Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

Matečná: Znižovanie záporného salda SR s agrokomoditami má dva piliere

blank

Znižovanie záporného salda SR s agrokomoditami bude viesť cez dva piliere, a to cez zvýšenie domácej spotreby a cez export. Uviedla to pre TASR ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

Export agrokomodít súvisí podľa nej s uhlíkovou stopou.

„Snažíme sa exportovať do najbližších krajín. Máme na to, aby sme exportovali tie najlepšie produkty. Nevieme exportovať veľa, ale produkty, ktoré majú vysokú pridanú hodnotu a kvalitu. To sme našim poľnohospodárom a potravinárom umožnili cez tzv. podpory výstav, ktoré sme zvýšili až trojnásobne. Beriem ich na množstvo misií, kde sa môžu porovnať so zahraničnými spracovateľmi a vidia, že naše produkty sú konkurencieschopné nielen na európskom, ale aj na svetovom trhu,“ povedala.

Poľnohospodárstvo, potravinárstvo sa podľa Matečnej „borí“ so záporným saldom.

Podpora sa rozplynula len medzi liehovarníkov a pivovarníkov?

„Borilo sa už, keď som nastúpila na rezort a nie je jednoduché tento rozbehnutý vlak zmeniť,“ poznamenala.

„Prečo? Poľnohospodári a potravinári sa prispôsobili tomu, čo EÚ ponúka, čiže pestovali päť plodín, bez ohľadu na to, že tieto produkty nespracovávali doma. Aj Program rozvoja vidieka (PRV), ktorý tu bol a ktorý som našla z veľkej časti už ‚vyrabovaný‘ (po mojom nástupe na rezort), mal možnosti podporiť poľnohospodárov a hlavne potravinárov pri spracovaní,“ spresnila.

Podľa agroministerky nie je dôležité len vyrábať, je dôležité dať produkcii pridanú hodnotu a predať.

„A toto ako keby opomenul PRV. Čiastka 200 miliónov eur, ktorá bola určená pre potravinársky priemysel, sa akosi rozplynula len medzi liehovarníkov a pivovarníkov. A týmto my nezabránime tomu, aby sme znížili obchodné saldo, práve naopak. Ale našou snahou je podporiť potravinárov, a na to je pripravovaný ďalší projekt potravinárskej zelenej nafty a s tým súvisiaca podpora exportu,“ dodala Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.