Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister k redistributívnej platbe: Podpora môže byť výraznejšia a naviazaná na produkciu

Minister k redistributívnej platbe: Podpora môže byť výraznejšia a naviazaná na produkciu

V pondelok ráno sa zástupcovia siedmich poľnohospodárskych samospráv stretli pred ministerstvom pôdohospodárstva, aby šéfovi rezortu odovzdali svoje výrobky. Podujatie bolo reakciou na doručenie prázdnej debničky, ktorú v uplynulom týždni odoslali ministrovi zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Šéf rezortu dnes ráno, na stretnutí so svojimi priaznivcami, opäť otvoril tému redistributívnej platby a znova sa zdá, že je všetko inak. Ján Mičovský pritom ešte v piatok, tesne po obede, prezentoval návrh, ktorý sa javil ako finálny. Do diskusie však v posledný pracovný deň, v poobedných hodinách, vstúpil predseda vlády Igor Matovič a pravdepodobne cez víkend, aj ďalšie prepočty ministerských úradníkov.

Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk rokovanie medzi predsedom vlády a šéfom rezortu trvalo v piatok poobede niekoľko hodín. Minister jeho priebeh na otázku portálu zhrnul takto: závery sú jasné. Redistributívna platba je podporená. Pán premiér sa tiež vyjadril, že je to plne v kompetencii nášho ministerstva. Ešte sme uvažovali o spôsobe, ako možno viac naviazať tieto platby na mladých farmárov, malých farmárov a rodinných farmárov z hľadiska ich produkcie. Verím, že najbližšie hodiny alebo najbližšie dva dni prinesú odpoveď aj na to, že možno bude podpora týchto ľudí ešte výraznejšia, ako čakali.“

Priamo z ministerstva však celý víkend presakovali informácie, že zavedenie redistributívnej platby je ohrozené a to z veľmi jednoduchého dôvodu. Vraj sa nedajú termíny stihnúť tak, aby boli dokumenty z agrorezortu zaslané v piatok do Bruselu. Minister túto možnosť však nepripúšťa.

„Ten termín je úplne jasne stihnuteľný, v tom nie je problém,“ povedal minister.

Ani číslo 257 eur na hektár nie je isté

Podpora predsedu vlády, ako aj ministrova istota, že dokumenty pre DG Agri pripraviť stihnú, hovoria o tom, že zavedenie redistributívnej platby je na spadnutie. Poslednú neistotu vzbudzuje už len dnešná koaličná rada, kde bola téma zaradená. Ani stretnutia s koaličnými partnermi sa minister, podľa dnešného vyjadrenia pre poľnoinfo.sk, neobáva.

„Neobávam sa, pretože som presvedčený, že koaličná rada vie, čo máme napísané v programovom vyhlásení vlády a vie, čo chceme podporiť,“ povedal minister.

Tajnostkársky pritom pred zástupcami zväzov dodal, že „podpora bude ešte výraznejšia, lepšia, ako čakajú títo poľnohospodári, v tejto chvíli. Práve aj o tom bola návšteva pána premiéra v piatok. O tom sme rokovali, ako zlepšiť podporu malých farmárov a ja som mu za to vďačný.“

Konkrétne čísla minister uviesť nechcel. Vo svojom vyjadrení sa odvolával na dnešnú koaličnú radu a dnes nepotvrdil už ani číslo 257 eur na hektár.  Takúto výšku mala dosiahnuť spolu podpora SAPS a redistributívnej platby na hektár a minister ju ešte v piatok opakovane uvádzal.

„Variantov je viac. Vieme to napočítať a nájdeme variant, ktorý je najvýhodnejší. Tie varianty sú nasmerované k tomu, aby podpora mladých farmárov a malých farmárov, bola väčšia, ako ste vy spomínali (pozn. poľnoinfo.sk: 257 eur na hektár),“ uviedol pri preberaní potravín od zástupcov viacerých zväzov Ján Mičovský.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - minister Ján Mičovský pri stretnutí s viacerými zväzmi

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

13 komentárov

 1. starý gazda
  15. februára 2021

  mam obavy že nakoniec pre neschopnost utru mali huby a peniaze zostanu mulčovačom ved to je aj hlavna agenda ochranarov a minister je ich prava ruka

  Odpovedať
 2. Palo
  15. februára 2021

  Jednoznačne redistributívnu platbu previazať na produkciu a zamestnávanie.

  Odpovedať
 3. R.
  15. februára 2021

  Pohybujem sa v poľnohospodárstve a neviem o tom, že ,,malí,, poľnohospodári z môjho okolia produkovali takéto potraviny.
  Určite nie tí čo sú tzv. bytovkovoví ,,farmári,,. Max. dokážu vyrobiť zabijačkové špeciality a to hlavne pre svoju spotrebu, kto potom bude živiť ludí v mestách 😃 asi tí bytovkoví farmári 🙃
  Ak takú platbu tak určite zo všetkými podmienkami, pravidlami aké majú ostatní poľnohospodári. Najviac sa mi páči, že chránime životne prostredie a pritom, títo ,,malí,, farmári nemusia nič dodržiavať, nemusia viesť žiadnu zákonnú evidenciu (používať certifikované prípravky a hnojivá, dodržiavať povolené dávky, a termíny) a už duplom nemusia nič produkovať a len im stačí mulčovať.
  TOTO SLOVENSKO EŠTE NEZAŽILO!!!
  Teším sa na tu potravinovú sebestačnosť!

  Odpovedať
  1. mičurin
   15. februára 2021

   Otázka pre “R” ako viete,že malí farmári používajú necertifikované prípravky, keď vo Vašom okolí poznáte len “bytovkových farmárov ”
   Možná nakupujú presne v tom veľkosklade hnojivá ,chémiu …..tak ako Vy.Neviem o tom, kde by niekto mohol kúpiť necertifikované prípravky. Stým som sa nestretol. Keď niekto niečo produkuje na predaj , je samozrejmé , že niečo z toho použije aj vo svojej kuchyni Že by sa niekto chcel vedome tráviť ? Chodia mi kontroly z veteriny 1-2 x za rok domov aj po trhoviskách , berú vzorky.
   Ja osobne si vážim každého seriózneho poľnohospodára ,(malého aj veľkého ) veľmi ma však hnevá , že podporu (a ešte vačšiu ako doteraz )budú brať aj tí čo nič neprodukujú ,len 1-2 x do roka pokosia. Je naozaj “radosť ” mať takého suseda ,keď máte vedľa seba semenište burín a roznej hávede

  2. 16. februára 2021

   re: mičurin
   by ste sa čudoval čo sa deje v príhraničných oblastiach s prípravkami na ochranu rastlín a hnojivami….
   a čo takto farmárske osivá – platia renumerácie ?
   a nepokosené plochy – “zelení sú celý nadšení”, že nevyrušujete vtáky, zver a užitočný hmyz….
   samozrejme normálnym farmárom držím palce, prajem čo najväčšiu podporu (bez ohľadu na obhospodarovanú výmeru) a čo najmenšiu byrokraciu, ale “ruku na srdce” nie je to o obhospodarovanej v ý m e r e, tak ich podľa toho neposudzujme….a ak viete o tých čo zneužívajú systém podpôr nech sa páči → https://www.apa.sk/oznamovanie-korupcnej-cinnosti , robme to tak ako napríklad rakúsky farmári tí si “škodnú” do revíru nepustia

  3. Ja,L
   16. februára 2021

   Re realista.
   Prípravky sa môžu aj legálne dovážať cez paralelný dovoz, ktoré povolenia vydáva UKSUP. Pri prípravkoch na ochranu rastlín je dosť do oka bijúci rozdiel v cene toho istého prípravku, keď v zahraničí stojí 60-66% Slovenských cien, plus množstevná zľava podľa obratu. Zaujímavé, že v zahraničí predajcom chémie sa oplatí dávať za tú cenu, len na Slovensku treba dvíhať ceny…
   Druhá vec hnojivá.
   Slovenský výrobok z Dusla Šala PH DASA 26/13 je pri Srbských hraniciach v Maďarsku približne 300-350km od Šale o 30-35 eur na tonu lacnejšie ako u dcérskej spoločnosti Dusla na Slovensku.
   Skutočne treba z vlastných “aj kožu stiahnuť” pre vidinu zisku?
   Môžeme spomenúť aj predaj strojov.
   Slovenský výrobok v Srbsku lacnejšie kúpite u tamojšieho predajcu, ako na Slovensku priamo u výrobcu.

 4. Mladý roľník
  15. februára 2021

  Podporiť malych – áno… Ale jednoznacne to naviazat na produkciu. Ked aj len pre svoju rodinu. Vsetko sa da zdokladovat. Chovas svinu, je v registri, zabijes a na vsetko je papier. Inak sa nam tu rozmohnu mulcovaci co budu tych par svojich ha mulcovat a podpora pôjde do stratena. Inak aj ja som taky bytovkovy farmar…. Zijem v bytovke mam 45ha a 70ks dobytka plus 2, 5 ha zeleniny… 😀

  Odpovedať
  1. mičurin
   15. februára 2021

   Fandím ” Mladému roľníkovi”išlo by to možná aj bez zbytočného papierovania.Fiktívne faktúry za predaj sena z mulčovanej plochy vybavené s nejakým chovateľom za fľašku asi nebude problém pre špekulanta zohnať. Neproduktívne plochy treba poriadne ZDANIŤ a nie dotovať

 5. R
  16. februára 2021

  Odpoveď na ,,mičurina,,: sme na slovensku a keďže ,,malý,, nemusí viesť zákonnú evidenciu tak mi napíšte kto to skontroluje, ďalej je ten problém, že malo ktorí ,,malý,, poľnohospodár je zdatný v POR a hnojivách pri ich používaní (osobná skusenosť).
  K nám chodia kontroly 2x do mesiaca a nie za rok a kontrolujú všetko.
  A inak nie som proti podpore akéhokoľvek poľnohospodára, ktorý vyrába a dodržiava všetko čo ostatný..

  Odpovedať
  1. Ja,L
   16. februára 2021

   Akonáhle požiada o podporu na pozemky, je povinný viesť evidenciu POR a hnojív. Je to v zákone. Keď voľakoho vyberú pri kontrole, musí preukázať aj evidenciu “knihu honov”. Tak isto sú povinný viesť aj výrobné subjekty /od SHR po družstvá” či požiadali o podporu, alebo nie.
   Bohužiaľ aj u staršej generácii 50+ sa nájdu taký, ktorý nie sú doma ohľadne POR. Tá istá účinná látka od iného výrobcu pod iným názvom, je pre neho novinka, tak to objednáva bez rozmýšľania ako novotu /veď chem. firma dala pozornosť čapicu,…., stravné lístky/ aby pri zostavovaní objednávok uprednostnili ich prípravky. Rozmýšľanie jednotlivca nie je generačne ohradené.

  2. micurin
   16. februára 2021

   odpoveď pre ” R ” že k Vám chodia kontroly častejšie ako ku mne? Miesto, kde je skladované vačšie množstvo hnojív a chémie ,musí byť pod prísnejšou kontrolou .(ekologické riziko) Aby to nedopadlo ako napríklad s tou kopou hnojiva v Libanone. Živí ma len zopár hektárov ,mám odborné vzdelanie aj školenie pre prácu s prípravkami.

 6. Pavol Hruboš
  16. februára 2021

  Vážení priatelia, prispievatelia stránky Poľnoinfo, myslím si, že táto stránka by mala informovať o dobrých a perspektívnych veciach v našom poľnohospodárskom sektore. Sem – tam prispejem aj ja malým postrehom a návrhom, nech nám je všetkým lepšie, lenže dnes je to len obžaloba malých, alebo obžaloba veľkých – samy si kydáme na hlavy, a položme si otázku:”Komu to pomáha?” – špekulantom.
  Veď prosím skúsme použiť gazdovský rozum a bude lepšie poľnohospodárom ako celku. Veď dobrý a zlý je aj pri malých, ako aj pri veľkých. Prijmime pravdu, pozrime sa jej do očí a robme si poriadne svoju robotu. Ľudia

  Odpovedať
  1. mičurin
   17. februára 2021

   …čistá pravda…

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.