Zadajte hľadaný výraz

PoľnoPR Z domova

Pozvánka: Sektorové intervencie – Možnosť ako podporiť produkciu

Pozvánka: Sektorové intervencie - Možnosť ako podporiť produkciu
insert_photopixabay.com

Nové programové obdobie 2023 – 2027 prináša pre poľnohospodárov nové možnosti podpory. Sektorové intervencie sú jednou z nich. Zameriavajú sa na podporu ovocia, zeleniny, zemiakov, mlieka a mliečnych výrobkov, bravčového mäsa, ovčieho a kozieho mäsa. Priamo motivujú k výrobe spôsobom podpory tržieb za vybrané komodity.

Sektorové intervencie budú vo forme odbytových organizácií výrobcov podporené v rokoch 2023 až 2027 sumou 27,5 mil. eur z priamych platieb pre sektor ovocia a zeleniny, čo sú povinne podporované sektory. Sumou 25 mil. eur budú podporené ostatné sektory (mlieko a mliečne výrobky, zemiaky, bravčové mäso, ovčie a kozie mäso). Vzhľadom na postupný proces zapojenia poľnohospodárov do organizácií výrobcov a postupného zvyšovania hodnoty trhovej produkcie môže Slovensko alokovanú čiastku navyšovať.

Sektorové intervencie by mali podporiť horizontálu spoluprácu fariem, koncentrovať produkciu, prispôsobiť produkciu dopytu, čím by sa mala zvýšiť vyjednávacia sila organizácii výrobcov. Cieľom sektorových intervencií je posilniť trhovú orientáciu a zvýšiť konkurencieschopnosť poľnohospodárskych podnikov, a to z krátkodobého i dlhodobého hľadiska.

Podujatie na tému Sektorové intervencie – Možnosť ako podporiť produkciu, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 30. júna 2022 vo Veľkom Bieli (okr. Senec) má za cieľ vytvoriť priestor spoločnej diskusnej platformy medzi rezortnými inštitúciami a poľnohospodármi. Výsledkom diskusie má byť vzájomná koordinácia pri nastavení takého systému, ktorý plne rešpektuje potreby poľnohospodárov na jednej strane a európske nariadenia na strane druhej. Kritériá, ktoré si určí členský štát EÚ budú zapracované do národnej legislatívy, ktorá sa aktuálne tvorí.

Program podujatia, organizačné pokyny a online prihlášku nájdete TU.

O sektorových intervenciách sme sa rozprávali aj v jednom z podcastov portálu poľnoinfo.sk. Vypočuť si ho môžete TU.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DP
Neregistrovaný
DP
21. júna 2022 7:13

Hovädzie mäso a sektor mäsového hovädzieho dobytka je na Slovensku nechcené dieťa. No kompetentní zamyslite sa a či Vás svedomie nehryzie pri toľkej diskriminácii.