Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka na Slovensku

Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka na Slovensku
insert_photoTASR

Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku. Žiadajú aj prepracovanie programu starostlivosti o vlka. Výzvu adresovali ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽANO) a ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO). Oboch ministrov požiadali aj o zastavenie lovu vlka a určenie nulovej kvóty v poľovnej sezóne 2020/2021. Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko.

Vlk má svoju úlohu pri udržiavaní funkčnosti lesných a nelesných ekosystémov. Má aj pozitívny vplyv na populáciu kopytníkov, vysvetľujú organizácie s tým, že vlk pomáha pri znižovaní škôd spôsobených kopytníkmi v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve. Organizácie pripomínajú, že vlk zohráva významnú úlohu pri tlmení šírenia afrického moru ošípaných.

“Zastavenie lovu vlkov a zavedenie ich úplnej a dôslednej ochrany na celom území Slovenska zvýši pozitívny vplyv vlkov na zdravotný stav diviakov a jeleňov, prirodzeným spôsobom prispeje k likvidácii prírodných ohnísk moru v populácií diviakov a tiež k predchádzaniu hospodárskych škôd,” uviedli.

Lov vlkov podľa organizácií negatívne zasahuje do celej populácie a môže ovplyvniť zloženie a správanie vlčích svoriek.

Iniciátormi výzvy sú iniciatíva My sme les, Lesoochranárske zoskupenie VLK, WWF Slovensko a Čergovfilm. Pod výzvu sa podpísalo 31 organizácií, medzi nimi aj občianske združenie Prales, zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, Ochrana dravcov na Slovensku či Priatelia Zeme-CEPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments