Nová výzva je vyhlásená. Už vlani sa hovorilo o poslednej chvíli

Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila 10. februára 2025 novú investičnú výzvu, ktorej celková alokácia dosahuje 10 miliónov eur. Výzva je určená len dvom žiadateľom, ktorí môžu podať ľubovoľný počet žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
V pondelok vyhlásená výzva 75/PRV/2025 je zameraná na investície do závlahovej infraštruktúry. Vzhľadom na to, že výzva rozdeľuje prostriedky z minulého programového obdobia, ktoré musia byť zúčtované do konca aktuálneho roka, jej vyhlásenie je prekvapivé. Tak ako v prípade výzvy 74/PRV/2024, ktorá bola minulý týždeň zrušená, dostáva oprávnených žiadateľov, vysúťažených realizátorov aj platobnú agentúru do časového tlaku.
Oprávnenými žiadateľmi v aktuálne vyhlásenej výzve sú štátny podnik Hydromeliorácie a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Výška podpory dosahuje 100 percent oprávnených výdavkov a žiadatelia si môžu rozdeliť 10 miliónov eur. Štátny podnik aj univerzita môžu podať ľubovoľný počet žiadostí s tým, že maximálna výška výdavkov jedného projektu nepresiahne 2,8 milióna eur.
„Oprávnenosť aktivít projektu je výmena, modernizácia a rekonštrukcia privádzacích závlahových kanálov a rúrovej siete, modernizácia čerpacích staníc vrátane obstarania novej techniky a súvisiaca investícia na ochranu proti vandalizmu,“ informuje výzva o možnostiach využitia prostriedkov.
V rámci ďalších možných investícií výzva uvádza napríklad obstaranie kontajnerových čerpacích staníc či nákup techniky určenej na vykonávanie údržby vodných stavieb v správe žiadateľa.
Čo dosiahneme investíciami?
Jozef Šumichrast zo Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu upozorňoval v apríli 2024, že z programového obdobia 2014 – 2022 je možné vyčerpať ešte 15 miliónov eur, ktoré môžu smerovať do závlah. Návrhov na ich „minutie“ bolo už v minulosti viacero a teraz sa pretavili do zverejnenej výzvy, hoci desaťmiliónovej.
„Čo dosiahneme čistením odvodňovacích kanálov? Zvýši sa tým produkcia ovocia, zeleniny, cukrovej repy, osivovej kukurice?“ pýtal sa minulý rok Jozef Šumichrast. Pre úplnosť je potrebné uviesť, že aktuálna výzva je zameraná na privádzacie závlahové kanály.
Pri mobilných čerpacích staniciach Šumichrast nesúhlasil s tým, aby sa štátny podnik Hydromeliorácie pýtal poľnohospodárov, či chcú zavlažovať. Otázka má podľa neho znieť presne. Koľko za závlahovú vodu čerpanú napríklad aj „mobilnými čerpačkami“ užívateľ v prípade zavlažovania zaplatí. Len vtedy si poľnohospodár vie zrátať, či sa mu zavlažovanie pri pestovanej skladbe komodít oplatí. V minulosti pritom, podľa predsedu zemiakárov, takáto konkrétna odpoveď z Hydromeliorácií neprišla.
„Opäť to riešime na poslednú chvíľu a samozrejme, lepšie ako nezmyselne minúť prostriedky alebo ich nevyčerpať by bolo v rámci modifikácie presunúť ich do v súčasnosti vyhodnocovaných výziev,“ uviedol takmer pred rokom Jozef Šumichrast.
Zavlažovacie a odvodňovacie
V minulosti malo ministerstvo pôdohospodárstva záujem revitalizovať odvodňovacie kanále.
„Výzvu začal chystať za 70 miliónov eur ešte minister pôdohospodárstva za Smer Ľubomír Jahnátek. Jeho nástupkyňa za SNS Gabriela Matečná ju zúžila na 30 miliónov eur,“ uviedol v roku 2020 Denník N.
Pred rokmi zamýšľané čistenie odvodňovacích kanálov vzbudzovalo viaceré podozrenia.
„Keď som sa dozvedel, že to bude na čistenie kanálov, tak som si povedal, že to bude tunel. Na čistení kanálov sa dá krásne zarobiť, nikto nevie skontrolovať, koľko kubíkov sa odtiaľ vyhrabalo alebo nevyhrabalo. Keby boli peniaze smerované do čerpacích staníc, vtedy by tie peniaze boli efektívne,“ uviedol v novembri 2022 na margo minulej aktivity Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy.
Odvodňovacie kanále boli v minulosti vybudované takmer na celom Slovensku, no výraznú prevahu majú vo Východoslovenskej nížine. Aktuálna výzva hovorí o privádzacích kanáloch, ktorých úloha je iná.
„Napríklad z vodnej nádrže Sĺňava smeruje voda cez závlahové kanále k šiestim čerpacím staniciam. Funkčnosť kanálov je momentálne výrazne znížená z dôvodu ich zarastenia,“ vysvetľuje Ľuboš Jurík, odborník na závlahy zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.
Privádzacie závlahové kanály sú k dispozícii najmä na Žitnom ostrove, ale aj v okolí Trnavy či Piešťan. Podľa najnovšej výročnej správy Hydromeliorácií je dĺžka odvodňovacích kanálov vyššia, ako závlahových. Odvodňovacích kanálov má byť 5 825 kilometrov, pokiaľ závlahových 254 kilometrov. Pri rúrovej závlahovej sieti správca štátneho majetku hovorí o rozsahu 9 402 kilometrov.

archív poľnoinfo.sk
Hľadanie realizátorov
Realizované investície z aktuálne vyhlásenej výzvy môžu dosiahnu 10 miliónov eur. Správcovia závlah a kanálov získajú finančné prostriedky a následne vyhlásia tender, v ktorom budú hľadať realizátorov svojich investícií. Pri minulej výzve na čistenie odvodňovacích kanálov bol celý projekt, ktorý sa ťahal od agroministra Jahnátka, pod drobnohľadom Úradu pre verejné obstarávanie a nakoniec sa za vedenia rezortu Samuelom Vlčanom nerealizoval.
V dávnejšej minulosti na fungovanie a výstavbu závlah prúdili peniaze cez Fond na zveľaďovanie pôdy. Ten zriaďoval a financoval samotný štát. Z jeho prostriedkov od 60-tych rokov budoval aj závlahy a odvodňovacie kanály.
„Tento fond bol v roku 2001 zrušený, a to bez náhrady. Tým že bol zrušený bez náhrady, stratili závlahy a odvodňovacia sústava otca, ktorý to vedel financovať. Stratil sa zdroj toho, čo by poľnohospodári mali ako podporu, preto sa aj štátny podnik Hydromeliorácie dostal do situácie, v akej je,“ uviedol pred takmer troma rokmi Martin Kováč, vtedajší štátny tajomník agroministerstva.
Sedem mesiacov
Aktuálna štátom vyhlásená výzva je otvorená od 10. februára 2025 a uzavrie sa 21. marca 2025. Poslednú žiadosť o platbu je možné podať do 30. októbra 2025. Za sedem mesiacov má platobná agentúra vyhodnotiť výzvu a oprávnení žiadatelia zrealizovať všetky aktivity od možnej prípravy projektovej dokumentácie, cez verejné obstarávanie, nákup strojov či opráv infraštruktúry v podobe kanálov, rúr alebo čerpacích staníc.