Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister oznámil výšku redistributívnej platby. Opäť inú

Minister oznámil výšku redistributívnej platby. Opäť inú

Dnes napoludnie Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva, počas rozhovoru s Branislavom Závodským na Rádiu Expres odtajnil výšku redistributívnej platby. Zajtra, v posledný možný deň, bude o jej zavedení oficiálne informovať bruselské úrady.

 „Bude to s vysokou pravdepodobnosťou 50 eur na každý hektár od jedného do dvadsaťosem hektárov. Moji kolegovia ešte veľmi úpenlivo niektoré veci dorábajú, ale na 99,9 percent je to takto,“ povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice minister.

Týždeň plný zmien

Došlo tak opäť k zmene. Krátkou rekapituláciou môžeme uviesť, že ešte pred týždňom v piatok minister v Národnej rade SR hovoril o sadzbe 150 eur na hektár pre redistributívnu platbu.

Už v pondelok, na stretnutí s jeho podporovateľmi, pred ministerstvom, uviedol, že poľnohospodári budú spokojní a sadzba môže byť ešte vyššia, ako oznámil v piatok.

V utorok sa uskutočnila koaličná rada na ktorej sa vládni partneri nedohodli, ale sľúbili si, že sa dohodnú. Ku kompromisu medzi ministrom a stranami SaS a Sme rodina mali prispieť ďalšie dokumenty zo strany MPRV.

Včera z agrorezortu presiakli informácie, že z redistributívnej platby vraj nič nebude a minister je od svojho pôvodného zámeru ochotný ustúpiť. Dôvodom malo byť, že podpora najmenších roľníkov sa vo výraznejšej miere mala realizovať cez investičné podpory.

Dnes je opäť všetko inak a minister vytiahol z rukáva číslo, o ktorom v minulosti nehovoril. Keď mu pritom koaliční partneri ponúkali kompromis vo výške 30 eur na prvých päť hektárov a následnú podporu vo výške 150 eur na hektár od piatich do 28 hektárov, tak túto ponuku neprijal.

Ak by sa tak stalo, podpora 20 hektárového roľníka by cez redistributívnu platbu na prvé hektáre dosiahla 2400 eur navyše (5 hektárov x 30 eur + 15 hektárov x 150 eur). Nový ministrov návrh hovorí o podpore 1000 eur pre modelový dvadsaťhektárový podnik (20 hektárov x 50 eur).

Minister neuviedol bližšie informácie o tom, ako sa aktuálna výška redistributívnej platby dotkne takmer desiatich miliónov eur sľúbených pre viazané podpory a devätnástich miliónov eur pre greening. Prisľúbil však, že sa k téme vyjadrí na pondelkovej tlačovej konferencii. To znamená jeden pracovný deň potom, ako svoje konečné rozhodnutie oznámi Bruselu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

14 komentárov

 1. realista
  18. februára 2021

  Veľa kriku pre nič
  (William Shakespeare)

  Odpovedať
  1. Ja,L
   18. februára 2021

   Za zníženie nemôže minister Mičovský, ale Karahuta a spol.

 2. Cat
  18. februára 2021

  Pre Ja,L: to snáď nemyslíte vážne?! Exekutíva aj zodpovednosť je v rukách ministra. A bude zázrak, ak by mu to Brusel schválil, pretože ide proti všetkým rozpočtovým pravidlám EÚ!

  Odpovedať
 3. Lubo
  18. februára 2021

  Do frasa to bude cesnaku pre ministra…

  Odpovedať
 4. edo
  19. februára 2021

  Už viem o susedovi ,ako sa na zákon s radosťou usilovne pripravuje Vybavuje si ďalšiu pôdu aby mal čo kosiť .Oplatí sa …

  Odpovedať
 5. filozof
  19. februára 2021

  a už sa menší , začínajúci farmári dozvedeli od Mičovského podľa akého zákona sa dostanú k pôde na ktorej dopestujú ten často omieľaný cesnak? Ak taký zákon neexistuje, je tu ešte riešenie: Dohodnúť sa s tým čo mulčuje, aby mu uvoľnil kúsok pôdy, on nech si nechá dotácie pre ktoré to všetko robí a pestovateľ nech si pestuje , keď tak veľmi chce ..Obojstranne veľmi výhodná dohoda !!! Dobre Vám radí
  Váš dano hariban -PUMPA

  Odpovedať
  1. Ja L.
   19. februára 2021

   Myslíte,….. nedojednáte.
   Ja som ponúkol celkovú dotáciu nech si nechá /za pozemok-ornú pôdu, s horšou kvalitou/, ja zaplatím dane pre obec a budem obrábať pozemok.
   Odpoveď: ak dám aj polovicu úrody, tak mi prepustí.
   Môže sa trápiť ďalej, ………… za tých podmienok čo stanovil je mimo záujmu.

 6. GJ
  19. februára 2021

  Ak tomu dobre rozumiem, Karahuta s Halgašovou chceli dať malým farmám 5×30 + 15×150 = 2400. Minister teraz dáva 20×50=1000. Takže za malých farmárov vlastne bojovali tí dvaja proti Mičovskému ? Vážení a chýbalo vôbec to zmiznuté drevo ? Nie je doteraz na koreni ? Len sa nevedelo počítať ?

  Odpovedať
 7. starý gazda
  19. februára 2021

  Ja. L a filozof je smutne že ked chcu zeleninari mali aj velky dorabat zeleninu ale to iste aj ovocie musia si od mulčovatela prenajat podu on si nahlasi zeleninu a dostane najom 500-1000 eur zato možu dakovat panovy Mičovskemu lebo on mulčovačov miluje bez rozdielumaleho od 1 ha až po 30000 ha

  Odpovedať
  1. filozof
   19. februára 2021

   Pre : starý gazda ….. a boli to naozaj farmári , tí čo doniesli ministrovi dary ? Neboli to len prezlečený komparzisti ?????

 8. Tt
  20. februára 2021

  Zbytočné sa zapájať do diskusie keď je tu jeden väčší odborník ako druhý.. Väčšina triafa úplne vedľa, ale reči ako by to boli odborníci z praxe. Len taká poznámka, mulčujú sa nedopasky (to sú plochu, ktoré dobytok nespásal) a to si nevymysleli poľnohospodári!
  Škoda tu zdravého rozumu.

  Odpovedať
  1. mičurin
   20. februára 2021

   pre Tt … nevšimol som si, v žiadnych komentároch , že by bola reč na tému o nejakom mulčovaní nedopaskov , skúsite vliať viac svetla do toho, ako ste to Vy myslel ?

 9. SHR
  20. februára 2021

  K investičným podporám skôr dostanú malý z Maďarska a oveľa jednoduchšie ako od nás

  Odpovedať
  1. Ja,L
   20. februára 2021

   Práve podľa Maďarského systému podpory by mali aj na Slovensku spúšťať podpory 10-15 000 eur max do 50% obstarávacej ceny jednorázovo, a môže kúpiť čo skutočne potrebuje. Za 5 rokov môže získať max 25 000 eur . Projekty môže napísať subjekt sám, nemusí dávať projekčnej kancelárii.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.