Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Pod Tatrami bude menej sadbových zemiakov

Pod Tatrami bude menej sadbových zemiakov
insert_photoOsivo Zvolen - odroda RAFAELA, ktorá je nadpriemerne úrodná, robustná, šalátová odroda s hladkou šupkou

Poprad/Spišská Belá 10. septembra (TASR) – Veľkopestovatelia zemiakov pod Tatrami znížili v tomto roku výmeru oproti vlaňajšku o 80 hektárov (ha). Kým v uplynulom roku ich pestovali na ploche 600 ha, v tomto roku vysadili “druhý chlieb” na 520 ha.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Poprade Július Daniš v tejto súvislosti pre TASR povedal, že zníženie sa dotklo najmä sadbových zemiakov, čo môže ovplyvniť budúcoročné výsledky. Spresnil, že malí pestovatelia (do pol hektára) vysadili v tomto roku zemiaky na ploche približne 600 ha. Tradičnú plodinu v regióne “držia” predovšetkým Poľnohospodárske družstvo v Spišskej Belej, AT Tatry, ale aj poľnohospodári z Mlynice či Spišského Bystrého.

So zberom zemiakov začali pod Tatrami na rozhraní augusta a septembra. Podľa Daniša u veľkopestovateľov možno očakávať priemernú úrodu 21 až 22 ton z hektára. Rozdiely medzi jednotlivými pestovateľmi ovplyvňujú konkrétne podmienky, možnosti agrotechniky, ale aj kvalita sadby a využívanie ochranných prostriedkov. Ako ďalej uviedol, prvé výsledky budú prezentovať na 6. Spišskom zemiakarskom jarmoku, ktorý bude v sobotu 20. septembra už tradične v Spišskej Belej v okrese Kežmarok. Podujatie bude rámcovať tohtoročný Medzinárodný rok zemiakov.

“Ako každoročne pripravujeme výstavu jednotlivých odrôd. Predstavíme približne 100 druhov, ktoré sú registrované na Slovensku. Súčasťou programu budú rôzne súťaže, napríklad v škrabaní a jedení zemiakov, miss odroda a novinkou by mal byť vedomostný kvíz stredoškolákov s poľnohospodárskym zameraním na tému zemiaky,” konštatoval Daniš.

Dodal, že začiatok zberu zemiakov sa prelínal pod Tatrami so záverom žatevných prác. Výnosy obilnín dosiahli v priemere 3,56 t/ha najmä vďaka oziminám a priemerné úrody repky predstavujú 2,53 t/ha. V regióne pestovali obilniny na ploche 9200 ha, repku na 3400 ha.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Osivo Zvolen - odroda RAFAELA, ktorá je nadpriemerne úrodná, robustná, šalátová odroda s hladkou šupkou

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments