Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Svetové ceny potravín ostanú vysoké a nestabilné

Svetové ceny potravín ostanú vysoké a nestabilné
insert_photoeuroparl.europa.eu - ilustračné foto

Bratislava 10. septembra (TASR) – Svetové ceny potravín sa čiastočne zmiernia z pôvodných rekordných hodnôt, no budú naďalej „vysoké a nestabilné,“ varovala v najnovšej správe Konferencia OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD).
To nie je pozitívna informácia najmä pre dovozcov potravinových komodít, keďže od začiatku roka 2006 sa ceny viac než zdvojnásobili a len od apríla 2007 do dnešných dní išli hore o 80 %.

Správa okrem toho dodáva, „že aj keď vyhliadky úrod niektorých plodín sú v tomto roku lepšie než predtým, bude trvať ešte nejaký čas, než sa svetové zásoby dostanú na normálnu úroveň“.

Rekordy lámali tento rok najmä ceny pšenice, ktoré podľa informácií The Economic Times v marci dosiahli hodnotu 454 USD (9649,77 Sk) za tonu, čo je viac než dvojnásobok oproti cene z marca 2007.

Ceny medzitým klesli, podľa najnovších informácií sa pšenica s dodávkou na december na burze v Chicagu obchodovala okolo 9 USD za bušel (36,37 l) a ceny kukurice dosiahli necelých 6 USD/bušel, zatiaľ čo ešte v júni dosahovala rekordy nad 8 USD/bušel. Ceny pšenice by mohli tlačiť nadol aj najnovšie informácie Medzinárodnej rady pre pšenicu, ktorá vďaka vysokým úrodám v EÚ, Rusku a na Ukrajine zvýšila podľa AG Weekly odhad úrod tejto komodity vo svete v roku 2008 o 10 miliónov ton na rekordných 672 miliónov ton.

To je však podľa expertov na výživu zo Svetovej banky iba momentálna záležitosť, keďže počet obyvateľov vo svete rastie (do roku 2050 sa na Zemi očakáva už 9 miliárd ľudí) a globálne otepľovanie zvyšuje počet oblastí s dlhodobým suchom či záplavami. OSN predpokladá, že do roku 2050 vzrastie dopyt po potravinách o 110 %.

Ďalšie rekordy tento rok prekonala ryža, ktorá síce v európskych končinách nepatrí medzi kritické komodity, no ako základná potravina živí približne polovicu svetovej populácie a pohyb jej ceny spôsobil najväčšie protesty v rozvojových krajinách za posledné obdobie.

Tá v máji dosiahla rekordných 1038 USD za tonu. Najnovšie sa drží okolo 760 USD/tona, čo je síce pokles oproti májovým rekordom, no stále vysoká úroveň oproti 400 USD/tona z konca minulého roka. Ako informovala stránka inquirer.net, v auguste 2007 sa cena kľúčovej thajskej ryže pohybovala ešte okolo 335 USD za tonu.

OSN z rastu cien komodít v tomto roku viní najmä Indiu a Čínu, najľudnatejšie krajiny na svete, ktorých rýchlo rastúce ekonomiky spotrebovávajú enormné množstvo energií a surovín.

Indickí ekonómovia súhlasia. „Musíme sami zvýšiť produkciu a zároveň stabilizovať populáciu,“ povedal pre Indo Asian News Service ekonóm z Národnej rady pre aplikovaný hospodársky výskum v Naí Dillí Dalip Kumar. „Ceny potravín v dôsledku zvýšeného dopytu stále rastú, no ponuka na trhu ostáva napätá.“

Samotná India, ktorá by časom mala v počte obyvateľov prekonať aj Čínu, potrebuje na vykrytie dopytu len po kritickej komodite, ryži, úrodu aspoň tri tony na hektár. V súčasnosti však dosahuje v priemere 1,93 tony ryže z hektára.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: europarl.europa.eu - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments