Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Pôžičku budú mať možnosť získať aj väčšie podniky

Pôžičky pre farmárov postihnutých suchom nechá minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) dokončiť aj napriek zatiaľ nie veľkému záujmu poľnohospodárov. „V každom prípade necháme projekt dokončiť a uvidíme, aká bude konečné číslo,“ konštatoval Jahnátek.

Reagoval tak na dnešné vyjadrenia podpredsedu strany Most-Híd a bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, ktorý vládu kritizoval za zle nastavené podmienky na poskytovanie pôžičiek pre farmárov. Práve to malo podľa Simona spôsobiť nízky záujem poľnohospodárov, keď z možných 16.000 farmárov požiadalo o pôžičku len 50.

„Kritériá museli byť absolútne v súlade s príslušnými smernicami EÚ,“ uviedol Jahnátek. Čo je podľa neho možno hlavným problémom, ktorý spôsobil nie veľký záujem, je určenie pôžičiek pre malé podniky do 50 zamestnancov. Rezort pôdohospodárstva tak chce do konca roka zabezpečiť možnosť pôžičiek aj pre poľnohospodárske podniky nad 50 zamestnancov.

„To je možno 90 % všetkých podnikov,“ doplnil Jahnátek.

Druhým obmedzujúcim faktorom môže byť podľa jeho slov fakt, že farmár žiadajúci o pôžičku nemôže byť v úpadku.

„Toto kritérium sme ešte zmiernili. Povedali sme, že za posledné tri roky musí mať aspoň raz pozitívny výsledok,“ priblížil. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR tak podľa Jahnátka ešte čaká, kým prídu aj písomné žiadosti o pôžičky, keďže zatiaľ má k dispozícii len tie poslané e-mailom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments