Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Poľnohospodári vítajú schválenie červenej nafty

Poľnohospodári vítajú pomoc vlády, ktorú dnes jej členovia schválili na rokovaní v Nových Sadoch v okrese Nitra. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík tvrdí, že prijaté krátkodobé opatrenia pomôžu najmä podnikom na južnom Slovensku, ktoré postihlo dlhotrvajúce sucho.

Predseda PD Devio Nové Sady Ivan Oravec konštatoval, že dôležité je najmä to, že si vláda uvedomila, že je potrebné poľnohospodárom pomôcť.

„Chceli sme samozrejme viac, no pri možnostiach, ktoré vláda má, oceňujeme aj túto pomoc.“

Najdôležitejšie pre prvovýrobcov je podľa jeho slov schválenie štátnej pomoci 10 miliónov eur na úhradu časti spotrebnej dane z minerálneho oleja, tzv. červenej nafty.

„Je to aspoň niečo a vítam, že je to schválené bez farbenia, lebo to bola podľa mňa zbytočná činnosť. Je to kontrolovateľnejšie, keď sa povie, tu máš na hektár, minieš si a nič viac nedostaneš. Tam nevzniká obava, že by niekto červenú naftu zneužíval,“ konštatoval Oravec.

Podľa názoru Oravca je mimoriadne dôležité, že vláda prijala uznesenie, podľa ktorého má byť do konca roka pripravený materiál, ktorý bude riešiť systémovú pomoc rezortu. Zameraný bude najmä na pomoc v oblasti živočíšnej výroby.

„Živočíšna výroba nevyhnutne potrebuje ďalšie impulzy, ak nechceme odovzdať svoje trhy dovozom zo zahraničia. Aj tak je alarmujúce, že sme odkázaní na dovozy celého radu potravín,“ uviedol.

Vláda na dnešnom rokovaní schválila opatrenia, ktoré majú pomôcť poľnohospodárom prekonať výpadok úrody spôsobený suchom. Minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že nejde o systémové riešenia, ale výlučne o pomoc súvisiacu s výpadkom tržieb v dôsledku počasia.

Medzi schválené opatrenia patria zvýhodnené pôžičky z Environmentálneho fondu v celkovej výške 30 miliónov eur s polpercentnou úrokovou sadzbou, doplnkové národné priame platby vo výške 1,67 milióna eur, štátna pomoc na zamestnávanie znevýhodnených a značne znevýhodnených zamestnancov sumou 0,66 milióna eur a štátna pomoc na úhradu časti spotrebnej dane z minerálneho oleja 10 miliónov eur. Skvalitnenie funkčnosti systému Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat pomôže sumou 16,1 milióna eur. Zmena zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách by mala priniesť agrosektoru ďalších 11,64 milióna eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments