Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Pekárenské výrobky sa baliť nebudú, zostane voľný predaj

Pekárenské výrobky sa baliť nebudú, zostane voľný predaj
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pekárenské výrobky sa baliť nebudú, zostane ich voľný predaj. Od mája sa však sprísnia podmienky pre obchodníkov tak, že budú musieť zabezpečiť napríklad igelitové rukavice alebo kliešte pri manipulácii s pečivom pre zákazníkov.

Tieto zmeny prináša novela zákona o potravinách z dielne rezortu pôdohospodárstva, ktorú včera schválili poslanci Národnej rady SR. Pôvodne ministerstvo chcelo presadiť balenie pekárenských výrobkov, prípadne len ich pultový predaj. Nakoniec však tento návrh gestorský výbor stiahol.

„Obmedzenie predaja nebalených pekárenských výrobkov spôsobí nepriaznivý dopad na cenovú úroveň obyvateľstva a na životné prostredie,“ zdôvodnil Výbor NRSR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody.

Obchodníci by mali začať tiež detailne označovať zloženie pečiva, ktoré bolo doteraz voľne predajné. Krájané potraviny, napríklad niektoré mäsové výrobky, by mali byť tiež takto označené.

Z novely tiež vyplýva, že výrobky, ktoré obsahujú prímesi rastlinného pôvodu a zavádzajú spotrebiteľa, budú musieť predajcovia umiestňovať mimo výrobkov z mlieka a výrobkov z mäsa. Ľudia tak od mája pocítia zmeny v označovaní potravín, usporiadanie tovaru v obchodoch sa zmení až od septembra tohto roka.

Ak by orgány potravinového dozoru zistili pochybenie zo strany obchodníkov, budú môcť udeliť za opakované závažné porušenie tejto legislatívy pokutu až do výšky 2 milióny eur. Za priestupky orgán úradnej kontroly potravín môže uložiť pokutu do 1000 eur a ak sa fyzická osoba dopustí priestupku opakovane, možno jej uložiť pokutu do 2000 eur. V blokovom konaní možno uložiť za priestupok pokutu do 500 eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
tatianahojerova@centrum.sk
tatianahojerova@centrum.sk
25. marec 2010 20:21

Prosím Vás kde nájdem celé znenie novely zákona ?