Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Poľnohospodári v obci Svätý Peter čakajú na zrážky

Poľnohospodári v obci Svätý Peter už vyše mesiaca márne čakajú na výdatný dážď. Okrem pár kvapiek ich úroda viac vody nedostala. Súčasný stav je alarmujúci. TASR to povedal poľnohospodár Jozef Jobbágy.

„Veterné počasie v posledných týždňoch narobilo veľké škody. Na piesočnatých pôdach, kde máme zasadenú kukuricu, víchrica zapríčinila piesočnú búrku,“ konštatoval farmár s tým, že poľnohospodári, ktorí veľmi skoro začali siať, sú na tom lepšie.

Podľa jeho slov začali jarný jačmeň siať koncom februára, začiatkom marca.

„Bolo to naše šťastie, lebo v porovnaní s tými, ktorí začali sejbu neskôr, máme podstatne lepšie výsledky. Moje niekoľko desaťročné skúsenosti potvrdzujú, že jačmeň treba zasiať čím skôr, keď sa dá pripraviť pôda, tak aj v polovici februára,“ povedal.

Ako dodal, vo Svätom Petre vyhrá ten, kto vie plodiny zasadiť čím skôr, jačmeň vo februári, slnečnicu do konca marca a kukuricu od 15. apríla.

„Pozemky sme postriekali proti burine, potrebovali by sme teraz už len zrážky. Pšenice na piesočnatých parcelách spúšťajú steblo, čo znamená, že ak do 15. mája nezaprší, úroda bude veľmi slabá. V katastri obce Svätý Peter slnečnice, kukurice máme zasiate, v súčasnosti dokončievame postrekovanie,“ vysvetlil Jobbágy a zdôraznil, že pšenice sa veľmi dobre domnožili, pri jednom zrnku je ich 12 – 14, ale tie najkrajšie začínajú uschýnať a bez dažďa môžu všetky vyschnúť.

Poľnohospodári sa z polí presúvajú do vinohradov.

„Na vyše 100 hektároch pestujeme hrozno, v horúčavách minulého týždňa viniče už narástli na 10 – 15 centimetrov, treba urobiť prvé postrekovanie a medziriadkové úpravy,“ konštatoval.

Ako uviedol Jobbágy, poľnohospodár môže urobiť rôzne práce, ale vytvoriť dážď, žiaľ, nedokáže. „Ako v prípade obilnín, tak aj tu platí, že ak v máji nebude dážď, môžeme rátať s katastrofálnou úrodou. Hlavne vo Svätom Petre zrážky znamenajú úspech, lebo naša pôda je piesočnatá. Najväčšie sucho som zažil v roku 2000, keď sme mali na 1. júla kompletne celý chotár pokosený, pri normálnych okolnostiach žatvu začíname 10 až 15. júla,“ podčiarkol.

Autor článku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments