Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Múky bude dosť, cena pečiva na pultoch neklesne

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 204

Slovenské mlyny aj výrobcovia pečiva či cestovín avizujú, že múky budú mať v nadchádzajúcom období dosť – a to aj napriek výsledkom žatvy, ktorá pri niektorých plodinách dosiahla podpriemerné čísla.

„Do konca roka mlynári ešte majú zásoby z minuloročnej úrody, to tak býva vždy. Nie je predpoklad, že by nám mlynári vedeli zlacnieť múku, keďže jednak výťažnosť je nižšia a druhý dôvod je, že minuloročné ceny sa vyšplhali vysoko a tlaky pekárov na mlynárov boli pomerne veľké, takže cena aj u mlynárov bola nedostačujúca. Takže predpokladáme, že cena múky nepôjde dole,“ uviedla Tatiana Lopúchová zo Slovenského zväzu pekárov cukrárov a cestovinárov.

To potvrdzujú aj samotní mlynári. Podľa nich je mlynský priemysel v zložitej situácii,

„Tohtoročná žatva neprinesie zníženie odbytových cien múky. Znamená to, že mlynári ju nebudú predávať pekárom lacnejšie ako vlani. Navyše z obilia získajú naše mlyny o niečo menej múky a naopak viac otrúb, ktoré nevedia, kam predať,“ vysvetlila za mlynárov Jana Holéciová z SPPK.

Strata mlynského priemyslu za rok 2018 dosiahla 4-milióny eur

K pomerne zložitej situácii mlynárov vraj prispievajú aj zvyšujúce sa nároky na mzdy a energie. K nim sa pridáva aj aktuálne schválenie novej výšky minimálnej mzdy, ktorá má rásť. Potravinári už reagovali, že to môže viesť k zdražovaniu. Práve tieto položky pritom patria k najvyšším nákladom aj v mlynskom a pekárenskom priemysle.

„Slovensko je exportnou krajinou, čo sa týka obilnín a olejnín. Avšak cena sa netvorí na našom trhu. Slovenský poľnohospodár vie minimálne ovplyvniť cenotvorbu, ktorá sa tvorí za hranicami. Obilia pre pekárov a mlynárov síce máme dosť, ale máme tu obrovský problém aj vo vzťahu k mlynárom a pekárom – a to sú legislatívne zmeny, ktoré prijímame v rámci zamestnaneckých odvodov, nočným príplatkom a minimálnej mzde. Cena obilia minimálne vplýva na cenu konečných produktov,“ vyjadril sa predseda SPPK Emil macho.

Mlynský priemysel v minulom roku vyprodukoval stratu 4-milióny eur. Tá sa dotkla všetkých subjektov, ktoré v ňom pôsobia. Situácia sa pritom opakuje už niekoľko rokov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1495 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.