Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Predátor na hraniciach. A teraz čo?

Predátor na hraniciach. A teraz čo?
insert_photosopsr.sk - Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder

Obávaný príchod sršňa ázijského sa môže stať realitou. Faktom je, že oficiálne výskyt na našom území ešte potvrdený nebol. Môže to byť otázkou pár dní, možno hodín, kedy sa mu podarí preletieť Dunaj a usídliť sa aj na našom území.

Príchod sršňa do nášho priestoru prináša riziká a rôzne formy nebezpečenstva ako pre obyvateľstvo, tak aj včelárov či samotnú prírodu. Pre chovateľov včiel je to hrozba rapídneho poklesu stavu včelstiev. Vo Francúzku to bolo niekde až o 70 percent. Niektorí tamojší včelári dokonca upustili od chovu včiel a začali sa venovať likvidácii nebezpečného predátora.

Pre prírodu je sršeň ázijský hrozbou z titulu narušenia prirodzeného ekosystému, kedy v oblastiach výskytu tohto predátora môžu zmiznúť všetky opeľovače. Obyvateľstvu hrozí nechcený kontakt s inváznym predátorom. Sršeň ázijský totiž  stavia svoje hniezda aj blízkosti ľudských obydlí a mnohopočetné bodnutie dlhým žihadlom môže byť veľmi bolestivé.

Maďari už hniezdo zlikvidovali

Naši južní susedia sa do reálneho kontaktu so sršňom ázijským dostali pred pár týždňami. Po objavení podozrivého hniezda, nasledovalo odborné posúdenie, že či sa naozaj jedná o sršňa ázijského. Po pozitívnom verdikte prišlo k likvidácii hniezda, čo možno považovať za dobrú správu. Avšak nevie sa isto, či v danej lokalite bolo len jedno hniezdo a či sa realizovali aj ďalšie súbežné opatrenia. Napríklad nastavenie takzvaných potravinových pascí a následné sledovanie smeru letu po ich vypustení. Ak letia na viac smerov, hniezd je viac. Ak letia len jedným smerom, je predpoklad, že aj hniezdo bude len jedno. Každopádne je potrebné konať rýchlo, aby hniezda nestihli opustiť budúce kráľovné, ktoré na rok založia nové hniezda.

Kto bude likvidovať u nás?

Na Slovensku zatiaľ k oficiálnej likvidácii hniezda sršňa ázijského nedošlo. Keď sa tak stane, mala by o tom vedieť Štátna ochrana prírody. Tá je podľa našej legislatívy kompetentnou zložkou, ktorá posúdi či sa jedná o invázneho sršňa a určí ďalší postup. Zo strany včelárov je  požiadavka na čo najrýchlejší proces posúdenia a následného zlikvidovania hniezda.

Kto sú, či budú, odborníci na likvidáciu hniezd sršňa ázijského? Zatiaľ ochranu obyvateľstva v prípade ohrozenia bodavým hmyzom zabezpečujú jednotky hasičského a záchranného zboru. Je to pre nich ale nová agenda, ku ktorej je potrebné primerané zaškolenie. Informačne najďalej sú zatiaľ zložky banskobystrického krajského riaditeľstva, ktorého pracovníci sa zatiaľ ako jediní na Slovensku zúčastnili seminára o živote sršňa ázijského, spôsobe budovania hniezd a tiež o jeho správaní sa v prípade narušenie hniezda.

Seminár pripravila banskobystrická Stredná odborná škola Pod Bánošom, ktorá má už vo svojich radoch dvoch potenciálnych likvidátorov hniezd s oficiálnym medzinárodne akceptovaným certifikátom na túto činnosť. Rovnako sú vybavení potrebným špeciálnym ochranným odevom, ktorý dokáže eliminovať žihadlo sršňa ázijského, keďže je podstatne dlhšie ako žihadlo nášho európskeho sršňa.

V októbri potvrdili výskyt sršňa ázijského aj v Českej republike. Po Maďarsku ide o druhú krajinu v regióne. Sršeň ázijský sa do Európy dostal pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy v roku 2004. Prvýkrát bol spozorovaný v juhozápadnom Francúzku.

Autor článku: Mário Hanzel - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: sopsr.sk - Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments