Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Matečná: Za uplynulý rok som “hasila problémy” v agrorezorte

Matečná: Za uplynulý rok som "hasila problémy" v agrorezorte
insert_photoilustračná foto poľnoinfo.sk

Za uplynulý rok vo svojej funkcii šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) podľa svojich slov najmä “hasila problémy” v agrorezorte. Uviedla to dnes na tlačovej besede v Bratislave.

“Musím povedať, že za celé to ročné obdobie nemám pocit, ale je to realita, že hasím. Nehovorím, že hasím to, čo sa udialo v minulosti, ale hasím možnože dôsledky toho, ako bolo poľnohospodárstvo nastavené celé roky,” odpovedala Matečná na otázku, aké systémové opatrenia v poľnohospodárstve sa podarilo zaviesť počas jej úradovania na MPRV.

“Do toho prišlo predsedníctvo (SR v Rade EÚ), moje permanentné cestovanie (najmä do Bruselu) spôsobilo určite aj to, že k systémovým opatreniam sa dostali moji kolegovia. Urobili sme množstvo tzv. okrúhlych stolov, tejto myšlienky sa určite nevzdávame, je potrebné povedať, popísať situáciu, ktorá je teraz, zanalyzovať a dať riešenia. To je našou úlohou do budúcna. Dúfam, že sa nám to v krátkom čase podarí,” poznamenala.

Už podľa svojich slov avizovala, že MPRV chce zriadiť Inštitút poľnohospodárskej politiky.

“Ten bude mať analytikov, ktorí by boli schopní analyzovať situáciu. Budem sa snažiť, aby sme do tímu na Inštitút poľnohospodárskej politiky dostali úplne neznámych ekonómov, s referenciami, prípadne zo zahraničných škôl alebo z iných sektorov, ako je poľnohospodárstvo. Chceme, aby sa na náš sektor pozreli očami zvonku,” dodala Matečná.

Podľa generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja Kožucha sú systémové opatrenia závislé od peňazí.

“Systémové opatrenia sa musia prijať aj v inštitúcii, ktorá vypláca prostriedky. Zavádzanie systémových opatrení (v PPA) súvisí s maximálnou možnou mierou zavádzania elektronizácie, informatizácie a s veľmi rýchlou komunikáciou so žiadateľmi (o podpory), na čom už niekoľko mesiacov pracujeme. Iba rýchla komunikácia a dobré informácie vedia priniesť dobré rozhodovanie sa,” dodal šéf PPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračná foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmár
Farmár
15. marec 2017 17:49

Čím papierom ?

Filip K.
Filip K.
15. marec 2017 18:27

Je pravdou, že v súčasnosti veľmi chýbajú výstupy, ktoré svojho času pripravoval Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Dnes patrí pod NPPC, no určite si zaslúži, aby mu bol prinavrátený bývalý lesk a sláva, aj keď sa to stane pod hlavičkou INŠTITÚTU POĽNOHOSPODÁRSKEJ POLITIKY. O názov predsa nejde, dôležité budú… Celý komentár »

top farmar
top farmar
15. marec 2017 21:59

Chcel som niečo napísať,ale nechám tak, myslím, že je po všetkom, fajront.

Tomu novému inštitutu bude tiež treba posielať informácie z databázy PPA a daňového úradu ako to robíme doteraz pre SPPK a štatistický???

ni
ni
16. marec 2017 6:17

Co ta hasi? Korupcia prekvita na PPA prekvita dalej. Systemy nefunguju. Mladi farmari stale nemaju rozhodnutia- je rok 2017. Priame platby za rok 2016- este nie su ani rozhodnutia. Hlavne, ze dostala rad zlatej varesky- dodnes netusim zaco, vlastne ani ona nie. A kozuch? Svojho casu rozpraval polnohospodarom, nech neziju… Celý komentár »

technik
technik
16. marec 2017 8:02

Vždy som bol optimista, ale asi som sa mýlil. Žiaľ musím súhlasiť s príspevkom pána “ni”. Alebo sa dá ešte niečo urobiť?

Pišta
Pišta
16. marec 2017 13:55

Hasenie benzínom sa požiar nedá uhasiť…

Jaroslav Karahuta
Jaroslav Karahuta
22. marec 2017 19:22

Zásadné systémové opatrenie nestojí takmer nič. A tým zásadným opatrením je transparentnosť. Môžte minúť milióny na poradcov, pokiaľ nebudú transparentné a priehľadné finančné toky. Následným systémovým opatrením by mala zmena agrorezortu z dotovaného výrobcu surovín na rezort, ktorého primárnym poslaním je výroba potravín, potravinová sebestačnosť a potravinová bezpečnosť občanov SR.