Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Pozemkové spoločenstvá budú musieť mať právnu subjektivitu

Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity budú mať povinnosť transformovať sa na spoločenstvá s právnou subjektivitou. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o pozemkových spoločenstvách, ktorý včera (utorok, 26. marca 2013) schválili poslanci Národnej rady.

“Doterajšie skúsenosti s existenciou spoločenstiev bez právnej subjektivity pri chýbajúcich ustanoveniach o orgánoch spoločenstva, ale aj poskytovanie podpory zo štrukturálnych fondov len pre pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou preukazujú, že existencia pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity sa javí v súčasnosti ako neopodstatnená,” vysvetľuje predkladateľ návrhu, ministerstvo pôdohospodárstva.

Mnohé spoločenstvá bez právnej subjektivity pritom podľa rezortu paradoxne vystupujú a konajú ako spoločenstvá s právnou subjektivitou.

“Pozemkové spoločenstvá založené ako občianske združenia, ktoré mali podľa zákona z roku 1995 povinnosť prispôsobiť svoje právne pomery tomuto zákonu, majú túto povinnosť aj podľa predkladaného návrhu zákona,” konštatuje sa v dôvodovej správe k právnej normy.

Zákon novým spôsobom rieši aj vznik a registráciu pozemkových spoločenstiev vlastníkov pozemkov, ktoré nie sú spoločnou nehnuteľnosťou, vznik členstva v pozemkovom spoločenstve a postavenie členov spoločenstiev, možnosť oddelenia časti spoločnej nehnuteľnosti, postavenie Slovenského pozemkového fondu vo vzťahu k pozemkovým spoločenstvám a predaj podielov spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti.

Keďže Ministerstvo vnútra SR tieto občianske združenia, ktoré nesplnili povinnosť prispôsobiť svoje právne pomery platnému zákonu, nevyradilo z registra občianskych združení, odovzdá ich dokumentáciu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

 

 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments