Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Poľnohospodári v sále len krútili hlavou

Poľnohospodári v sále len krútili hlavou
insert_photoautor - Spoločná konferencia VÚB a denníka SME.

Téma včerajšieho oznámenia vyplatiť namiesto priamych platieb len zálohy niektorých podpôr vo výške 50 percent, otvorila štvrtkovú konferenciu VÚB Banky. Rozhorčenie zástupcov poľnohospodárov si minister pôdohospodárstva ani generálny riaditeľ platobnej agentúry nevypočuli. Napriek pozvaniu sa na podujatí nezúčastnili.

Na konferencii pre približne 200 významných zástupcov poľnohospodárskych a potravinárskych subjektov pritom pravidelne vystupovali predchodcovia Richarda Takáča aj Ondreja Humaja.

Otázka, ktorá rezonovala

Otázkou je, či čelní predstavitelia rezortu zvážili svoju účasť vzhľadom na včerajšie oznámenie vystaviť poľnohospodárske subjekty hnevu veriteľov, alebo to súvisí s organizátormi. Na jednej strane sú u sociálne demokratickej vlády neobľúbení bankári, o ktorých vo volebnej kampani Robert Fico hovoril ako o „arogantných boháčoch, s ktorými netreba mať zľutovanie“.  Na druhej strane obľubu politickej strany nepožíva ani denník SME. Samotný diskusný panel už deviaty raz vedie rešpektovaný agrárny novinár z Denníka N. Obe média sú stranou SMER, ktorá nominovala aj agrárneho ministra, označované za nepriateľské.

Čo bolo za rozhodnutím ministerstva neprísť medzi poľnohospodárov, sme sa agrorezortu nepýtali. Faktom je, že medzi poľnohospodármi rezonovala otázka, ako na súčasnú situáciu zareagovať, no pýtať sa nemali koho. Sľúb, že riadne vyplatenie priamych platieb sa začne v priebehu januára a februára, považujú mnohí žiadatelia za príliš optimistický.

Komunikovať skôr

„Zostali sme len na komunikácii s bankami. Tá situácia nás vôbec neteší,“ hovorí Erik Solár, predseda Poľnohospodárskeho družstva vo Vrábľoch.

Len zásluhou bánk sa sektor poľnohospodárstva v nasledujúcich mesiacov nerozsype. Andrej Viceník, člen predstavenstva VÚB Banky poľnohospodárov ubezpečuje, že klientov podržia.

„Veríme, že platby prídu v rozumnom časovom horizonte. Nemusíte sa báť žiadnych sankčných poplatkov. Budeme pokračovať v úverovaní ďalej a vieme vám požičať aj ďalšie peniaze,“ uviedol bankár Viceník.

Poľnohospodári ministerstvu vyčítajú, že nekomunikovalo o problémoch skôr. Poukazujú na to, že zásadnú správu pre finančné toky v ich podnikoch im oznámili len dva dni pred plánovaným termínom začatia vyplácania platieb.

„Na konci novembra sa dozvieme, že dostaneme 40 percent objemu prostriedkov. Keby sme to vedeli v septembri, vieme komunikovať,“ hovorí Peter Ondro z poľnohospodárskej a potravinárskej skupiny ASPIN.

Skupina ovláda viaceré agrárne subjekty, ale aj mraziareň vo Vinici, mliekareň v Považskej Bystrici alebo napríklad prievidzské pekárne. Do posledného z menovaných potravinárskych podnikov smerovala aj jedna z prvých návštev Richarda Takáča vo funkcii ministra pôdohospodárstva.

Facebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Minister Richard Takáč počas návštevy pekárne Dobrota v Prievidzi.

Nestarajte sa

Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory uvádza, že poľnohospodári sa ministerstva počas roka pravidelne pýtali, ako to bude s vyplatením priamych platieb. Na otázky k výsledkom napríklad diaľkového prieskumu zeme a ďalším dôležitým faktorom nevyhnutným pre vyplatenie priamych platieb dostávali podľa Gajdoša jednoduchú odpoveď – nestarajte sa.

„Je pravda, že pán Takáč je tam tri týždne aj s topánkami. Na druhú stranu, súčasný generálny riaditeľ platobnej agentúry robil pravú ruku pána Kissa. Bol pri všetkom,“ uviedol pred poľnohospodármi A. Gajdoš.

Rakúska politika si váži farmárov

Súčasná situácia je komplikovaná a Daniel Frauenschuh – poľnohospodár z regiónu hornej Nitry, z ktorej pochádza aj súčasný agrominister, nad ňou len krúti hlavou. Rodený Rakúšan hospodári a žije na Slovensku pätnásť rokov. Jeho slovenčina je veľmi slušná, napriek tomu disponuje výhodou, ktorú ľudia nasávajúci jazyk s materským mliekom neovládajú. Daniel nešpekuluje, nevyužíva diplomatické synonymá, hovorí priamo.

„V Rakúsku alebo v Nemecku to takto nefunguje. Dotácie máš stopercentne vyplatené. Rakúska politika si váži farmárov. Môj názor je, že musíme dať dohromady silu a hovoriť, že nie sme zlí farmári, chceme dobre robiť, mať dobré možnosti, dobré podmienky a keď to máme, vieme platiť ľudí. Aké vianočné peniaze ja môžem platiť mojim kolegom, keď mi neprídu podpory v závere roka, s ktorými som počítal?“ pýtal sa Daniel Frauenschuh a zožal potlesk obecenstva.

Andrej Gajdoš agropodnikateľov v sále informoval, že podporu vo výške 50 percent je potrebné vnímať ako podporu z platby BISS. To znamená asi 50 eur na hektár. Platby za ekoschémy nebudú vyplatené formou preddavkov. Šéf platobnej agentúry na včerajšej tlačovej konferencii agrorezortu informoval, že ekoschémy majú byť vyplácané po 1. februári 2024.

V minulosti 91 percent rozhodnutí

V čase konania konferencie VÚB nám prišiel do redakcie mail od bývalého riaditeľa PPA Jaroslava Jánoša. Človeka, na ktorého bolo pozerané s obavami, či poľnohospodárom dokáže vyplatiť platby včas a v čo najväčšom rozsahu. Prekvapil. Za jeho vedenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry poľnohospodári získali enormné množstvo prostriedkov už v decembri.

„Len chcem pripomenúť, že k 15. decembru 2020 som ako generálny riaditeľ PPA podpísal približne 18 200 rozhodnutí z celkového množstva 20 000, ktoré sme aj žiadateľom doručili. To znamená, že sme uspokojili 91 percent všetkých žiadateľov. K 15. decembru 2020 sme vyplatili viac ako 86 percent z alokovanej čiastky na priame platby,“ uviedol v písomnom stanovisku Jaroslav Jánoš, generálny riaditeľ PPA z rokov 2020 a 2021.

S decembrovým termínom ráta každý agropodnik

Decembrový termín vyplácania priamych platieb sa na Slovensku stal tradičným – poľnohospodári s peniazmi v tomto období vopred rátajú. Aj v minulosti sa ich niektorí počas decembra nedočkali vždy, nakoľko vyplácanie bývalo zdržané napríklad nezrovnalosťami a chybami v žiadostiach. Vo väčšine prípadov však s decembrovým termínom ráta každý agropodnik. To, že dostanú len preddavky, tak pre mnohých bude znamenať škrt cez rozpočet. Väčšina si svoje daňovo-odvodové povinnosti plní včas – a keby tak aj nerobila, neminuli by ju sankcie, z ktorých sa pred úradníkmi nie je možné vyhovoriť.

“Keď nezaplatíme odvody len jeden deň, tak nám nabehne úrok vo výške 18 percent ročne,” uzatvára Peter Ondro.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Spoločná konferencia VÚB a denníka SME.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
30. november 2023 17:55

Zrejme ppa nemá peniaze , tak hľadá rôzne výhovorky, prečo peniaze nevyplatiť . Kto chce hľadá spôsoby , kto nechce hľadá dôvody . Minister Takáč je krátko vo funkcii a očividne sa ukazuje , že na post ministra nemá . Na rovinu mali povedať , čo sa deje . Namiesto… Celý komentár »

Dedo
Dedo
30. november 2023 22:20
Odpoveď na  Stefan

Tu nebude pes zakopany, nakolko priame platby boli do rozpoctu schvalene minuly rok zakonom c. 526/2022 Z.z. – Zákon o štátnom rozpočte na rok 2023, cize ich rezort ma, aj to ako sa minuly rok tiez ohanali rozpoctovym provizoriom a preto sa stopli platby v decembri, je tiez neznalost, nakolko… Celý komentár »