Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Prinášame aktuálny prehľad cien komodít v SR

Prinášame aktuálny prehľad cien komodít v SR
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (13. decembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E sa od začiatku novembra vyhýbajú výraznejším výkyvom. Zmena nastala práve v ostatnej správe, kde došlo k miernemu zvýšeniu cien tejto chlebovej obilniny. Aktuálna cena na západnom Slovensku podľa CBV dosahuje 177,5 eur za tonu.

„Ceny obilnín a olejnín sú v súčasnom období takmer bezmenné. Producenti, ktorí k súčasnému obdobiu nepredali svoju produkciu očakávajú začiatkom roka nárast ceny. Očakávaný nárast ceny v prvých mesiacoch budúceho roka sa môže javiť reálne aj s ohľadom na suchá, ktoré poznačili výsevy repky olejnej,“ uviedol na margo aktuálneho vývoja Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava.

Veľmi pokojná situácia je aj pri kŕmnej pšenici, kde sa aktuálne ceny takmer nemenia. Podľa ostatnej správy dosahuje cena na západnom Slovensku 148,5 eur za tonu.

Kŕmna kukurica zaznamenala za posledné tri mesiace významný pád. Pokiaľ ešte pred týmto obdobím ceny presahovali 200 eur za tonu, neskôr poklesli na úroveň 140 eur za tonu a na tejto úrovni sa držia od októbra.

Komoditou, kde došlo k najmenším výkyvom cien je repka. Pokiaľ v období zberu dosahovali ceny podľa CBV 450 až 460 eur za tonu, v súčasnosti to je 410 eur za tonu. Vyhliadky na rast cien sú ale pozitívne.

Slnečnicu poľnohospodári v súčasnosti speňažujú za 325 eur za tonu. Vyhliadky na rast v prvom kvartáli roku 2012 sú ale pozitívne.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments