Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Nitra má vlastný ovocný sad

ovocný sad
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V minulosti boli ovocné sady bežnou súčasťou miest, obcí či školských areálov, v uplynulých desaťročiach však mnohé vymizli. O návrat takýchto priestorov sa pokúša mesto Nitra. Radnica v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou totiž nedávno zriadila mestský ovocný sad.

„Mestský sad je dlhodobou víziou mesta, ktorá je spájaná najmä s myšlienkou využiť dosiaľ nevyužité priestory mesta, ktoré má k dispozícii. Zámerom zriadenia ovocného sadu je predovšetkým vysadenie ovocných drevín, ktoré môžu prinášať určitú úrodu. Tá by sa mohla používať v materských školách i na základných školách, alebo aj v sociálnych zariadeniach, ktoré prevádzkuje mesto, samozrejme za dodržania hygienických podmienok,“ uviedla nitrianska radnica.

V sade je nateraz vysadených prvých sto drevín, väčšinu tvoria jablone, ktoré dopĺňajú jarabiny – oskoruše. V budúcnosti by mali pribudnúť ďalšie druhy, vrátane liesok či egrešov a ríbezlí.

„Ďalším využitím bude aj to, že by tam materské a základné školy mohli chodiť na určitú osvetu a výučbu. Do budúcnosti uvažujeme aj nad osadením drevených búdok a celý areál by mohol plniť funkciu školy v prírode. Cieľom je spojiť tento sad s vyučovacím procesom a ďalej ho rozširovať,“ dodala radnica.

Výsadba bude pokračovať aj v roku 2019

V roku 2019 by malo v sade pribudnúť 950 ovocných drevín. O tie sa bude starať mesto spolu s odborníkmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Pre Nitranov by v rámci samozberov malo byť v budúcnosti ovocie zdarma. Na prvú úrodu si však budú musieť počkať ešte niekoľko rokov.

„Nechceli sme sad koncipovať do vysokej produkčnej intenzity, ktorá by vyžadovala aj vysokú intenzitu starostlivosti. Zvolili sme teda polointenzívny sad. Budú v ňom stromčeky strednej veľkosti do celkovej výšky asi tri metre,“ uviedol hlavný projektant sadu Ján Mezey z Katedry ovocinárstva, vinárstva a vinohradníctva na SPU.

Podľa odborníkov vznikne sad, ktorý bude jedinečný v celej Európe. Druhú fázu výsadby drevín chystajú už túto jar.

„Prevádzkovaný bude v biorežime, ktorý zohľadňuje najmodernejšie environmentálne trendy v produkcii ovocných plodín. Pre Nitranov tak vytvoríme zdroj zdravého bio-ovocia prostredníctvom momentálne populárneho samozberu a tiež ďalšiu oddychovú, ale aj edukačnú zónu, čo je plne v súlade s myšlienkou medzinárodne uznávaného trendu mestského poľnohospodárstva. Cieľom tohto inovatívneho prístupu je vybudovať komplexný a funkčný systém mestskej krajiny, ktorý prináša množstvo výhod, vrátane budovania obývateľnejšieho a udržateľnejšieho prostredia,“ dodala rektorka SPU v Nitre Klaudia Halászová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments