Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Na výstavu Agrokomplex sa vrátili potravinári a odborné fóra

Približne 80.000 ľudí navštívilo počas štyroch dní výstavisko Agrokomplexu v Nitre, kde sa včera skončil 39. ročník medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy. Na veľtrhu sa predstavilo 490 priamych vystavovateľov, čo je nárast oproti minulému roku o 10 percent.

Najdiskutovanejšími témami na tohtoročnej výstave boli výsledky žatvy, škody poľnohospodárov spôsobené suchom nielen v rastlinnej, ale aj živočíšnej výrobe, pomoc vlády postihnutým regiónom a pripravovaná strednodobá koncepcia rozvoja poľnohospodárstva.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek sa počas výstavy nechcel vyjadrovať k možnému zvýšeniu cien potravín na slovenskom trhu ako dôsledku vysokých cien rastlinných komodít. Podľa jeho slov je zatiaľ predčasné hovoriť o zvyšovaní cien potravín, pretože tie sa budú dať odhadnúť až po nastavení cien týchto komodít na trhu, čo bude v septembri až októbri.

„Ten potenciál tu však samozrejme je,“ konštatoval.

Väčším problémom ako rastlinná je podľa slov ministra v súčasnosti živočíšna výroba. Počas veľtrhu viackrát zdôraznil, že ministerstvo bude pri rozpracovávaní novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky klásť dôraz predovšetkým na živočíšnu výrobu.

„Je dôležité, aby sme túto časť našej činnosti zachovali, preto je nevyhnutné mať kvalitné chovy, veľmi dobrú genetiku a reprodukciu, aby sme zabezpečili dostatok kvalitných produktov zo živočíšnej výroby,“ uviedol.

Najočakávanejším krokom rezortného ministerstva z pohľadu poľnohospodárov je pripravovaná strednodobá stratégia rozvoja poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku. Prvá verzia je hotová, podieľala sa na nej agrárna samospráva, 56 odborových zväzov, vedecko-výskumné inštitúcie i univerzity. Podľa slov ministra potrebuje zoštíhlenie, kone?ná verzia by mala byť hotová do konca tohto roka.

Návštevníci Agrokomplexu ocenili, že na výstavisko sa po rokoch vrátili potravinárske firmy, svoje produkty predstavilo 18 držiteľov Značky kvality SR. Oslovili ich aj farmárske trhy, na ktorých sa pred predajnými stánkami s medom, mäsovými výrobkami, slovenskými syrmi, mliečnymi výrobkami či výrobkami remeselníkov tvorili dlhé rady. Odborníci ocenili sprievodný program. Témy diskusií boli podľa nich v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zamerané na aktuálne a najmä konkrétne problémy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments