Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Martin Hubinský: Spolupráca poľnohospodárov na úrovni dodávateľských reťazcov bude odmenená

Martin Hubinský: Spolupráca poľnohospodárov na úrovni dodávateľských reťazcov bude odmenená
insert_photoVÚB Banka

Celosvetová pandémia koronavírusu a vojna za našimi hranicami spustili alebo sa výrazne podieľajú za následkami vysokého nárastu cien a často výrazných oneskorení dodacích dôb objednaných tovarov. Faktory, ktoré svet stavajú do neistoty a ktoré rozkrútili koleso inflácie na úrovne, ktoré na Slovensku nepoznáme viac ako 20 rokov a vo vyspelých štátoch ešte dlhšie, nie sú v prospech ekonomiky.

Možnosťou, ako reagovať na nepriaznivé javy nie je mnoho. Poľnohospodárstvo však musí fungovať za každých okolností. Z hľadiska prežitia ľudstva ide o najdôležitejšie odvetvie sveta.

Spôsoby ako zmierniť nepriaznivé dôsledky pandémie či vojny sa ukázali v uplynulom období. Je to spolupráca. Predviedli ju bežní ľudia v prvých dňoch pandémie, no ukázali ju aj stovky dobrovoľníkov v prvé dni vojny na Ukrajine, keď našimi hranicami prechádzali tisícky utečencov. Bez spolupráce by nefungoval ani jeden podnikateľský subjekt.

Ustálené dodávateľské reťazce

Na úrovni ekonomiky je mimoriadne dôležité zakladať perspektívne väzby so svojimi dodávateľmi. Vytvárať podmienky pre dlhodobú spoluprácu, ktorá prináša stabilitu a otvorenie možností pre ďalšie rozvojové aktivity podniku.

Najlepšie subjekty slovenského poľnohospodárstva to vedia a pravidelne o nich čítam aj v publikácii Top Agro. Dodávatelia aj odberatelia týchto hospodárov na pôde sú veľmi často ustálení. Prináša to istotu vzťahov, ktoré sa nelámu na jednorazovej výhodnejšej ponuke. Tá často prinesie zisk dnes, no z pohľadu rok či dlhšieho obdobia znamená stratu. Lákadlá v podobe lepších cien, či nižších nákladov sa opakujú často a len manažér na správnom mieste vie vyhodnotiť, či sú základom ďalších dlhodobých spoluprác, alebo len špekulatívnych chimér.

Cieľom VÚB Banky je priamo motivovať subjekty k tomu, aby takéto ustálené dodávateľské reťazce vytvárali. Jednotlivé subjekty vertikály tak získajú výhody, na ktoré by si samostatne nedokázali siahnuť. VÚB Banka podporu dodávateľských reťazcov spúšťa už v tomto roku. Produkt sa osvedčil v materskom Taliansku a následne prichádza na Slovensko, do Českej republiky, Chorvátska a Slovinska.

VÚB Banka bude jednotlivé subjekty zapojené do dodávateľskej vertikály vnímať s väčšou dôverou, lebo bude informovaná o celom spolupracujúcom reťazci. A mať informácie znamená z pohľadu banky podstupovať menšie riziko. Vďaka zaradeniu subjektu do dodávateľského reťazca poľnohospodár výrazne zníži náklady na financovanie. Svoje aktivity bude financovať s nižším úrokom alebo môže zvýšiť objemy financovania. Viac zdrojov prinesie spoločnostiam vyššiu likviditu, ktorú veríme, že v tomto období privítajú.

Agrosektor je jedným z najstabilnejších odvetví

V prvotnej fáze sme na Slovensku do projektu dodávateľských reťazcov vybrali najväčšie agrárne podniky s ktorými pracujeme. Máme vytvorené prvotné analýzy väčšieho počtu poľnohospodárov a tie sme si analyzovali aj s ďalšími dodávateľmi.

V budúcom roku sa môžu k výberovej vzorke pripojiť ďalšie subjekty. Vzhľadom na to, že VÚB Banka je najväčšou agrárnou bankou na Slovensku, predpokladáme, že tvorba takýchto reťazcov bude prirodzená. Naši klienti sú najlepšie poľnohospodárske subjekty na Slovensku, o čom nás každoročne presviedča rebríček Top Agro. Spolupracujeme aj s celou radou spoločností na úrovni poľnohospodárskych dodávateľov a na druhej strane odberateľov. Všetky tieto firmy budú môcť čerpať výhody z dlhodobej spolupráce, ktorú už roky realizujú. VÚB Banka odmení svojich klientov za to, čo už roky robia. Teraz si však programovo bude všímať jednotlivé časti dodávateľského reťazca a vďaka tomu získajú všetky jeho články.

Naša banka neprehodnocuje financovanie poľnohospodárstva ani v čase neistej ekonomickej situácie. Posledné roky ukázali, že agrosektor je jedným z najstabilnejších odvetví a my pri stabilných sektoroch nikdy nezaťahujeme ručnú brzdu. S dôverou sa pozeráme na aktivity poľnohospodárov, ktoré napríklad v súčasnosti znamenajú investície do energetickej sebestačnosti. Aj v tomto roku financujeme spoločnosti, ktoré sa rozhodli pre výstavbu nových skladov, lebo veríme, že trh s energiami nemôže pochovať európske pestovanie ovocia či zeleniny. Nezabúdame ani na potravinárov, ktorí sa po rokoch pôstu od európskych štrukturálnych fondov konečne dočkali výzvy. Modernizácia celej vertikály od dodávateľov, cez poľnohospodárstvo až po spracovanie je mimoriadne dôležitá pre fungovanie agrorezortu ako celku.

Naša úverová angažovanosť v rezorte presahuje 500 miliónov eur a za posledných päť rokov vzrástla o 70 percent. Nehovoríme, ale konáme v prospech nášho poľnohospodára alebo potravinára.

Autor článku: Martin Hubinský - segment manažér pre poľnohospodárstvo VÚB Banky
Zdroj obrázku: VÚB Banka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments