Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Odhad hovorí o znížení stavu zásob pšenice

Odhad hovorí o znížení stavu zásob pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pšenica na burze CBoT v Chicagu oslabila za posledné dva týždne o viac ako 2,5 percenta. O približne rovnakú hodnotu posilnila burza Euronext v Paríži a to najmä v posledný deň, ktorý v grafe uvádzame. Burza BÉT v Budapešti sa síce za posledné dva týždne nezmenila, kurzovým prepočtom ale došlo k jej oslabeniu a to o skoro 1,5 percenta.

Ostatná prognóza USDA-WASDE navýšila produkciu z 693 mil. ton na 694 mil. ton. Odhad spotreby bol zvýšený o 4 mil. ton na 684 mil. ton. Zaujímavou informáciou bolo zníženie konečných globálnych zásob o približne 3 mil. ton v porovnaní s februárovým odhadom. V roku 2011/2012 by mali zásoby dosiahnuť 210 mil. ton.

Medzinárodná rada pre obilniny IGC vo svojej najnovšej analýze predpokladá väčšiu konkurenciu pre exportérov pšenice z Európy. Napriek tomu, že prvé predpovede ohľadne produkcie pšenice z Ukrajiny v sezóne 2012/13 vyzerajú momentálne nižšie, množstvá pre export z Ruska a Kazachstanu sú na veľmi dobrej úrovni. Podľa prognózy IGC bude tento rok Rusko na druhom mieste po USA v exporte pšenice na svete.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments