Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo: V OĽaNO ukázali neznalosť zákona

Ministerstvo: V OĽaNO ukázali neznalosť zákona
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO preukázali absolútnu neznalosť zákona o verejnom obstarávaní aj európskej legislatívy. Uviedol to pre TASR riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia parlamentných poslancov Igora Matoviča a Veroniky Remišovej (obaja OĽaNO) ohľadom tendra MPRV na služby za takmer 60 miliónov eur.

Remišová a líder hnutia Matovič dnes informovali, že v rezorte MPRV SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominantka SNS) sa chystá pochybný a zbytočný tender na externé poradenské služby za asi 58 miliónov eur.

“Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam predstaviteľov OĽaNO. Tí na tlačovej konferencii spojili množstvo nesúvisiacich tém a preukázali vysokú neznalosť zákona o verejnom obstarávaní, ako aj pravidiel čerpania eurofondov,” priblížil Machalík.

Legislatíva EÚ ani zákon o verejnom obstarávaní totiž podľa neho neumožňujú priame objednávanie poradenských služieb od podriadených organizácií, keďže by išlo o obmedzenie hospodárskej súťaže a EÚ by tieto financie nepreplatila.

“V zmysle pravidiel EÚ teda súťaž ani nie je možné vypisovať inak,” podčiarkol hovorca MPRV.

Zdôraznil, že kontroly NKÚ v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) sa týkali projektových podpôr za obdobie 2014 až 2015, a teda predchádzajúceho vedenia agentúry.

“Nové vedenie rezortu pôdohospodárstva aj agentúry sa s výsledkami kontrol plne stotožňuje a už vykonalo nápravné opatrenie vrátane vyvodenia personálnej zodpovednosti,” upozornil.

Rezort podľa Machalíka vyhlásil súťaž na poradenské služby novým transparentným spôsobom, ktorý šetrí verejné financie. Do vyhlásenej centrálnej súťaže na rámcové zmluvy na 4-ročné obdobie sa tak budú zapájať aj podriadené organizácie rezortu na strane uchádzačov o dodanie služieb. Zároveň ide o rámcové zmluvy pre celý rezort, ministerstvo vrátane všetkých štátnych podnikov, rozpočtových a príspevkových organizácií. Celkovo ide teda o 21 organizácií rezortu, ktoré budú môcť služby v prípade potrieb využívať. Zároveň keďže ide o rámcové zmluvy, nie je možné hovoriť o povinnosti tento objem financií vyčerpať.

“Verejná súťaž na Služby technických, právnych a ekonomických poradcov, ktorú rezort vyhlásil a oznámil to aj tlačovou správou, bude pozostávať z jedenástich oblastí. Poradenské služby predstavujú odborné a konzultačné činnosti expertov v oblastiach, predovšetkým mimo bežnej agendy ministerstva. Práve na to slúžia prostriedky určené na technickú asistenciu eurofondov. Ide napríklad o technické poradenstvo pre stavby či laboratóriá, technické poradenstvo v oblasti strojov, strojných mechanizmov, dopravných zariadení a dopravných prostriedkov, taktiež technické poradenstvo v oblasti IT bezpečnosti, elektronických, elektrotechnických a telekomunikačných zariadení. MPRV SR privíta, ak sa do súťaže prihlási čo možno najviac uchádzačov,” dodal Machalík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
Ladislav
11. marec 2017 11:17

pekna suma. Len tak pre zaujimavost som si prepocital, kedze sa jedna o externe sluzby , kolko stalych pracovnikov by sa z danej sumy dalo zamestnavat 4 roky na plny uvazok. Pri mesacnych nakladoch 2000 eur na zamestanca je to cca 600 ludi. Teda dufajme, ze rady externistov,”expertov”, budu stat… Celý komentár »

Ladislav
Ladislav
11. marec 2017 11:21

..pozeram, ze som dospel k presne rovnakym vypoctom ako p. Remisova v predchadzajucom clanku.. 🙂

Ondrej
Ondrej
13. marec 2017 7:15

Aké poradenské služby, preboha, veď tam máte armádu zamestnancov a občajní roľníci nemajú ani na osivo….Nechápem čo je toto za zlodejskú republiku….

Farmár pu
Farmár pu
13. marec 2017 8:20

A pani Matečná stále ukazuje amaterizmus v odbore .

mati
mati
13. marec 2017 8:45

Toto už nie je možné!! Veľký protikorupčný pochod – 18.04.2017 – Hviezdoslavovo námestie Bratislava – v prípade Vašej spokojnosti to pokojne ignorujte

agrarnik zHN
agrarnik zHN
13. marec 2017 13:53

žiaľ ďalšie kaleráby, ktorými idú kŕmiť roľníkov

realista
realista
14. marec 2017 7:58

Na co je tender za 50 miliov my farmari ho nepotrebujeme nam staci jednoduchy spravodlivy system a apropo vsak menej penazi ostalo v baliku eurofondov ako je suma tendra