konania, nemal byť doň vôbec zaradený, nieto ešte výberové konanie vyhrať. Pán Vnuk asi sám uveril svojej vhodnosti na zastávanie tejto funkcie, veď mal pol roka na to, aby zistil aspoň že nejaký rozvoj vidieka existuje, odkedy bol do funkcie povereného riaditeľa Agentúry dosadený z najvyšších sfér ministerstva. Preto aj bol jediným prihláseným do výberového konania, pretože každý, kto by aj mal oveľa viac skúseností a praxe v odbore ako on vedel, že výberové konanie je len formálne na splnenie zákonnej povinnosti obsadiť riadiacu funkciu na základe výsledkov výberového konania a že o jeho víťazstve je vopred rozhodnuté. Podmienka znalostí z implementácie Leader+ k tomu len dodala. Otázkou je, či je ministerstvo ochotné si svoju chybu uznať a zjednať nápravu.

Autor: Meno autora v redakcii poľnoinfo.sk. Reakcia na článok neprešla žiadnou redakčnou úpravou a uverejňujeme ju v plnom znení.

Autor článku:
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
28. marec 2013 9:27

takýto odborník je zrejme aj Ing. Barbarič bývalý šéf inšpektorátu práce z Nitry na problematiku vidieka ako generálny riaditeľ sekcie

emil
emil
3. apríl 2013 6:05

…..na tomto ministerstve je to stále jedno, či tam bude exminister alebo súčasný minister…..už to budú 3 roky čo im je podvod s dotáciou ľahostajný ide síce o 7000 €, ale nechcú o tom počuť……ani neviete už pomalí, kto s nich hovorí pravdu a kto klame ……..jeden minister sa vyhovára… Celý komentár »

jofre
jofre
3. apríl 2013 19:12

Vazeny si uvedomte jednu vec a spojitost Vnuk – Stredak (Veduci sluzobneho uradu) su futbalovy rozhodcovia… A ten blbec Barbaric zodpoveda za II. pilier Spolocnej polnohospodarskej politiky a to mame byt od 1.7.2016 predsedajucou krajinou EU, tak co chce tento nymand viest v ramci rokovani, ked ani do Bruselu nechodi… Celý komentár »

peter
peter
12. apríl 2013 11:51

Auto článku by sa mal verejnosti predstaviť, prečo sa skrýva za redakciu ? Ak niečo napíšem a som si vedomý správnosti všetkých informácií, tak sa aj podpíšem , nemyslíte vážený pán alebo pani?