Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Poberáme jednu z najvyšších podpôr na rozvoj vidieka

Poberáme jednu z najvyšších podpôr na rozvoj vidieka
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

Slovenskí agropodnikatelia majú podľa slov predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka v návrhu novej spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie najväčší problém s redistribúciou priamych platieb. Najmä so zachovaním historického princípu pri ich vyplácaní.

„Podľa dohody sa podmienky pre nás mali vyrovnať po desaťročnom období. Dnes to už neplatí a o rovnosti platieb hovorí až rok 2028, čo je pre nás neprijateľné,“ uviedol včera v Nitre Milan Semančík.

Podľa Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie sa pri tvorbe návrhu novej spoločnej poľnohospodárskej politiky zohľadňoval fakt, že Slovensko a nové členské krajiny EÚ majú možnosť získavať finančné prostriedky aj z ďalších fondov, ktoré už nie sú prístupné pre staršie členské krajiny.

„Na rozvoj vidieka dostalo Slovensko jednu z najvyšších pomocí a to 152 eur na hektár a rok,“ hovorí Maroš Šefčovič a dopĺňa, že zvýšenie priamych platieb v nových členských štátoch by buď znamenalo zníženie platieb u čistých prispievateľov do spoločného európskeho rozpočtu, alebo zvýšenie celkového objemu rozpočtu.

„Európska komisia musela pri tvorbe návrhu zohľadňovať tlaky, ktoré sú vo všetkých členských krajinách únie na znižovanie výdavkov,“ uviedol Maroš Šefčovič a dodal, že v rokoch 2004 až 2010 Slovensko zaplatilo do spoločnej európskej pokladnice 3,453 miliardy eur a získalo z nej 7,115 miliardy eur.

Autor článku: poľnoinfo.sk a TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments