Pôvodné ciele Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sa nemenia

Bratislava 8. septembra (TASR) – Rast produktivity práce a životnej úrovne osôb pracujúcich v agrosektore, stabilizácia trhov s agroproduktmi a zabezpečovanie dostupnosti ich zásob a dodávok spotrebiteľom za primerané ceny sú pôvodné ciele Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktoré v súčasnosti v podstate zostali v platnosti.
“Všetky doterajšie zmeny v mechanizme fungovania SPP sa diali v prospech európskeho farmárstva a európskeho vidieka. Na prvom mieste išlo o zvýšenie poľnohospodárskej výroby v krajinách EÚ,” povedal Igor Kosír z Ekonomickej univerzity v Bratislave na konferencii Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) a jej dopady na slovenské poľnohospodárstvo.
Diskusné stretnutie za účasti asi 70 odborníkov pripravil Národný konvent o EÚ a Úrad vlády SR.
“SPP, ktorá funguje od začiatku 60. rokov, splnila vo svojich vývojových etapách historickú úlohu. V súčasnosti nastáva nový rozmer, a preto je potrebné SPP modifikovať, možno aj ráznejšie, aby bola vyváženejším spôsobom zakomponovaná do jednotlivých politík EÚ,” konštatoval.
Poľnohospodárstvo, značne fungujúce pod vplyvom klímy, počasia a prírodných podmienok, v súčasnosti priberá rozmer budovania vedomostnej spoločnosti. Ide o sektor so špecifickým postavením v medzinárodnom obchode, ktorý zastrešuje mnohofunkčná koncepcia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Poľnohospodárska agenda podlieha od posledného kola zasadnutia Všeobecnej dohody o clách a obchode – GATT, (predchodkyňa WTO), liberalizácie, upozornil Kosír.
Podľa jeho slov sa SPP zaraďuje medzi ďalšie politiky EÚ, ktorými sú spoločná politika – hospodárska, rybného hospodárstva a v slabšej podobe dopravná. Medzinárodná zahranično-politická spoločná politika EÚ však nepôsobí s takými výsledkami, ako by si únia želala. SPP patrí medzi najdlhšie fungujúce, najprepracovanejšie a napriek veľkej kritike a veľkému balíku zdrojov je doteraz slušne fungujúcou spoločnou politikou EÚ-27.
Kosír zdôraznil, že EÚ zostáva globálnym hráčom v svetovom hospodárstve a musí súbežne s vlastnými reformami reagovať na výzvy globalizácie, racionalizovať finančné prostriedky a plniť úlohy, ktoré sa v rámci SPP prijímajú.
Výhody registrácie + videonávody