Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
MPRV SR Z domova

Podávanie Jednotných žiadostí na rok 2020 od 6. apríla 2020

blank

Predstavitelia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a samosprávnych organizácií z poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora rokovali v pondelok o administrácii podpôr v období pandémie COVID-19, ktorá významne komplikuje prácu agentúry.

Schváliť už len 1 249 žiadostí

„PPA nezastavila žiadne administratívne činnosti, len ich vykonáva s menším počtom zamestnancov, keďže niektorí zamestnanci čerpajú OČR, či PN. Vzhľadom na zabezpečenie našich systémov totiž nie je možné z bezpečnostných dôvodov vykonávať našu prácu z domu,“ povedal Juraj Kožuch, ktorý viedol rokovania za PPA. Za rok 2019 je potrebné schváliť už len 1 249 žiadostí, čo je výrazne menej ako pred rokom.

K administrácii podpôr v roku 2020 informovali predstavitelia PPA, že agentúra bude poskytovať technickú pomoc pri GSAA. Telefonicky alebo emailom bude kontaktovať žiadateľov, ktorí využili technickú pomoc v roku 2019. Ide približne o 8 000 žiadateľov, zväčša starších a malých, z 18 640 podaných Jednotných žiadostí v minulom roku. Informovať  ich bude o všetkých možnostiach a nápovedách. Pre žiadateľa budú pripravené všetky podklady, aby bol schopný žiadosť podať sám, bez nutnosti osobného kontaktu s pracoviskom.

Od 6. apríla do 15. júna 2020

V súvislosti s pandémiou a zamedzením šírenia ochorenia COVID-19 plánuje PPA spustiť podávanie Jednotných žiadostí na rok 2020 od 6. apríla 2020 (približne v rovnakom termíne ako v predchádzajúcich rokoch). V spojení s predĺžením konečného termínu na podanie žiadosti do 15. júna 2020, tak bude možné cielenejšie rozvrhnúť žiadateľov, aby neprichádzali do vzájomného kontaktu. Zamedzí sa tak aj väčšiemu zhromažďovaniu žiadateľov na regionálnom pracovisku, ako keby bol termín na podanie obmedzený na kratší časový úsek.

Kontroly na mieste (KnM) zamerané na plochy budú vykonávané bez účasti žiadateľa. Doklady potrebné počas kontroly budú vyžiadavané písomne poštou alebo mailom. Pri kontrole plôch kde bude nutné k vstupu na pozemky odomknutie oplotenia a sprístupnenie plochy (napr. vinohrady, sady), bude žiadateľ v predstihu telefonicky vyzvaný na sprístupnenie daného pozemku. Žiadateľ odomkne a sprístupní plochu a dodrží odstup. Na pozemok kontrolná skupina pôjde bez žiadateľa, vykoná meranie a fotodokumentáciu a pozemok opustí.

Prioritné využívanie elektronického podpisu

Pri finančnej kontrole na mieste (FKnM) platí naďalej dohodnutie termínu FKnM s prijímateľom pred jej výkonom. FKnM prebehne tak ako doteraz – kontrola dokumentácie v miestnosti za dodržania hygienických opatrení a fyzická kontrola v teréne.

Pre plynulý a úspešný priebeh tohtoročnej kampane bude nevyhnutná disciplinovanosť žiadateľov, prioritné využívanie elektronického podpisu (ZEP) pri komunikácii zo strany žiadateľov a podpora poľnohospodárskych samospráv pri informovaní žiadateľov o uvedených opatreniach.

Rokovania na pôde PPA sa zúčastnili zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Potravinárskej komory Slovenska, Agrárnej komory Slovenska, Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR a Združenia mladých farmárov na Slovensku.

Autor článku: Vladimír Machalík - riaditeľ odboru komunikácie a marketingu - MPRV SR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. blank
  G.S.
  3. apríla 2020

  Neuviedli ste , že jednotná žiadosť a IL sa už môžu podávať elektronicky cez UPVS ako prílohy všeobecného podania. Takže ten kto má alebo si aktivuje elektronickú občianku nemusí chodiť na PPA a môže v pohode podať cez internet nielen GSAA ale aj doteraz podávané osobne písomnú žiadosť a IL. Za toto má PPA u mňa plus. To je skutočne potrebné pre prevenciu ochorenia. A mínus je v tom , že na GSAA sú mapy stále pre východ z roku 2016 s rozlíšením 1:2000. A aj v tých sa VUPOP znova vybúril a totálne prekopali parcely. Presuny z jednej do druhej, zmeny z TTP na ornú a naopak aj pri parcelách zaradených v EFA, rozdeľovanie podľa starých máp a neexistujúcich ciest. Možno ale natvrdo nasadia nové mapy ale zatiaľ v testovaní sú staré. Osobne to vidím na enormný nárast aktualizácii tento rok. Kontrolóri určite budú lietať ako diví a bez práce neostanú.

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   4. apríla 2020

   podľa dostupných informácii GSAA pre rok 2020 bude bude sprístupnené 6.4.2020 o 9 00 hod.

   k mapám podľa
   https://www.apa.sk/aktuality/ppa-zavadza-opatrenia-v-suvislosti-s-pandemiou-covid-19-a-administraciou-podpor/9798
   viz. :
   súbor https://www.apa.sk/download/15078

   „Vďaka efektívnej spolupráci so Sekciou identifikácie a kontroly poľnohospodárskych pozemkov MPRV SR je do novej kampane aktualizovaná vrstva LPIS a skontrolovaná celá cyklická časť východného Slovenska a nachystané aj biotopy a nárazníkové zóny. Tento rok sa nepredpokladá žiadny zásah do LPIS,…..

   takže by to malo byť OK…uvidíme v pondelok

  2. blank
   G.S.
   4. apríla 2020

   Ako som písal , uvidíme. Zatiaľ v testovacej prevádzke nie je nové ortofoto. Tu si to môžeš pozrieť https://gsaatest.mpsr.sk/gsaa2020/ . A zaručene, keď som si pozrel parcely , tak je to prekopané.

 2. blank
  realista
  6. apríla 2020

  re G.S. Ráno som otvoril GSAA ostrú verziu 2020 ….na rozdiel od Vami prezentovanej testovacej verzie (tam skutočne nebolo dostupné rozlíšenie 1:500) sa zdá, že je to z tejto stránky v poriadku….Ak som prehliadol dajte názov štvorca…..
  Prajem Veľa úspechov pri podávaní žiadosti a najmä pevné zdravie

  Odpovedať
  1. blank
   pestovateľ
   6. apríla 2020

   Dobrý deň,
   čo mám robiť, keď som zistila, že lúky,ktoré kosíme a máme tam vysadené stromčeky sú zaradené do LPIS a podobne aj susedovci. Sú zaradené aj v rámci rozvoja vidieka a aj v krížovom plnení. Znamená to, že niekto poberá dotáciu za pozemky, ktoré my obhospodarujeme???

 3. blank
  realista
  6. apríla 2020

  ad pestovateľ

  problematika je zložitejšia, ale v krátkosti možno na Vašu otázku odpovedať nasledovne:
  Nemusí poberať, ale nie je vylúčené že poberá.
  Zároveň pokiaľ máte vyriešené užívacie práva k pozemkom môžete za splnenia zákonom a príslušnými predpismi stanovených podmienok žiadať podporu na ich obhospodarovanie.
  Pre presné zodpovedanie Vašej otázky Vám odporúčam obrátiť sa na osobu, ktorá má prehľad v uvedenej problematike alebo na poľnohospodárskeho poradcu.
  Viz.: http://www.agroinstitut.sk/centralny-register-poradcov/

  Odpovedať
 4. blank
  jm
  7. apríla 2020

  Ak niekto vie prosím poradte.
  Po ukončení hospodárenia môjho suseda som minulý rok kosil lúku ktorú vlastní iný vlastník. V snahe predísť problémom som zaslal vlastníkovi pozemku nájomnú zmluvu. Jeho reakcia bola že má uzatvorenú nájomnú zmluvu s iným subjektom ale ten ju nikdy neobhospodaroval .Z toho pre mňa vyplýva že má asi niekde inde vymeranú náhradnú pôdu. O čom vlastník nemá žiadne vedomosti lebo je dedičom .
  Je to zaujímavé aj v prípade ako sa platí daň z nehnuteľnosti . Ak túto pôdu má zazmluvnenú iný subjekt a myslím že za ňu aj platí daň a ja ju budem obhospodarovať bez nájomnej zmluvy .Ako je potrebné v tomto prípade postupovať aby nedošlo v budúcnosti k porušovaniu nejakého zákona.
  Moja skúsenosť z minulosti keď som oslovil spoločnosť ktorá mala zazmluvnenú pôdu/ TTP podľa LV orná pôda /ktorú neobhospodarovala ostala ladom a dnes je z tohoto pozemku džungľa ktorú bude raz musieť niekto dať do poriadku.
  Môj názor je že vlastník by nemal očakávať len platbu nájmu ale by sa mal povinne zaujímať v akom stave je jeho pozemok aby nedošlo k znehodnoteniu jeho pozemku!

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.