Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
MPRV SR Z domova

Nápad o špeciálnom odvode nezapadol prachom

blank

Špeciálny odvod pre obchodné reťazce dostal červenú od Európskej komisie len v apríli tohto roka. Ministerka Gabriela Matečná naň však zabudnúť neplánuje. Hovorila o ňom aj v súvislosti s možnými krokmi, ktoré by mali napomôcť k vyrovnaniu vzťahov medzi potravinármi a obchodníkmi.

„Nie je normálne, že obchodné reťazce na Slovensku majú z obratu 6 až 7 percent zisk. Lebo všade inde na svete sa tento zisk pohybuje od 1 a pol do dvoch percent. Čiže našou snahou je, aby sa obchodné reťazce spamätali a dali dodávateľom normálne ceny, za ktoré môžu žiť a existovať, aby nevyrábali pod výrobné náklady. Pretože keď robíte pod výrobné náklady, musíte zatvoriť prevádzku a podnik, a potom musíme všetko dovážať. Ak sa to neudeje, máme zákon o cenách, ktorým taktiež vieme tlačiť na obchodné reťazce. Počkáme možno ešte polrok a znova sa vrátime k otázke o odvode obchodných reťazcov,“ uviedla šéfka rezortu pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Špeciálny odvod pre obchodné reťazce vo výške 2 a pol percenta presadila vládna SNS ešte vlani. Reťazce ho mali platiť štvrťročne s tým, že peniaze sa mali využiť a vrátiť do sektora – k poľnohospodárom a potravinárom. Obchodníci, ktorých sa špeciálny odvod mal dotknúť, sa obrátili na eurokomisiu, ktorá im vyhovela. V apríli účinnosť zákona pozastavila. S príjmami z neho pritom rátal aj tohtoročný štátny rozpočet.

„Považujeme za absurdné hovoriť o znovuzavedení dane na potraviny vo forme osobitného odvodu po tom, ako sa preukázalo, že to je v rozpore s európskym právom, že to zvýšilo ceny potravín na Slovensku a zhoršilo dodávateľsko- odberateľské vzťahy. Rovnako nie je pravda, že obchodníci na Slovensku majú vysoké marže a zisky, realita je taká, že priemerná hrubá aj zisková marža obchodníkov je nižšia ako je priemer v slovenskej ekonomike,“ uviedol na margo vyjadrenia ministerky Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.