Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister vyzval poľnohospodárov, aby osievali

Minister vyzval poľnohospodárov, aby osievali
insert_photoTASR - Na snímke sprava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) počas brífingu po návšteve pekárenskej a mlynárskej výrobňe Penam v Nitre 13. apríla 2022.

Prázdne regály bez potravín na Slovensku nehrozia. Uviedol to dnes (13. 4. 2022) premiér Eduard Heger po návšteve v nitrianskej pekárni Penam, na ktorej sa zúčastnil aj s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom. Cieľom mala byť aj diskusia priamo s producentmi pečiva, ktorí dlhodobo upozorňujú na problémový rast vstupných nákladov do výroby.

Vlčan: Už môžu osievať

„Chcem občanom povedať – nemusíte sa obávať nedostatku potravín. Nemusíte sa obávať nedostatku surovín na výrobu chleba alebo ďalších takýchto produktov, ktoré sú zdrojom nášho potravinového reťazca. Máme výrazne viac obilnín, ako spotrebujeme. Až 168 percent našej spotreby dokážeme vyprodukovať, čiže vidíme, že môžeme aj vyvážať. A to isté sa týka aj samotnej repky,“ skonštatoval Eduard Heger.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan potvrdil, že tento rok môžu poľnohospodári osiať aj plochy, ktoré mali pôvodne povinne ležať úhorom. Ide o 36 tisíc hektárov pôdy.

„Európska komisia prijala toto rozhodnutie len koncom marca, a my sme už 6. apríla vo vestníku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejnili upravenú národnú legislatívu. Sú o tom informované aj všetky zväzy, čiže môžu už osievať,“ dodal Vlčan.

Vlčan: Máme pripravené schémy pomoci v desiatkach miliónov

Štát podľa premiéra urobil viacero krokov, aby zabezpečil dostatok potravín aj v primeraných cenách. Kontroluje napríklad ceny na pultoch, čím má zamedziť špekulatívnemu obohacovaniu sa. Rovnako uzavrel s obchodníkmi dohodu o zmrazení marží 13 základných potravín a dohodol sa so spracovateľom v Leopoldove na spustení produkcie jedlého repkového oleja. Podľa Vlčana majú poľnohospodári aj potravinári možnosť čerpať peniaze z vyhlásených investičných výziev.

„Okrem toho vláda posilňuje aj tzv. tretí pilier, to sú priame štátne pomoci. My máme pripravené schémy pomoci v desiatkach miliónov eur, ktoré majú pomôcť vyriešiť práve túto krízovú situáciu,“ vyjadri sa S. Vlčan.

Podľa dokumentu z poľnoministerstva, ktorý obdržali niektorí zástupcovia agropotravinárskeho sektora, štát chystá spustenie pomoci pre chovateľov ošípaných v objeme 2,5 miliónov eur a štátnu pomoc pre chovateľov dojníc v objeme 10 miliónov eur. Pol milióna eur má ísť na likvidáciu kadáverov a 2 milióny eur vyčlenil rezort ako príspevok na zoonózy. Zelenú naftu v objeme 26 miliónov eur by mali poľnohospodári obdržať skôr, v polovici leta. Pre potravinárov avizuje dokument podporu prostredníctvom zelenej nafty v objeme 6 miliónov eur.

„Program pomoci zelená nafta pre potravinárov, podľa našich informácií, nebude realizovaný. Bude realizovaný len zber štatistických údajov od potravinárov, identickým spôsobom ako v roku 2021.  Šesť miliónov eur v tejto situácii absolútne nič nerieši, nie sme spokojní,“ vyjadril sa Milan Lapšanský zo Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

100 percent z Únie plus 200 percent zo štátneho rozpočtu

Ďalšia štátna pomoc má smerovať do podnikov, ktorým spôsobujú najväčšie problémy ceny energií. Má ísť o 15,7 milióna eur. K takýmto podnikom patria aj pekári, ktorí však okrem toho žiadali napríklad aj pomoc pri nákladoch na príplatky na nočné, víkendové či sviatočné zmeny aj priamu finančnú podporu.

„Oceňujem snahu hľadať riešenia. Dohodli sme sa na určitých krokoch, že my im poskytneme dáta a budú hľadať spôsob, ako nám pomôcť. Buď na báze podpory energií, či odvodov alebo príplatkov. Budeme hľadať spoločnú cestu,“ vyjadril sa manažér pekárne Penam Peter Živický po návšteve premiéra.

Faktom zostáva, že zatiaľ čo niektoré iné krajiny kroky proti zdražovaniu už robia aj v praxi, u nás sa o pomoci zatiaľ skôr viac diskutuje.

„Každá múdra vláda sa od staroveku stará o to, aby obyvateľstvo malo dostatok potravín. Myslím si, že posledné opatrenia, ktoré sa teraz prijímajú, smerujú týmto smerom. Niečo prispela aj Európska únia, keď hovoríme o piatich miliónoch eur a v podstate 200 percent z tejto sumy dá slovenská vláda. Či sa to rozdelí medzi poľnohospodárov a potravinárov na polovicu, to je otázka diskusií. Nie je to veľký príspevok. Potravinári a poľnohospodári vedia, čo majú robiť. My len hľadáme zastanie sa u tejto vlády, aby vláda múdro rozhodla s tým, že tí, ktorí produkujú potraviny tu sú, budú tu a dokážu produkovať toľko, koľko táto republika bude potrebovať. Samozrejme, máme tu určité obmedzenia, či už produkčné alebo spracovateľské, ktoré sa budú postupne mierniť, ale nádejame sa, že tie paniky, ktoré tu vznikajú, nebudú mať taký dopad, ako by niektorí neprajníci chceli,“ uzavrel aj Marián Šolty, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorý sa na návšteve Penamu a tamojšom rokovaní tiež zúčastnil.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke sprava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) počas brífingu po návšteve pekárenskej a mlynárskej výrobňe Penam v Nitre 13. apríla 2022.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments