Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica. Súčasné okolnosti hrajú do karát budúcim cenám

Kukurica. Súčasné okolnosti hrajú do karát budúcim cenám
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny kukurice rástli o niečo intenzívnejšie, ako ceny pšenice. Burza CBOT zaznamenala nárast o približne 7,5 percenta, Euronext posilnila o 3 percenta a burza v Budapešti o 3,8 percenta.

Rast cien tejto komodity je ovplyvnený okrem iného aj nárastom cien pšenice na svetových trhoch. USDA vo svojej poslednej správe znížila odhad celosvetovej produkcie kukurice vo svete zhruba o 5 mil. ton, zároveň sa ale znížil aj odhad spotreby. Celkový pokles bol ovplyvnený predovšetkým produkciou kukurice v USA, kde sa jej množstvo oproti minulej prognóze znížilo o 3,4 mil. ton. Príčinou poklesu produkcie kukurice je suché počasie, ktoré postihlo stredozápad USA.

Cenu kukurice v EÚ dvíha jej potreba pre kŕmne účely, výrobu bioetanolu, ale aj potenciál exportu do krajín tretieho sveta. Ministerstvo poľnohospodárstva v Nemecku predpokladá pokles domácej produkcie o 20 percent oproti roku 2009, francúzska agentúra Agreste počíta vo Francúzsku s poklesom výroby o 11 percent.

Kukuricu v posledných dňoch ovplyvňuje pomerne nízky pomer zásob ku spotrebe, počasie a stále sa zvyšujúci dopyt po biopalivách. Pokiaľ tento trend pretrvá a potvrdia sa prognózy ohľadne produkcie, nie je dôvod rapídneho poklesu jej ceny.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments