Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Nemeckí farmári kričia: „Viete kto vás kŕmi?“

blank

Tisíce nespokojných farmárov prišli v utorok na traktoroch pred Brandenburskú bránu v Berlíne, aby tam vyjadrili svoj nesúhlas s novými ekologickými opatreniami vlády, ktoré považujú za hrozbu pre svoje živobytie.

Máme plné zuby tejto ideologickej politiky

Na demonštrácii vystúpila s prejavom aj ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová a podporila jasné pravidlá ochrany spodných vôd a hmyzu. Poľnohospodári jej vystúpenie odmenili hlasným bučaním, napísala nemecká agentúra DPA.

Počas prejavu Schulzeovej, v ktorom sedliakom povedala, že chce byť súčasťou riešenia a nie jeho prekážkou, sa k nej mnohí nespokojní hospodárovi demonštratívne otočili chrbtom.

„Máme plné zuby tejto ideologickej politiky,“ kričal na ministerku niekto z davu.

Schulzeová na farmárov apelovala, že je aj v ich záujme chrániť prírodu. Poukázala tiež na to, že každý Nemec ročne odvádza 114 euro na Spoločnú poľnohospodársku politiku, vďaka ktorej potom poľnohospodári čerpajú podpory.

Najskôr hladujú rastliny, potom farmári a potom vy

Sedliaci sa ale boja o svoju budúcnosť, ktorú podľa nich ohrozuje sprísňovanie pravidiel ochrany prírody. Na problém sa preto rozhodli upozorniť nielen demonštráciou, ale aj zablokovaním dopravy v metropole.

Podľa francúzskej agentúry AFP ide o doteraz najväčšiu demonštráciu nespokojnosti so zmenami poľnohospodárskej politiky, ktoré prijala ešte v septembri vláda kancelárky Angely Merkelovej.

„Najskôr hladujú rastliny, potom farmári a potom vy,“ hlásal podľa AFP transparent na jednom z traktorov.

Na inom sa zasa účastník protestu politikov pýtal, či vedia, „kto ich kŕmi“.

5000 traktorov vytvorilo až 20-kilometrové kolóny

Nové vládne opatrenia rátajú okrem iného s obmedzeniami používania hnojív v snahe riešiť problém znečisťovania podzemných vôd dusičnanmi, ako aj so zákazom herbicídu glyfosát do roku 2023.

Rozhnevaní poľnohospodári tvrdia, že dané opatrenia na ochranu prírody sú príliš radikálne a ohrozujú prežitie ich fariem.

Miestna polícia informovala, že v súvislosti s protestom prišlo do Berlína 5000 traktorov, ktoré na niektorých cestách vytvorili až 20-kilometrové kolóny. Organizátori ohlásili, že na demonštrácii sa zúčastnilo až 8500 traktorov. Konvoj nespokojných farmárov spôsobil značné obmedzenia dopravy v celej vládnej štvrti.

Ako pripomína AFP, podobné demonštrácie poľnohospodárov sa konali aj vo Francúzsku a Holandsku.

Autor článku: TASR, ČTK a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Farmári zaparkovali svoje traktory na Ulici 17. júna pred Brandenburgskou bránou v Berlíne 26. novembra 2019.

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

13 komentárov

  1. blank
   realista
   27. novembra 2019

   „kričia“ –> Obyvatelia miest a ochrancovia životného prostredia by mali prestať očierňovať poľnohospodárov.

 1. blank
  marcel sako
  28. novembra 2019

  Tak ako vo všetkom treba aj v poľnohospodárstve výraznú revolúciu. Samozrejme nie ekoprodukciu ako je dnes trend ale ani intenzívne prechemizované – a často krát neopodstatnené zásahy ako tomu je na niektorých podnikoch dnes. Musíme nájsť cestu trvalo udržateľného poľnohospodárstva za cenu udržania a zlepšovania ekostability celej planéty. Prečo ?, lebo za 20 – 40 rokov tu už mnoho ľudí, ktorí sa dnes narodia už nemusí byť resp. sa ich podmienky pre život na tejto planéte výrazne zhoršia a k tomu nesmieme pristupovať ľahostajne. Veď žijeme na to aby tu niečo ostalo aj pre ďalšie generácie. Ale to je už politika – priemysel vs energetika a poľnohospodárstvo . Ale ľudia potrebujú poľnohospodárstvo a bohužiaľ aj pesticídy, pretože vďaka nim má dnešná populácia 7mld ľudí , lebo inak by veľká časť populácie pomrela napr.na mykotoxíny alebo nedostatok potravín spôsobených neúrodou zapríčinenou škodlivými organizmami. Zamyslite sa nad tým, že všetko čo kupujete v potravinách je chemicky ošetrované , zelenina ,ovocie sú striekané 7 -20x a poľné plodiny 3 -5 x a na výrobu 80 -90 % potravín sa používa Glyfosát a samozrejme aj všetky hotové produkty sú vyrobené zo spomínaných surovín. Ale inak to nejde pri intenzívnej výrobe.Ak si niekto myslí , že je to inak tak začnite viac študovať ako sa pestujú rastliny na výrobu potravín.Dnešné poľnohospodárstvo už bohužiaľ neplní funkcie tvorby,udržiavania krajiny a výroby kvalitných potravín ale je to priemysel ako lacno vyrobiť produkt ,zdevastovať krajinu,prírodu, pôdu, a hlavne znížiť hodnotu a úrodnosť prenajatej pôdy za pár šupov za účelom zisku.Stačí aby skončili dotácie a chleba bude za 5 eur,mlieko 2,5eura a mäso 15eur. Ľudia si začnú viac vážiť potraviny, budú menej vyhadzovať a hlavne budú kvalitné a farmári nebudú musieť drancovať prírodu za účelom zisku. Ale to musí najprv skončiť EU, lebo tú riadi hŕstka nekompetentných politikov, ktorý nemajú praktické premýšľanie a hlavne sú podporovaný nadnárodným kapitálom a finančnými skupinami, ktorým ide o zisk.

  Odpovedať
 2. blank
  Starý Gazda
  29. novembra 2019

  pan SAKO toto by sa pačilo aj KOTLEBOVI ono to tak s tov uniov tak celkom nejde

  Odpovedať
 3. blank
  Juraj Mačaj
  29. novembra 2019

  Marcel spomal prosím ťa. EU nie je idealna, ale často ju vinime za chyby, ktore sme si zapríčinili sami svojou neschopnosťou prispôsobiť politiky EU našej realite. Nie je chyba EU že chceme byť často tvrdší sami na seba aj keď nemusíme, nie je chyba EU že, nie sme dosť kreatívny v prispôsobovaní si politík na naše potreby a zjednodušovaní procesov v ich realizácii, tak aby slúžili efektívne čo najviac ľuďom. Problémy ktoré máme nám skrátka často nespôsobil Brusel ale my sami. Nemci a Francúzi protestujú lebo celková nálada spoločnosti vo všetkých EU krajinách sa stavia proti poľnohospodárom. To nie je o Bruseli, ale o ľuďoch čo zabudli odkiaľ prichádza jedlo na ich stôl. Priemerný človek dnes už nemusí mať starosť o základné potreby a považuje ich za samozrejmosť a tak voli strany a ľudí čo sú si schopný odrezať konár na ktorom sedia. Na to aby sme tých naivných ľudí dostali do reality musíme sa zomknúť a presviedčať ich o nesprávnosti ich rozmýšľania. EU však plní svoju funkciu a tou je zabezpečenie mieru v Európe. Prosí nebuť ty naivný ako tý slniečkáry a nechoď do opačného extrému. Predtým ako budeš mať chuť niečo rozbiť len pre to že to trochu vrzga, skús sa radšej pozrieť ako to opraviť aby ti to ďalej slúžilo, lebo európska jednota sa dá ľahko zničiť, ale ťažko sa znova dá dokopy ak ju stratíme.

  Odpovedať
 4. blank
  jm
  30. novembra 2019

  Výhody

  K výhodám patrí skutočnosť, že SPPK ako jediná samosprávna organizácia v SR združuje podnikateľov v poľnohospodárstve, potravinárstve i službách pre agropotravinársky komplex, čo utvára dostatočne širokú platformu na riešenie zásadných otázok, tvorbu odborných stanovísk a formulovanie spoločnej stratégie postupu voči štátnej správe, zákonodarným orgánom i zahraničným inštitúciám a organizáciám. Spomedzi všetkých samosprávnych inštitúcií SPPK disponuje najrozsiahlejšou a najlepšou informačnou technikou, čo jej umožňuje pružne šíriť informácie medzi podnikateľské subjekty. Stala sa tiež pripomienkovacím miestom pri tvorbe legislatívnych noriem, rámcujúcich podnikateľské prostredie, a je členom viacerých európskych mimovládnych organizácií poľnohospodárov a potravinárov.
  Pán Mačaj ,od kedy ste v SPPK v akej pozícii a aké spoločné záujmy ste do dnes priniesli pre spoločný záujem poľnohospodárov?? Ďakujem za úprimnú odpoveď. Táto otázka nebola náhodná .
  Totiž pasujete sa za neomylného a všetko viete!
  Programy vám vychádzajú podľa predpovedi . A čo bude zajtra?
  Som poľnohospodárom tretej generácie s malou prestávkou/ČSSR/.

  Odpovedať
 5. blank
  Juraj Mačaj
  2. decembra 2019

  jm tak ako ty aj ja nám potrebu témy na polnoinfo komentovať. Prepáč ale neuvedomil som si že zniem premudrelo a vôbec som nechcel nikoho uraziť. Vo všeobecnosti som však toho názoru že najprv si treba upratať doma a až potom sa sťažovať že nám krivdia. Ok, do komory som išiel aby som potlačil dopredu témy špeciálnej rastlinnej výroby. Viazane platby, integrovanú produkciu, investície, sezónne zamestnávanie, zavlahy, štátnu pomoc, reťazce, organizáciu trhu, voľnejší trh z pôdou SPF, úvery na pôdu so splatnosťou 40 rokov ….. Netvárim sa že rozumiem iným sektorom, iba ak vidím paralely so zeleninou tak dam komentár. Čom sa týka výsledkov niečo sa už podarilo a ďalšie veci sú na ceste. Nikdy nie som spokojný ale veci napredujú. Ak pestuješ zeleninu, potešia ta už viazane platby za rok 2019, aj integrovaná ak si v schéme. Ak si podal projekt na sklad zeleniny tiež máš šancu že ti prejde. Ak máš záujem poradím ako založiť organizáciu výrobcov. Ak ale skôr chovaš tak prosím obrať svoju pozornosť na niektorého z mojich 16 kolegov v predstavenstve, väčšina z nich má živočíšnu. Ináč nedovolil by som si poučovať niekoho koho osobne nepoznám. Marcel Sako ku nám chodí robiť poradenstvo a mám za to že sme dobrí známi. Je to ináč špičkový agronóm. EU je podľa mňa dobrý projekt a aj keď som hrdý na to že som Slovák a milujem tuto krajinu zahlasoval by som aj za federáciu. Skratka v jednote je sila.

  Odpovedať
  1. blank
   jm
   3. decembra 2019

   Juraj mohol si byť aj úprimnejší . No do dnes bola sústredená podpora ku Vám veľkým a cieľ sa nejako nedarí trafiť. Saldo sa každým rokom prehlbuje a kedy tomu bude koniec si dnes nik asi nedovolí ani pomyslieť . Je niekto v predstavenstve SPPK aj neúspešným žiadateľ o podporu ? Totiž aj Agropodnik a.s. Trnava je jednou z obchodných spoločností patriacich do zoskupenia podnikov koncernu AGROFERT. Teraz začínam chápať kam smeruje Slovenské poľnohospodárstvo.

 6. blank
  Juraj Mačaj
  3. decembra 2019

  Argument mali veľký na mna neplatí. Pred 28 rokmi sme mali 50ha. Naša firma sa nedá zovšeobecniť. Skôr sa podoba holandskej farme ako tunajšej. Ja určite robím veľa pre zlepšenie čísel v sektore. Ako som vravel neviem sa vyjadrovať za iné odvetvia, ale zelenina a zemiaky porastú a keď sa podarí do strategického plánu dostať primeranú podporu porastú tak že za 7-9 rokov môžeme byt sebestačný v základnej zelenine. O to sa budem snažiť. Ono ľahké to nebude, nikto z tradičných poľnohospodárov zelenine nefandi. Mám pocit že ti tiež nevieš ako tému špeciálna rastlinná výroba uchopiť. Či sa milým? Ak ta tak zaujíma predstavenstvo SPPK doporučujem sa aktivizovať v regióne. Za rok a pol sú voľby a môžeš kandidovať za predsedu RPPK. Ak by komory odmietali príjem mladých a malých členov potom sa mi ohlas. To by som sa určite ozval. Komora je iba tak dobrá ako sú aktívny jej členovia.

  Odpovedať
  1. blank
   jm
   3. decembra 2019

   Sme si blízky lebo máme nejaký cieľ. V tých ostatných veciach to ponechám na posúdenie iným.Mňa mrzí len jedna vec . Prečo máte vy veľký /VYVOLENÝ/nadradené právo pred nami Rodinnými farmármi čo je základom stavu západnej časti EU. Nie je to v skutočnosti len kumulovanie príjmov z podpôr? Lebo výsledky nasvedčujú práve tomuto skutku.

 7. blank
  jm
  3. decembra 2019

  Ako uživiť 10 miliárd ľudí. Holandsko vie ako na to
  https://dennikn.sk/blog/943142/ako-uzivit-10-miliard-ludi-holandsko-vie-ako-na-to/

  Odpovedať
 8. blank
  jozef r.
  4. decembra 2019

  jm ! Stačí si prečítať, čo píše o pomeroch v slovenskom pôdohospodárstve New York Times a bude ti všetko jasné. Tiež si pozri všelijaké tie nahrávky, videá a SMS, ktoré prenikajú na verejnosť. A ty chceš v tomto štáte robiť veci zodpovedne, slušne, zákonne a s radosťou to, čo ťa baví? A snívaš o nejakej rovnosti ? Nevidíš, s kým máme do činenia ?

  Odpovedať
 9. blank
  Juraj Mačaj
  4. decembra 2019

  JM dobrý článok. Tieto veci na našich farmách už dnes skušame. Problém je že to stojí veľa peňazí a na rozšírenie týchto nových postupov a technológií treba koncentrovaný kapitál. Byt veľký automaticky nie je zle a malé tiež vždy nie je dobré. Ak rastieš získavaš vplyv a ten ti umožní meniť veci. A veci sa dnes musia zmeniť, lebo to takto ďalej nemôže ist. Vieš to aj ty a predpokladám že s tým tiež niečo robíš.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.