Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Z domova Zaujímavosti

Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka na Slovensku

Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka na Slovensku

Mimovládne organizácie žiadajú celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku. Žiadajú aj prepracovanie programu starostlivosti o vlka. Výzvu adresovali ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (OĽANO) a ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO). Oboch ministrov požiadali aj o zastavenie lovu vlka a určenie nulovej kvóty v poľovnej sezóne 2020/2021. Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko.

Vlk má svoju úlohu pri udržiavaní funkčnosti lesných a nelesných ekosystémov. Má aj pozitívny vplyv na populáciu kopytníkov, vysvetľujú organizácie s tým, že vlk pomáha pri znižovaní škôd spôsobených kopytníkmi v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve. Organizácie pripomínajú, že vlk zohráva významnú úlohu pri tlmení šírenia afrického moru ošípaných.

„Zastavenie lovu vlkov a zavedenie ich úplnej a dôslednej ochrany na celom území Slovenska zvýši pozitívny vplyv vlkov na zdravotný stav diviakov a jeleňov, prirodzeným spôsobom prispeje k likvidácii prírodných ohnísk moru v populácií diviakov a tiež k predchádzaniu hospodárskych škôd,“ uviedli.

Lov vlkov podľa organizácií negatívne zasahuje do celej populácie a môže ovplyvniť zloženie a správanie vlčích svoriek.

Iniciátormi výzvy sú iniciatíva My sme les, Lesoochranárske zoskupenie VLK, WWF Slovensko a Čergovfilm. Pod výzvu sa podpísalo 31 organizácií, medzi nimi aj občianske združenie Prales, zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, Ochrana dravcov na Slovensku či Priatelia Zeme-CEPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.