Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister oznámil výšku redistributívnej platby. Opäť inú

Minister oznámil výšku redistributívnej platby. Opäť inú
insert_photoTASR

Dnes napoludnie Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva, počas rozhovoru s Branislavom Závodským na Rádiu Expres odtajnil výšku redistributívnej platby. Zajtra, v posledný možný deň, bude o jej zavedení oficiálne informovať bruselské úrady.

 „Bude to s vysokou pravdepodobnosťou 50 eur na každý hektár od jedného do dvadsaťosem hektárov. Moji kolegovia ešte veľmi úpenlivo niektoré veci dorábajú, ale na 99,9 percent je to takto,“ povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice minister.

Týždeň plný zmien

Došlo tak opäť k zmene. Krátkou rekapituláciou môžeme uviesť, že ešte pred týždňom v piatok minister v Národnej rade SR hovoril o sadzbe 150 eur na hektár pre redistributívnu platbu.

Už v pondelok, na stretnutí s jeho podporovateľmi, pred ministerstvom, uviedol, že poľnohospodári budú spokojní a sadzba môže byť ešte vyššia, ako oznámil v piatok.

V utorok sa uskutočnila koaličná rada na ktorej sa vládni partneri nedohodli, ale sľúbili si, že sa dohodnú. Ku kompromisu medzi ministrom a stranami SaS a Sme rodina mali prispieť ďalšie dokumenty zo strany MPRV.

Včera z agrorezortu presiakli informácie, že z redistributívnej platby vraj nič nebude a minister je od svojho pôvodného zámeru ochotný ustúpiť. Dôvodom malo byť, že podpora najmenších roľníkov sa vo výraznejšej miere mala realizovať cez investičné podpory.

Dnes je opäť všetko inak a minister vytiahol z rukáva číslo, o ktorom v minulosti nehovoril. Keď mu pritom koaliční partneri ponúkali kompromis vo výške 30 eur na prvých päť hektárov a následnú podporu vo výške 150 eur na hektár od piatich do 28 hektárov, tak túto ponuku neprijal.

Ak by sa tak stalo, podpora 20 hektárového roľníka by cez redistributívnu platbu na prvé hektáre dosiahla 2400 eur navyše (5 hektárov x 30 eur + 15 hektárov x 150 eur). Nový ministrov návrh hovorí o podpore 1000 eur pre modelový dvadsaťhektárový podnik (20 hektárov x 50 eur).

Minister neuviedol bližšie informácie o tom, ako sa aktuálna výška redistributívnej platby dotkne takmer desiatich miliónov eur sľúbených pre viazané podpory a devätnástich miliónov eur pre greening. Prisľúbil však, že sa k téme vyjadrí na pondelkovej tlačovej konferencii. To znamená jeden pracovný deň potom, ako svoje konečné rozhodnutie oznámi Bruselu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
18. február 2021 17:42

Veľa kriku pre nič
(William Shakespeare)

Ja,L
Ja,L
18. február 2021 18:32
Odpoveď na  realista

Za zníženie nemôže minister Mičovský, ale Karahuta a spol.

Cat
Cat
18. február 2021 19:14

Pre Ja,L: to snáď nemyslíte vážne?! Exekutíva aj zodpovednosť je v rukách ministra. A bude zázrak, ak by mu to Brusel schválil, pretože ide proti všetkým rozpočtovým pravidlám EÚ!

Lubo
Lubo
18. február 2021 19:21

Do frasa to bude cesnaku pre ministra…

edo
edo
19. február 2021 11:40

Už viem o susedovi ,ako sa na zákon s radosťou usilovne pripravuje Vybavuje si ďalšiu pôdu aby mal čo kosiť .Oplatí sa …

filozof
filozof
19. február 2021 13:01

a už sa menší , začínajúci farmári dozvedeli od Mičovského podľa akého zákona sa dostanú k pôde na ktorej dopestujú ten často omieľaný cesnak? Ak taký zákon neexistuje, je tu ešte riešenie: Dohodnúť sa s tým čo mulčuje, aby mu uvoľnil kúsok pôdy, on nech si nechá dotácie pre ktoré… Celý komentár »

Ja L.
Ja L.
19. február 2021 13:45
Odpoveď na  filozof

Myslíte,….. nedojednáte.
Ja som ponúkol celkovú dotáciu nech si nechá /za pozemok-ornú pôdu, s horšou kvalitou/, ja zaplatím dane pre obec a budem obrábať pozemok.
Odpoveď: ak dám aj polovicu úrody, tak mi prepustí.
Môže sa trápiť ďalej, ………… za tých podmienok čo stanovil je mimo záujmu.

GJ
GJ
19. február 2021 16:11

Ak tomu dobre rozumiem, Karahuta s Halgašovou chceli dať malým farmám 5×30 + 15×150 = 2400. Minister teraz dáva 20×50=1000. Takže za malých farmárov vlastne bojovali tí dvaja proti Mičovskému ? Vážení a chýbalo vôbec to zmiznuté drevo ? Nie je doteraz na koreni ? Len sa nevedelo počítať ?

starý gazda
starý gazda
19. február 2021 18:58

Ja. L a filozof je smutne že ked chcu zeleninari mali aj velky dorabat zeleninu ale to iste aj ovocie musia si od mulčovatela prenajat podu on si nahlasi zeleninu a dostane najom 500-1000 eur zato možu dakovat panovy Mičovskemu lebo on mulčovačov miluje bez rozdielumaleho od 1 ha až… Celý komentár »

filozof
filozof
19. február 2021 21:41
Odpoveď na  starý gazda

Pre : starý gazda ….. a boli to naozaj farmári , tí čo doniesli ministrovi dary ? Neboli to len prezlečený komparzisti ?????

Tt
Tt
20. február 2021 7:22

Zbytočné sa zapájať do diskusie keď je tu jeden väčší odborník ako druhý.. Väčšina triafa úplne vedľa, ale reči ako by to boli odborníci z praxe. Len taká poznámka, mulčujú sa nedopasky (to sú plochu, ktoré dobytok nespásal) a to si nevymysleli poľnohospodári!
Škoda tu zdravého rozumu.

mičurin
mičurin
20. február 2021 19:58
Odpoveď na  Tt

pre Tt … nevšimol som si, v žiadnych komentároch , že by bola reč na tému o nejakom mulčovaní nedopaskov , skúsite vliať viac svetla do toho, ako ste to Vy myslel ?

SHR
SHR
20. február 2021 14:01

K investičným podporám skôr dostanú malý z Maďarska a oveľa jednoduchšie ako od nás

Ja,L
Ja,L
20. február 2021 19:26
Odpoveď na  SHR

Práve podľa Maďarského systému podpory by mali aj na Slovensku spúšťať podpory 10-15 000 eur max do 50% obstarávacej ceny jednorázovo, a môže kúpiť čo skutočne potrebuje. Za 5 rokov môže získať max 25 000 eur . Projekty môže napísať subjekt sám, nemusí dávať projekčnej kancelárii.