Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Nemeckí roľníci: Pri Brexite ide o veľa

Grune Woche
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nemecký roľnícky zväz nalieha na pokrytie celej krajiny rýchlym internetom 5G. „5G potrebujeme doviesť ku každému tankeru s mliekom,“ uviedol v rozhovore pre DPA prezident zväzu Joachim Rukwied. Dodal, že ním „môžeme ešte úspešnejšie hospodáriť na poliach, precíznejšie hnojiť a aplikovať ochranné prostriedky rastlín. Aj v maštaliach sa dá vďaka nemu zvýšiť starostlivosť o zvieratá“.

Digitalizácia v agrárnom sektore bude veľkou témou nadchádzajúceho veľtrhu Grüne Woche (Zelený týždeň), ktorý sa začne v piatok (18. 1.) v Berlíne.

Na jar sa v Nemecku zverenia frekvencie pre podstatne rýchlejší štandard internetu 5G. Podľa projektu sa dostane do roku 2022 do 98 % domácnosti. Kritici však tvrdia, že to nebude stačiť pre pokrytie celého územia krajiny signálom.

Nemeckí poľnohospodári sa zaoberajú aj dôsledkami minuloročného sucha, ktoré sa prejavujú predovšetkým na severe a východe Nemecka. Veľké zdraženie po zlej úrode spotrebitelia nepocítia. Rukwied povedal, že treba rátať so stabilnými cenami, hoci dôjde k určitým výkyvom. Zdôraznil, že „ceny potravín v Nemecku sú, rovnako ako v minulosti, výhodné“. Obyvatelia na ne vynakladajú mesačne okolo 10 % príjmu. Žiadosti o odškodnenie viac ako 8500 roľníkov, ktorí požiadali o finančnú pomoc, sa teraz spracúvajú. Spolková vláda a spolkové krajiny na ňu vyčlenili 340 miliónov eur. Istotou je, že veľká časť zo škody 2,5 miliardy eur spôsobená suchom, zostane na pôdohospodárstve a postihnuté hospodárstva bude zaťažovať aj v nasledujúcich rokoch.

SPP po roku 2020

Rukwied žiadal, aby sa vyjasnilo financovanie agrárneho sektora po roku 2020.

„Obdobie po ňom je ambiciózne, ale rozhodnutie o budúcom rozpočte by sa malo prijať ešte pred tohtoročnými voľbami do Európskeho parlamentu. Potrebujeme signály pre Európu, že EÚ je schopná prijímať rozhodnutia,“ uviedol Rukwied.

Pokiaľ ide o dôsledky brexitu, povedal, že roľníci ho očakávajú s obavami. „Ide o veľa,“ povedal. Upozornil na prebytok agrárnych produktov a potravín v obchode s Britániou, ktorý dosahuje 3,5 miliardy eur ročne.

„Potrebujeme, aby bol proces riadený a aby sme naďalej mali prístup na trhy,“ uzavrel prezident zväzu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments