Plán obnovy: Posledná nádej. Mičovský potvrdil odchod!
Vláda Igora Matoviča ukazuje, že potravinová sebestačnosť v programovom vyhlásení je pre OĽaNO a jeho koalíciu len marketingový trik. Nožnice konkurencieschopnosti slovenských agropotravinárov voči tým zahraničným roztvára ešte viac.
Potom, čo poľnoinfo.sk informovalo o fiasku vyjednávačov agrorezortu pri rokovaniach o Pláne obnovy, o nemožnosti zmien zo strany Ministerstva financií (MF SR) i slovách agroministra o tom, že ak zlyhá vo vyjednávaniach odstúpi, sa črtá agropotravinárom posledná nádej. Minister financií Eduard Heger z OĽaNO vyhlásil, že Plán obnovy postúpi začiatkom marca do medzirezortného konania. Šéf agrorezortu Ján Mičovský je pripravený zohrať svoj posledný boj.
Nožnice konkurencieschopnosti zastrihnú ešte hlbšie
Na rozdiel od iných krajín EÚ sa slovenskí agropotravinári a lesníci, s „plánovanou nulou“ v Pláne obnovy, odstrihnú od konkurencie náprotivkov spoza hraníc ešte viac. Na spoločnom európskom trhu budú slovenskí výrobcovia dokonca v horšej situácii ako doteraz. Česká republika podporí domáci agrosektor z Plánu obnovy viac ako pol miliardou eur. Už dnes je pritom ČR najväčším dovozcom potravín na Slovensko. Francúzsko podporí tamojších farmárov sumou 1,2 miliardy eur.
Vlastníci lesov môžu zasa len so slzami v očiach pozerať na svojich kolegov, ktorí získali napríklad v Nemecku Covid pomoc 500 miliónov eur. Česko dá z Plánu obnovy 15 miliárd CZK (570 mil. eur) na opatrenia zadržiavajúce vodu v krajine.
Slovensko tak znova robí podobnú chybu ako pri rokovaniach o vstupe do EÚ, keď agropotravinárstvo, sýtiace obyvateľov a starajúce sa o väčšinu krajiny, doslova zdevalvovalo. Dodnes tak slovenskí poľnohospodári dostávajú nižšie podpory ako tí v starých členských krajinách a inak tomu nebude ani v najbližších rokoch. Opäť vlastnou ľahkovážnosťou uľahčujeme okolitým krajinám, ale aj starým členským štátom, vstup na náš trh a dovoz ich lepšie podporovaných výrobkov.
Zodpovedný nie je nik
Poľnoinfo.sk požiadalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) o zverejnenie počtu rokovaní najvyššieho vedenia s vedením Ministerstva financií (MF SR) od leta, kedy bol Plán obnovy oznámený predstaviteľmi EÚ.
„Dostávali sme od nich (od vedenia MF SR, pozn. red.) veľmi pozitívne ohlasy na pripravenosť nášho ministerstva, a to je stále zdrojom mojej nádeje, že naša, s veľkým elánom, vykonaná práca nebude pri definitívnom prerozdelení Fondu obnovy zbytočná,“ uviedol agrorezort.
Podľa zdrojov poľnoinfo.sk z MF SR bolo však rokovaní na najvyššej úrovni k Plánu obnovy minimum. Možné ich je spočítať na prstoch jednej ruky. Pre agropotravinárstvo a lesníctvo Slovenska to žiaľ znamená katastrofálne dôsledky.
Minister Ján Mičovský po výsledkoch rokovaní k Plánu obnovy však nevyvodí zodpovednosť voči úradníkom agrorezortu, ktorí ich s MF SR viedli.
„Aj z tohto miesta im ďakujem za profesionálne materiály, ktoré sú výsledkom ich kvalitnej práce a – rád to poviem – aj nadšenia, ktoré do splnenia tejto mimoriadne dôležitej úlohy vložili,“ uviedol prekvapivo Ján Mičovský.
Agropotravinári reagujú
Nespokojnosť agropotravinárov s Plánom obnovy, ktorý tesne pred Vianocami zverejnilo MF SR nenechala na seba dlho čakať.
„Fakt, že agropotravinárstvo nepatrí medzi navrhnuté oblasti podpory, je pre nás obrovským sklamaním. Plán obnovy EÚ je historickou príležitosťou, ako stabilizovať domáci agropotravinársky sektor. Túto šancu nesmieme premeškať, je to pre nás neprijateľný fakt,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
Potravinári boli ešte kritickejší.
„Je zarážajúce, že slovenská politická špička si napriek ťažkej situácii neuvedomuje, že prvotnou potrebou všetkých obyvateľov sú kvalitné a dostupné potraviny. To, že ich máme v našich domácnostiach, pritom nie je samozrejmosť. Európski lídri otvorene hovoria o tom, že z Plánu obnovy bude podporený aj agropotravinársky sektor. Pýtame sa, prečo slovenským politikom už desaťročia musíme dokazovať, že v EÚ a iných európskych krajinách je potravinárstvo medzi hlavnými prioritami, zatiaľ čo na Slovensku na pokraji záujmu?“ pýta sa prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.
Slovenskí mäsiari označili návrh za nezodpovedný.
„Vynechanie agrosektoru z Plánu obnovy pre Slovensko vnímame ako veľmi nezodpovedný a neprofesionálny prístup ministerstva financií k základným potrebám obyvateľstva kam zabezpečovanie dostatočného množstva kvalitných potravín určite patrí. Vyzývame Vládu SR aby k zabezpečovaniu základných potrieb obyvateľstva, ale i Slovenska pristupovala zodpovedne a využila jedinečnú príležitosť efektívne využiť finančné zdroje z Plánu obnovy na modernizáciu potravinárstva a poľnohospodárstva,“ povedala Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.
Ozvali sa aj pekári, ktorých štát vylúčil dokonca aj zo schém covid pomoci.
„Na oblasť „Zdravý život pre každého“ chce dať štát takmer 1,5 miliardy a neráta s podporou výrobcov kvalitných, domácich potravín? Všetky opatrenia, ktoré navrhuje financovať pritom riešia len následky nezdravého životného štýlu. Prečo štát nerieši predovšetkým prevenciu? Konzumácia kvalitných potravín je spolu s pohybom a spánkovým režimom základnou prevenciou fyzického aj psychického zdravia,“ myslí si Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
Stropovacia paralýza
Kritika sa zniesla prakticky z celého agropotravinárskeho sektora bez výnimky. Pravdou však je, že na Západe, ktorý tak výdatne zásobuje slovenský trh potravinami, agropotravinári naštartujú traktory aj pre menej významné okolnosti.
Slovenskí agropotravinári však už štvrťroka „levitujú“ v štrajkovej pohotovosti, ktorá vyznieva ako výsmech slovenského poľnohospodárskeho stavu. V sektore kolujú aj také informácie, že neochota na demonštráciu postavenia a sily agrosektora v krajine má súvisieť s vyjadreniami vládnych predstaviteľov. Vraj ak začnú poľnohospodári blokovať cesty, vláda im na oplátku zavedie najtvrdšie stropovanie pre novú SPP aké je len možné. Na Slovensku sú tak odhodlaní vytiahnuť techniku a blokovať cesty len malí farmári. Že sa im to vypláca ukazujú ich „zisky“ – pozícia šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, či riaditeľa výrobno-technického úseku štátnych Lesov SR.
Minister Ján Mičovský sa však nachádza vo veľmi ťažkej pozícii. Na jednej strane sa ukazuje jeho „mušia váha“ pri vyjednávaniach. Jasnej odpovedi na otázku poľnoinfo.sk, či je členom OĽaNO, ktorých najväčšia koaličná strana tak urputne tají, sme sa nedočkali.
„Aj prípadné definitívne odmietnutie mojich požiadaviek nebudem nikdy považovať za vyjadrenie nedôvery, či niečo osobné, tobôž nie od kolegov, ktorých si vážim a na ktorých účinkovanie vo vláde SR som hrdý,“ vyjadril sa Ján Mičovský.
Zdalo by sa, že bez silnej podpory „poľnohospodárskej techniky“ je tak očakávanie úspechu viac než utópiou.
Mičovský pohrozí Hegerovi odchodom
To, že sa Ján Mičovský pokúsi o nemožné – znova zamiešať už „rozdané karty“, však pre poľnoinfo.sk sám potvrdil. Na druhej strane, žiadny výsledok nepovažuje za vyslovenie nedôvery.
„Ale bojovať budem čestne do konca. Vzorom sú mi bratia Česi, ktorí z fondu obnovy pridelili agrosektoru 550 miliónov eur, pričom sú v mnohých parametroch, vrátane spolufinancovania zo strany štátu, výrazne pred nami. Verím, že s pánom ministrom financií Hegerom, s ktorým chcem rokovať opäť budúci týždeň (18.1.-22.1., pozn. red.), všetky tieto okolnosti opätovne zvážime,“ povedal šéf rezortu.
Aké sú však jeho šance bez hlasnej podpory agropotravinárskeho a lesníckeho sektora? Pred šéfa agrorezortu sa dokázal „predbehnúť“ minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý s financmajstrom Hegerom rokuje k Plánu obnovy už v pondelok. A jeho nespokojnosť s rozdelením prostriedkov je známa. Navyše ekológia je duchom dnešnej doby.
Na rozdiel od svojho kolegu v „budajke“, je však šéf agrorezortu pripravený hrať najvyššiu hru a v prípade neúspechu odstúpiť.
„Som presvedčený, že aj moja prípadná rezignácie poslúži uvedomeniu si toho, že pôdohospodárstvo už nesmie zostať na chvoste pozornosti. Jesť trikrát denne chceme všetci a máme dobré dôvody k tomu, aby to boli najmä slovenské potraviny,“ zdôraznil minister Ján Mičovský.
Pre predsedu vlády Igora Matoviča, ktorý si už niekoľko mesiacov nevie nájsť čas na slovenských agropotravinárov by to znamenalo vážny šrám na jeho neustále dymiacej rétorickej puške. Prvý krížik na fotke vlády by totiž patril OĽaNO. A to sa vo vysokej politike nenosí…
Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021
Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.
Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou
Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.
Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.
„Aj z tohto miesta im ďakujem za profesionálne materiály, ktoré sú výsledkom ich kvalitnej práce a – rád to poviem – aj nadšenia, ktoré do splnenia tejto mimoriadne dôležitej úlohy vložili,” uviedol prekvapivo Ján Mičovský. Tak toto ked od neho pocujem vzbudzuje to vo mne este vacsie pochybnosti, resp. istotu,… Celý komentár »