Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

PPA vyhlásila výzvu na dotáciu o zvýhodnenú naftu pre farmárov

PPA vyhlásila výzvu na dotáciu o zvýhodnenú naftu pre farmárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí o podporu v roku 2013 formou dotácie na úhradu časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, v termíne od 4. marca do 31. marca 2013. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Gulová.

MPRV SR navrhlo zníženie sadzby dane z minerálnych olejov vo výške 153 eur na 1000 litrov. Hospodárenie agropodnikov SR sa tak podporí daňovým zvýhodnením 65 miliónov litrov nafty v sume 10 miliónov eur.

„Poľnohospodár si naftu platí zo svojho a až spätne dostane prostriedky refundované od platobnej agentúry. Nevidím takmer žiadnu možnosť na obchádzanie zákona,“ povedal v tejto súvislosti minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer – SD).

PPA poskytne dotáciu v sume 0,153 eur/liter minerálneho oleja, a to najviac do množstva 25,45 litra/hektár poľnohospodárskej pôdy obhospodarovanej žiadateľom alebo vo výške 54,30 litra na veľkú dobytčiu jednotku v chove žiadateľa (VDJ).

„Dotácia sa teda vypočíta ako súčin stanoveného normatívu na jednu VDJ žiadateľa alebo jeden hektár obhospodarovanej plochy žiadateľom, počtu VDJ alebo výmery poľnohospodárskej plochy, vedených v evidencii k 1. marcu 2013 a uvedenej sadzby,“ spresnila.

Pripomenula zároveň, že zvýhodnenie pri spotrebnej dani na naftu má teda úplne iný režim, ako bol v minulosti. „Daňovo zvýhodnená nafta na rok 2013 navyše nebude farbená na červeno,“ dodala.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
6. marec 2013 21:06

Doporučujem každému záujemcovi si preštudovať najmä metodický pokyn a prílohy to si „úradný šimeľ“ naozaj prišiel na svoje…..

agrárnik z HN
agrárnik z HN
7. marec 2013 10:17

Doporučujem na budúci rok rozšíriť dokladovú časť o nasledovné dokumenty: – rodný list svokrovcov konateľov resp. ak nežijú umrné listy potvrdené obecnou samosprávou a nie staršie ako 48 hodín – potvrdenie SHMU š.p. že žiadateľ nemá záväzky – potvrdenie z Úradu pre Normalizáciu a metrológiu, že má žiadateľ vysporiadané záväzky… Celý komentár »

Loptoš
Loptoš
7. marec 2013 13:20

Pozrel som si ten metodický pokyn. Musel som sa zasmiať. Pre koho je vlastne tá podpora? Malý roľník nemá šancu, lebo nemá čas a polovicu z ponúkanej podpory by aj tak minul na bezín a poplatky počas vybavovania všemožných potvrdení. Tej byrokracie má už teraz tak či onak dosť. Nebolo… Celý komentár »