Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pôvod mäsa odhalí aplikácia

Pôvod mäsa odhalí aplikácia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a Žilinskej univerzity pripravujú aplikáciu, pomocou ktorej bude možné zistiť presný pôvod mäsa na našich pultoch. Ide o start-up Nutrigen open food, za ktorý len pred pár týždňami získali aj ocenenie v oblasti start-upov v potravinárstve.

„Nutrigen open food prináša aplikáciu molekulárnej genetiky do vystopovateľnosti potravín. Už dnes je pomerne dobre sledovaná dráha produktu, ale väčšina systémov, ktoré sledujú produkt, sleduje hlavne obal. My sa zameriavame na to, čo je v tom obale. Takže máme databázu genetických dát o potravinových zdrojoch a tie sa v danom produkte dajú identifikovať,“ uviedol Radoslav Židek z Katedry hygieny a bezpečnosti potravín SPU v Nitre.

Jedna bunka odhalí zviera

V prvej fáze sa stopovanie bude týkať mäsa.

„Je najľahšie vysledovateľné. Potravinovým zdrojom sú teda zvieratá, z ktorých mäso pochádza. A keďže základom molekulárnej genetiky je to, že každá jedna bunka nesie informáciu o celom jedincovi, tak stačí jedna bunka produktu, povedzme šunky, a vieme zistiť, z akého zvieraťa pochádza,“ dodal Židek.

Systém bude fungovať cez mobilnú aplikáciu.

„Týkať sa to bude len slovenského mäsa. Prvovýrobcovia, chovatelia, ktorí chcú hrať s otvorenými kartami, sa môžu zapojiť do Open produktu a my konzumentom poskytneme všetky genetické dáta o ich produkte. Na základe QR kódu bude konzument môcť vypátrať, odkiaľ a z ktorého zvieraťa mäso pochádza. Momentálne vyberáme údaje, ktoré sú pre spotrebiteľa relevantné, čo by chceli vedieť o farme, napríklad aký je tam wellfare zvierat, aký je systém chovu a podobne. Samozrejmosťou bude informácia o tom, kedy bolo zviera zabité, kedy bolo vychované, či 40 rokov bolo niekde mrazené alebo nie, odkiaľ prišlo a čo sa z neho nakoniec spravilo,“ vysvetlil Radoslav Židek.

Vieme zistiť odkiaľ mäso pochádza

Zapojenie sa do systému bude pre chovateľov dobrovoľné. Práve QR kód na obale podľa autorov projektu ale odlíši tých, ktorí chcú hrať pred spotrebiteľom s otvorenými kartami, od ostatných.

„Do systému sa dostanú len chovatelia, ktorí budú chcieť. Z pohľadu tých nepoctivých taká nepríjemnosť je v tom, že my naozaj vieme zistiť, odkiaľ mäso pochádza. Pokiaľ teda niekto chce kupovať zahraničné mäso a ponúkať ho ako slovenské, tak mu to cez náš systém neprejde. Navyše, inovatívnosť nášho systému je v tom, že ak si bude chcieť užívateľ, teda konzument skontrolovať, či tá dráha vystopovateľnosti naozaj funguje, pošleme mu odberovú sadu a my produkt skontrolujeme ako nezávislá organizácia,“ dodal Židek.

Aplikácia je nateraz v príprave, autori ju plánujú spustiť na jeseň roka 2020.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments