Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Boj ministra o Plán obnovy pokračuje. Ak prehrá, odíde

Boj ministra o Plán obnovy pokračuje. Ak prehrá, odíde

Včerajší podvečer priniesol dve zaujímavé informácie pre poľnohospodárstvo v súvislosti s prostriedkami z Plánu rozvoja a obnovy. Prvá bola zaslaná tlačovým odborom agrorezortu pred 19:00 a následne jej obsah rozšíril vo večernej diskusii TA3 šéf rezortu, Ján Mičovský.

Chceli len rozprúdiť diskusiu?

Národný integrovaný reformný plán (NIRP), ktorý poľnohospodárov v posledných dňoch tak zdvihol zo stoličiek, slúžil podľa tlačovej správy ministerstva pôdohospodárstva ako rámec pre vypracovanie nového dokumentu s názvom Plán rozvoja a obnovy.

„Podľa informácií z Úradu vlády SR bolo cieľom Národného integrovaného reformného plánu, rozprúdiť verejnú diskusiu,“ uvádza tlačová správa agrorezortu.

To sa aj podarilo a poľnohospodárov alebo potravinárov najskôr uniknuté dokumenty a v pondelok zverejnené informácie, keď sa z priorít chlebového odvetvia do NIRP dostali len pozemkové úpravy, riadne rozhorčili.

Vo včerajšej tlačovej správe agrorezort uvádza, že sa vo štvrtok zástupcovia agrorezortu stretli aj s kolegami z ministerstva financií a Úradu vlády SR. Z desiatich priorít, na ktoré naše chlebové ministerstvo ešte v auguste žiadalo 2,4-miliardy eur, zostali po včerajšom rokovaní štyri priority za miliardu eur a na nich bude ministerstvo, podľa tlačovej správy, trvať.

„Pozemkové úpravy aj s krajinotvorbou, modernizácia a obnova potravinového dodávateľského reťazca s cieľom zabezpečenia potravinovej sebestačnosti, plán revitalizácie závlah a zadržiavania vody v krajine a ekologickejšie spôsoby obhospodarovania lesa,“ uvádza tlačová správa agrorezortu.

Dokument sa má sfinalizovať v najbližších dňoch

Minister pôdohospodárstva dokonca v diskusii Téma dňa na TA3 uviedol, že ak nebudú zapracované, „nemohol by som sedieť na pozícii ministra.“ Plán rozvoja a obnovy hovorí o sume šiestich miliárd eur a tento objem je z hľadiska požiadaviek jednotlivých ministerstiev výrazne prekročený.

„Samozrejme požiadaviek z rezortov je veľmi veľa a nie všetko sa podarí tam umiestniť, ale chcem Vás uistiť a to aj v tejto chvíli verejnej zaznieva, že ani z ďaleka sa nič neskončilo,“ uviedol v diskusii J. Mičovský.

Dokument, ktorý je zásadný pre naštartovanie nášho agropotravinárstva, sa má v najbližších dňoch sfinalizovať na ministerstve financií.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. Realist
  9. októbra 2020

  Zial uz vcera bolo neskoro

  Odpovedať
 2. Andrej
  12. októbra 2020

  S kýmže to minister ma akože bojovať? A v boji s kým ma prehrať? Neexistujú žiadne nepriateľské tábory, zbytočne sa tu aj takto vytvára a živí nepriateľská atmosféra.

  Odpovedať
 3. Robert Dohál
  12. októbra 2020

  Dovolím si na úvod parafrázovať zo známeho filmu, kedysi slávnu vetu:
  „Já nejsem nikde organizován, já si můžu psát co chci“

  Otvorený list ministrovi Mičovskému

  Vážený pán minister.

  Keď ste pár dní po nástupe do funkcie ukazovali leteckú snímku slovensko-rakúskeho pohraničia a hovorili o ich (rakúskej) krásne fragmentovanej krajine, hovoril som známym a priateľom, že je dobré že ste sa nasmerovali na Rakúsko. Systém v ktorom rakúsky agrosektor funguje dobre poznám a je v ňom veľa inšpiratívneho, i keď mnohí kolegovia poľnohospodári si to nemyslia. Či vlastne predsa niečo. Výška ich najrôznejších i skrytých podpôr roľníkom.
  Potom prišli vaše dosť nešikovné odpovede o vyššej sebestačnosti v rozhovoroch s novinármi. Pán minister na hlúpu otázku neexistuje múdra odpoveď. Skrátka kto pozná súčasný stav, vie že nech by sa stalo čokoľvek, tak v roku 2020 nemôže byť viac slovenských potravín v obchodoch.
  A nasledoval ten nezmyselný konflikt s Emilom Machom. Žlté Slovensko sa nerieši tým, že budete bojovať (v TV) proti repke. Nato sú pravidlá správnej farmárskej praxe, ktoré sa dajú stanoviť tak, že keď bude na parcele repka častejšie ako po šiestich rokoch, parcela bude vylúčená z priamych platieb. A potichu bez mediálnej asistencie. Keď na to odborne nemám, tak to neriešim. Vyriešia to odborníci na ministerstve. Teda ak tam už nejakí sú. Lebo posledné roky tam, pokiaľ viem neboli.
  A tá billa a doba slovenská. Na reklamu nech si billa zaplatí hercov, či iné akože „celebrity“. Vaša hodina stojí viac. A tým nemyslím iba peniaze pán minister.
  Vydýchli sme si mnohí, keď ste sa zbavili Vlčana. Vedel som aktuálne ako sa chová a čo robí
  na ministerstve. Tiež som tam už dávnejšie pracoval, takže bývalí kolegovia povedia. Že tam terorizoval ľudí, akoby boli podozriví z trestného činu už len preto, že posledných 4-8 rokov robili na ministerstve. No ale, že Vám ho tam niekto nanominoval za Vášho plného vedomia, napriek negatívnym (mierne povedané) referenciám, ktoré ste o ňom mali… To som sa dozvedel až nedávno. To Vám zbytočne podrazilo nohy a rozvrátilo celý úrad skoro na 4 mesiace. Pán minister prosím vás verte viac ľuďom ktorých nejaké tie roky poznáte, a nie takým, čo vás očaria pri prvom dvojhodinovom rozhovore. Nikdy neviete kto ich posiela a aké majú úmysly. Aj keď vyzerajú ako veľmi schopní, môže sa stať že sú schopní všetkého. Dúfam, že tam ten človek nestihol napáchať nejaké škody, ako tomu bolo v slovenskej sporiteľni. Napríklad pri tej zmluve na forézny audit PPA, čo Vám údajne podstrčil na podpis. Ozaj a ako to s ňou vlastne dopadlo?
  A na koniec ten Tibor Guniš. To mi zlomilo srdce. Veď to bol jediný človek. . . . Takých ste si tam mali naverbovať 6-7 a boli by ten úrad zvládli. A vy ste potom mohli cestovať po Slovensku a zoznamovať sa s poľnohospodárstvom a ľuďmi čo majú hlinu za nechtami. Lebo aj to treba a ja tomu fandím. Ale keď to „doma“ všetko funguje. A mám obavy, že nefunguje. Tibor bol na začiatku signál, pre nás čo vám držia palce, že to tam určite pôjde správnym smerom. Preto ste sa k jeho odchodu mohli postaviť chlapsky a priznať, že odchádza pre váš nezáujem, alebo málo času na jeho problémy v PPA, skutočne pomôcť riešiť ten bordel, ktorý sa tam hromadil posledných 8 rokov. A možno aj dlhšie.
  Ale nevadí. Vždy sa dá začať odznova a veci dať do poriadku. Verím, že táto vláda i vy osobne, je tá najlepšia alternatíva na postupné vyliečenie spoločnosti i agrorezortu. Očistiť poľnohospodárstvo od tej plesne, ktorá je prelezená do mnohých jeho organizácii aj do podnikovej sféry. Tá pleseň sa volá korupcia, tá pleseň sa volá zločin. Zdá sa, že aj premier vám stále dôveruje, tak to využite a skúste začať odznovu. Dúfam, že to zvládnete a preto ak dovolíte, ešte zopár dobrých rád a pripomienok.
  My ako rodina sme v nakupovaní potravín prísne nacionalistickí.Takže ked´mi manželka dá zoznam, čo mám kúpiť a ja z obchodu volám že: „Morčacie prsia iba maďarské, hovädzie stehno holandské a rumunské a bravčové iba španielske“, tak dostanem pokyn: „nekupuj nič, kúp v Bošáci na družstve tú dobrú klobásku, spravím francúzske zemiaky“. Nechcem zachádzať do detailov a analyzovať súčasný katastrofálny stav v maloobchode s potravinami z pohľadu slovenského roľníka, lebo to by bolo na knihu a nie jednu. Od naivných ústupkov MMF, cez podpis vstupnej dohody s OECD, až po potupné predvstupové podmienky s EÚ. Osoby, ktoré to majú na rováši si dúfam ešte mnohí pamätajú a autori učebníc histórie ich dúfam zaradia ako vlastizradcov. A ako zabezpečiť aby tá smutná doba Slovenska, ktorú slovenský roľník už 30 rokov žije, skončila? No akési dobrovoľné kampane zo strany obchodných reťazcov to nevyriešia. No keď mi majiteľ malého obchodíku na dedine povie, že mu mliekareň predáva jogurt za cenu, ktorá je vyššia ako má supermarket na pulte, tak systém je chorý. A tak ako táto chronická choroba dlho trvá, tak sa bude aj dlho liečiť. Teda dlho, trpezlivo, štádium od štádia, aby sa to postupne zlepšilo. Tým lekárom, ale musí byť vláda. Ba vlastne vlády. To znamená politici. A dokážu to iba takí politici, ktorí majú ambíciu stať sa štátnikmi. BILLA to za nich nevyrieši. Pán minister, to bola strata času. A ako na to? Upozorňujem, že je to na dlho a za štyri roky vášho ministrovania to nevyriešite, ale môžete konečne tú hrôzu zvrátiť a začať nové, pre nás roľníkov, šťastnejšie, slovenské obdobie.

  Áno, pán minister, súhlasím. Som jednoznačne za to, aby sme ukázali na smer, kam sa chceme s našim poľnohospodárstvom dostať. A to na Rakúsko. Prirodzene, nie všetky detaily sú u nás použiteľné. Najmä ti nie, o fragmentovaní krajiny. To len na margo, že je dnes často obľúbené ukazovanie leteckých snímok slovensko-rakúskeho pohraničia. Ale pripúšťam, že i takto fragmentovať Slovensko by sa dalo. Ale za cenu totálnej deštrukcie slovenského štátneho rozpočtu. Mám na mysli to, žeby musel štátny rozpočet počítať s podobným objemom dotovania na jeden hektár ako dáva Rakúsko. Alebo je aj druhá alternatíva.Pritlačíme na to aby tá fragmentácia bola ako v Rakúsku, ale i naďalej zo slovenským rozpočtom. Teda doterajšou úrovňou štátnej podpory do agrosektora.To by ale už nebol národný populizmus, ale ďalšia vlastizrada. A čo teda si z toho Rakúska môžeme zobrať ako inšpiráciu? No predsa STABILITU ! Po desiatky rokov nemeniacu sa koncepciu. A to povážte že v Rakúsku vládli po odchode okupačných armád tuším tridsať rokov socialisti sami. A prečo tú národno-populistickú doktrínu v agrosektore mali v agende aj oni? Odpoveď na túto otázku už dalo svojimi výrokmi viacero politikov a zástupcov agrárnych samospráv počas posledných šiestich mesiacov. Aj vy osobne pán minister. Áno, covid pandémia nám všetkým otvorila oči. A to je ten dôvod, prečo aj tie najliberálnejšie vlády v Európe v oblasti agrosektoru uplatňujú tvrdo národno-populistickú agendu.
  Osobne som za a tlieskam pán minister vašej snahe a odhodlaniu dosiahnuť vysoký stupeň v sebestačnosti v produkcii potravín. Ešte nájsť ten spôsob ako na to. Lebo pokiaľ si pamätám, tak toto deklarovali zatiaľ všetky vlády, alebo aspoň ministri pôdohospodárstva. Ale to, že to hovorí minister ešte neznamená, že vláda v tomto niečo pozitívne koná. Výsledok je známy, za každej vlády sebestačnosť klesla. Aj za vašej bude ešte nejaký čas klesať. A to nie, že by som bol nedaj bože, váš neprajník. Ale už prvý polrok 2020 naznačuje, že deficit sa priblíži 2 mld. Euro. A nasledujúce roky to bude pokračovať. Fatálne bolo totiž to, že zhruba pred dvadsiatimi rokmi, jeden psychopat vo funkcii podpredsedu vlády povedalslávny to výrok, že: „poľnohospodárstvo je podnikanie ako každé iné, takže prečo by malo mať nejaké zvláštne postavenie, nedajbože podporu?“ alebo toto: „keď nevyrobia slovenskí roľníci, dovezieme, potravín je vo svete dosť“. Smutné, že? Pred mnohými rokmi povedal ktosi múdry, že: „vláda, ktorá nedbá o zdravie národa, vzdelanie národa a výživu národa, je vláda lúzy“. A ja si dovolím dodať, že z pohľadu tej výživy, čiže vzťahu ku poľnohospodárstvu a potravinovej sebestačnosti bola takou vládou každá od roku 1990. Takže prajem vám aby aj tá vaša vláda nedopadla podobne. Nechcem sa týmto názorom dotknúť niektorých ministrov pôdohospodárstva, ktorí ako sa aj zdalo, mali úprimnú snahu. Ale z pohľadu štatistík potravinovej sebestačnosti to boli asi neúspešní ministri. A môj pohľad? Ako byť neúspešný minister, radšej ním nebyť. Jednoducho ak ja chcem a vláda mi v tom má brániť, tak ja dávam demisiu. A aj vy máte, zdá sa podobný názor.
  Odbočil som trochu od témy, ale musel som to napísať, lebo v duchu výrokov toho bývalého vicepremiéra, sa agrárna politika riadi doteraz. Áno, môže kto chce čo chce hovoriť, taká je bohužiaľ slovenská realita. Taká je štátna poľnohospodárska doktrína. Lebo kecať o podpore poľnohospodárstva a že je to pre vládu priorita a pod. . . Rozpočty všetkých bývalých vlád hovoria jasnou rečou ako im záležalo na agrosektore. Fakty a to čo na vlastné oči vidíme my, čo o poľnohospodárstve vieme viac než len, že poľnohospodár dostáva dotácie a repka je žltá, že politici brali agrosektor hákom.
  Áno, chce to reformu i keď na toto slovo už je väčšina národa alergická. Chce to koncepciu ako dosiahnuť náš strategický a dovolím si povedať že aj bezpečnostný cieľ – sebestačnosť v produkcií potravín. Ale nie takú koncepciu, čo si ju tam pár úradníkov na ministerstve odklepne na vedení a splnia si úlohu. Taký som mal z toho pocit, alebo som to zle pochopil, keď mi o tvorbe novej koncepcie hovoril na prehliadke políčok pred pár mesiacmi v Dvoroch nad Žitavou, dnes už bývalý, váš štátny tajomník Vlčan. „Vy ste mali koncepciu, ale my si pripravíme svoju koncepciu…“ Áno doteraz to bolo vždy tak, že každé vedenie rezortu si pripravilo koncepciu a nová garnitúra vyhlásila potrebu reforiem a urobila si novú koncepciu. To je predsa šialené. Preto ešte raz apelujem. Ak chceme niečo preberať z Rakúskeho „konceptu“ poľnohospodárstva, tak na prvom mieste STABILITU. Chceme stabilné prostredie na 25–30 rokov a dosiahnutie toho sa dá iba celonárodným konsenzom. To znamená: Nechajte prosím Vás, alebo takto:Vyzvite prosím Vás na zorganizovanie akéhosi virtuálneho celoštátneho okrúhleho stola všetkých, ktorí chcú do poľnohospodárstva niečo povedať a vypočujte si čo a ako ďalej s poľnohospodárstvom, lesníctvom, vodou, životom na vidieku, ochranou prírody a tak ďalej. Skrátka všetci. Aj z hľadiska profesionálneho úplný laik môže mať prínosný a možno geniálny nápad ako niečo urobiť. Áno i laik. Pán minister poľnohospodárstva vy nie ste len minister tých pár tisíc poľnohospodárov, ale predovšetkým tých 5,5 milióna spotrebiteľov, teda všetkých občanov.(V SRN sa agrorezort aj volá, že ministerstvo pre ochranu spotrebiteľa).A ešte jedna myšlienka. Ten konsenzus musí byť prijatý naprieč politickým spektrom. A koncepciu treba schváliť ako doktrínu (možnoaj ústavný zákon) ústavnou väčšinou v parlamente. A keďže tú ústavnú väčšinu v parlamente máte je vašou povinnosťou to urobiť. Musíte. Pre tento štát, pre Slovensko. Pre jeho občanov, ktorí sa na našom milovanom Slovensku chcú cítiť bezpečne. A bezpečnosť je, a to predovšetkým, že bude čo jesť aj keď ku niečomu dôjde.Ako pandémia napríklad. Ja keby som bol minister, ak dovolíte, tak by som vyzval na celonárodnú diskusiu a v prvom kole by som vyzval každého, kto cíti zodpovednosť, aby navrhol riešenie v oblasti, ktorej sa vyzná.Ale iba skutočné návrhy na riešenie.Každý by to nazval „Čo by som urobil keby som bol minister“ a samozrejme sa musí podpísať a registrovať. Malo by to byť na stránke MPSR možno vo forme diskusného fóra. Podávať návrhy by mohol len registrovaný, pripomienkovať len podpísaný s mailovou adresou a čítať každý občan SR. Neriešte prosím takú strategickú vec len s úzkou skupinou, ani so samosprávami. Aj tie sú prelezené rôznymi lobistami. Nechcem povedať, že priam aktívnymi účastníkmi z korupčných káuz, lebo by ma dotknutí mohli žalovať. A školy a vedecké inštitúcie. Akí odborníci očakávate že tam sú, keď miesto prijímačiek robia nábor, dokonca opakovaný.
  Alebo viete o nejakom výskumnom tíme a jeho výsledkoch, alebo vedeckej práci, ktorá v posledných rokoch silne zarezonovala v poľnohospodárskych kruhoch? Ale pri peniazoch, ktoré idú do vedy a školstva niet sa čo čudovať.
  Súčasne by som zadal nejakej zahraničnej inštitúcii urobiť analýzu súčasného stavu a renomovanej zahraničnej agentúre vykonať audit. Celonárodný audit Slovenského agrosektora a lesníctva. Niečo podobné ako kedysi ŠL SR si nechali urobiť audit a poradenstvo od rakúskych ŠL. Až potom by som si stanovil termín predloženia koncepcie a jej legislatívne schválenie v parlamente. Takéto niečo sa totiž nesmie robiť ani pod časovým, ani pod politickým tlakom, ani tajne v kancelárií MPSR. Niektorí si asi poviete, že je to absurdné. Nie! Iba nezvyklé, ale mnoho by sa tým vyriešilo. A prehlásením doby slovenskej v BILLE sa to nevyrieši.
  A ešte určite mnohí čitatelia dumajú, že ako určiť tých, ktorí cítia tú zodpovednosť. Niekto múdry údajne povedal, že dnešná doba je preto tak absurdná, lebo „múdri ľudia majú pochybnosti a hlupáci nekonečné ambície.“ Celkom dobrá pomôcka na identifikovanie hlupákov. A ak nie ste si istý, či máte mať tú zodpovednosť? Jednoduché: „A toho neužitočného sluhu vyhoďte von do tmy. Tam bude plač a škrípanie zubami.“(Matúš 25,30).
  A keď už som vyzval tých, ktorí váhajú či majú byť tí zodpovední, tak ešte chcem vyzvať aj Vás pán minister Mičovský:
  Konajte tak aby z Vás nebol len politik, ale aby Vaše činy boli hodné štátnika. Za Váš doterajší CV možno vstupenka do neba.Len Boh vie či áno. Zachovajte si preto čisté srdce, čistú tvár, čisté ruky a čistý štít. A predovšetkým pokoru. Premiér Vašej vlády pri nástupe do funkcie požiadal ľudí o modlitby. To sme tuším zažili prvý krát. A ešte jeden odkaz od môjho kamaráta Vlada Bernhausera: „V tých tohoročných voľbách sme ešte raz uverili, že môžeme dúfať. Tak nech nás nesklamú.“ Za toto sa aj ja modlím.

  Róbert Dohál

  Odpovedať
  1. Tokaj
   12. októbra 2020

   Pán Dohál, že sa Vám chce písať tieto omamné reči a hrať sa na spoluzáchrancu… už ste zabudli ako sa aj Vám „zadarilo“ za Baca a kolko jeho kumpáni (najmä z okolia TN) ulúpili a dodnes vysmiaty užívajú…boli ste jedným z nich !
   Ale pochvala za vetu o poľno-samospráve prelezenej lobistami, hoci to je pre nich prislušné označenie – hodne PRV-korupčníkov medzi nimi, darmo p. Macho ukazuje svoj 2-ročný čistý štít, keby si dal niekto prácu a zrátal klientelistické a korupčne získané projektové podpory senior členov SPPK za posledných 15 rokov, tak to vydá na samostatný menší Plán obnovy.
   Nie nejde tak rýchlo zabudnúť na to ako páni komoráci dlhé roky zneužívali postavenie na vlastný prospech, patria medzi tých čo nosili obálky Partikovi, Kodadovi, Stredákovi/Bodorovi, Kožuchovi/Kvietikovi/Kubovi a mnohým ďalším, prečo ich p. Macho nevezme zo sebou na diskusiu do TA3, nech pohovoria o svojej „dobrej praxi“.

 4. marcel sako
  13. októbra 2020

  Len jedna vec ma tu štve , že aj na tejto stránke su racionálne a konštruktívne komentáre ale často skryté za pseudonimami.
  Pretože ak vidím meno, tak ak poznám toho človeka alebo ho poznajú iný , tak hneď viem, čo je to zač. Nestačí mať len dobré myšlienky ale ešte důležitejšie je mať svedomie a zodpovednosť za svoje názory. Takže vy všetci nicname poĺnohospodari uvádzajte svoje skutočné mená a potom možo aj táto priemerná stránka sa stane nadpriemernou. A ešte aj pre tých , ktorý sa můžu kompetentne vyjadriť k všetkým diskutovaným témam, nech sa vyjadria, lebo viem , že tieto stránky čítajú ale k ničomu sa dopodsiaľ nevyjadrili. Nie preto , že by nemali čas ale preto lebo sa asi niečoho boja.
  Toto som nemyslel konkrétne na Tokaja ale v súvislosti s ním ma to napadlo. Inak stou TA3 to je super nápad.
  A klobúk dole pred p.Dohálom , že takto otvorene do éteru vystúpil, bez ohľadu na to akú má minulosť, lebo ju nepoznám.
  Inak držím ministrovi palce pretože vypadá byť poctivec a férový chlap, akurát , že sa moc nevyzná v poľnohospodárstve ale to je možno dobre.
  Ale ešte by si mal vyčistit prostredie na niektorých postoch , kde má ľudí ktorí tam nemajú čo robiť už len preto lebo nie sú kompetentný a taktiež preto , že možno ani nevie o ich aktivitách z minulosti, ktorým vdačia za svoje teplé a dobre platené miesto.

  Odpovedať
 5. Rosa
  25. októbra 2020

  Pomocná služba pre ľudí vo finančných ťažkostiach.
  Tel / Whatsapp: +33 7 52 21 29 21
  Boh s vami.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.