Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister: Nová SPP sa začne pravdepodobne uplatňovať neskôr

Nová koncepcia financovania poľnohospodárskych činností vychádza z princípu, že poľnohospodár bude platený podľa toho, koľko čoho vyprodukuje a nie podľa toho, koľko má hektárov. Systém financovania je podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka v súčasnom období veľmi zlý.

„Slovensko je sebestačné len v oblasti hustosiatych obilnín, energetických plodinách a hovädzom dobytku. Vo všetkom ostatnom sebestačnosť klesla až na úroveň 37 %,“ zhodnotil na dnešnom pracovnom stretnutí s roľníkmi v Dunajskej Strede na pôde Agrárnej komory Slovenska minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

“Riešili sme aktuálne problémy dunajskostredského regiónu a informoval som prítomných aj o rokovaniach v Bruseli, o víziách v rokoch 2014 a 2020. Informoval som o stave návrhu spoločnej poľnohospodárskej politiky,” uviedol s tým, že systém sa bude líšiť od SAPSového systému.

Poľnohospodár dostane síce nejakú základnú platbu, aby mal istotu.

“Všetko ostatné si bude vedieť sendvičovo naskladať. Jeho príjem bude závisieť od toho, koľko bude chovať ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec, koľko bude pestovať zeleniny, ovocia,” priblížil minister.

Dodal, že podobne by to malo byť aj v živočíšnej výrobe.

“To, čo je najpodstatnejšie v novom návrhu SPP je, že my chceme dať na sedem rokov stabilitu pre poľnohospodárov,” zdôraznil.

Ako príklad uviedol, že v prípade, ak sa poľnohospodár rozhodne v roku 2014 obnoviť, rozšíriť chov ošípaných – mal by mať sedem rokov istotu, že tých 90 eur na každých 500 kilogramov živej váhy dostane pravidelne. V tomto prípade si podnikateľ vie nastaviť svoj plán, lebo vie, aký bude mať príjem len z titulu podpory. Ako sa ukázalo na pracovnom stretnutí, farmári vítajú tento nový systém.

“Uvidíme, ako sa skončí trialóg v Bruseli medzi Európskym parlamentom, Európskou komisiou a Radou ministrov,” vysvetlil Jahnátek.

Pripomenul, že nová spoločná poľnohospodárska politika by mala byť odsúhlasená na septembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu.

“Nová spoločná poľnohospodárska politika sa bude pravdepodobne reálne uplatňovať až od roku 2015, rok 2014 možno bude prechodové obdobie,” uzavrel.

poznámka poľnoinfo.sk: TASR pôvodnú správu na žiadosť MPRV SR 18.6 o 10.35 upravilo v zmysle, že v 2. odseku zmenilo 8. vetu: …mal by mať sedem rokov istotu, že tých 90 eur na každých 500 kusov živých ošípaných dostane pravidelne.. Po oprave veta znie:  mal by mať sedem rokov istotu, že tých 90 eur na každých 500 kilogramov živej váhy dostane pravidelne..

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
17. jún 2013 22:16

Dobré ráno stará mama konečne sa už niekto zobudil a div sa svetu nie je to polnohospodar ako ho odpisovali niektorí neuspešní kandidáti na post mpsr ano doležite je nastavit systém na niekolko rokov a nie žit v neistote ako ked polokohut kikirikal na ministerstve držím palce pan minister nenechajte… Celý komentár »

Jano
Jano
19. jún 2013 16:30

A ako sa bude kontrolovat produkcia? Podla toho, kolko farmar preda? A co v pripade, ze dojde ku katastrofam napr. zaplavy, silne mrazy a ovocinari a zeleninari pridu o urodu? V tom pripade nedostanu ziadne dotacie? Podla mna s tymto aj tak neuspeje, lebo cielom EU je rozbit tie komunisticke… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
20. jún 2013 8:37

Minister Jahńátek ani viac urobiť páni nemohol – zoznamuje sa ešte z pracoviskom so svojimi Top manžermi – z inšpektorátu práce a Transpetrolu. Dajte mu ešte 2 – 3 roky a dostane sa do toho určite len treba vydržať aby mal čo riadiť. Tento huževnatý, pomenší poliminister manažer snahu má… Celý komentár »

juszek
juszek
20. jún 2013 10:15

to je dobre vyargumentovane !polský sedliak na 5-10ha farme vo volnočasových aktivitách zajistí vlastnů !aj polsků sebestačnosť vyvoz ich potravin je infarktový pre čechov aj nás a svet čudujsa:idů zlou cestou!