Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Kožuch: Som zlikvidovaný, bez budúcnosti a ešte aj za blbca

Kožuch: Som zlikvidovaný, bez budúcnosti a ešte aj za blbca
insert_photoautor - Juraj Kožuch prichádza do budovy ŠTS v Banskej Bystrici na pojednávanie v kauze Dobytkár (19.1.2023)

Juraj Kožuch, bývalý generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry dnes vypovedá v kauze Dobytkár na súde v Banskej Bystrici. Po úvodných vetách vyťahuje obrovský zakladač, zdá sa formátu A1 a senátu pod vedením sudcu Jána Giertliho ukazuje pravdepodobne schému vyhlasovania a vyhodnocovania investičných výziev. Obžalovaní alebo novinári v sále sedia tak, že presne nevidia, čo je na plagáte znázornené.

O projektových podporách

Podľa prejavu obžalovaného sú informácie k výzvam komplexné a vyplýva z nich, že ako šéf PPA vraj nemal dosah na vyhodnocovanie investičných projektov. Juraj Kožuch opisuje celý systém čerpania projektových podpôr od pokynu ministerstva pôdohospodárstva smerom k platobnej agentúre pripraviť výzvu, až po realizáciu projektu žiadateľom. Pri jeho prejave a privretí očí by ste sa veľmi ľahko preniesli z budovy Špecializovaného trestného súdu napríklad do budovy Agroinštitútu. Prejav Juraja Kožucha je veľmi podobný tomu, ako sme ho poznali zo seminárov či konferencií pred rokom 2020. Priamy a dostatočne sebavedomý, no v hlase cítiť aj nový prvok – pokoru. Život Juraja Kožucha sa po vznesení obvinenia v apríli 2020 prevrátil na ruby, čo viac ráz vo svojej výpovedi aj spomenie.

Niekoľkohodinová reakcia Juraja Kožucha sa nesie v spochybňovaní hlavného svedka Marka Kodadu, ktorý vypovedal na zatiaľ posledných dvoch dňoch pojednávania v kauze Dobytkár, ktoré sa konali vlani v októbri. Juraj Kožuch sa chcel k obžalobe vyjadriť až po výpovedi Kodadu a bolo mu vyhovené.

O daroch

Ak sa vrátime do minulosti, podľa uznesení o vzatí do väzby jednotlivých obvinených je zrejmé, že voči Kožuchovi nie sú priame dôkazy napríklad v podobe peňažných prevodov, ako vidíme pri niektorých obžalovaných jednotlivcoch či spoločnostiach.

Hlavným prvkom obžaloby voči Kožuchovi je Kodada. Bývalý ministerský úradník a priateľ Kožucha. Ten okrem informácií, že mal odovzdať Kožuchovi prostriedky v hotovosti na rôznych miestach, má aj niekoľko „papierových“ tromfov. Kodada napríklad v októbri tvrdil, že zamestnanie Kožuchovej matky v jeho firme, či dlhodobé zapožičanie osobného automobilu boli súčasťou vyrovnania v rámci delenia úplatkov.

„Z jeho strany prišla ponuka práce pre moju mamu za minimálnu mzdu. Opisoval to tým, že chce, respektíve potrebuje zamestnať na svojom družstve niekoho s preukazom ZŤP. Mal tam aj také slová, že som pomerne zdatný zootechnik a som mu poradil, aké má používať plemeno. Mame to ponúkol na konci roka 2015 a pracovný pomer vznikol 17.2.2016,“ uviedol Kožuch.

To, či jeho mama naozaj v Kodadovej firme pracovala alebo išlo len o tvorbu firemných nákladov a neopodstatnené vyplácanie mzdy Juraj Kožuch v dopoludňajšej časti výpovede nespomenul. Uviedol, že parlamentné voľby sa konali 5. marca 2016 a on sa stal generálnym riaditeľom až po voľbách v apríli. Kožuch sa tak senátu spýtal, či mal Kodada krištáľovú guľu keď úplatky chcel legalizovať cez jeho matku ešte pred samotnými voľbami a jeho nastúpením na post šéfa PPA.

Zapožičanie auta od Kodadu vysvetľuje bývalý šéf PPA tak, že za ním svedok prišiel na konci roka 2016, že potrebuje urobiť náklady do firmy a „či by mi mohol dať auto.“

O kamarátstve

Kožuch tvrdí, že napriek ich blízkemu vzťahu, ktorý dokazuje, že bývalý šéf PPA bol svedkom na Kodadovej svadbe a Kožuchovej dcére sú zas Kodadovci krstní rodičia, nevedel o jeho zdrojoch príjmov z vypaľovania poľnohospodárov.

„Kodada sa stále správal rozhadzovačne. Pochádza z bohatej rodiny. Už v roku 2004 bolo na ministerstve viacero mladých úradníkov. Všetci sme mali obleky z TESCA a jazdili MHD a on parkoval pred ministerstvom miliónové auto. Preto mi nenapadlo, že jeho majetkové pomery plynú aj z inej činnosti,“ uviedol Kožuch.

Svetielko pochybnosti však u neho mohlo bliknúť aspoň v chvíli, keď už bol menovaný vo funkcii šéfa PPA a podľa Kožucha sa za ním Kodada zastavil.

„Treba povedať, že Kodada keď som bol pani Matečnou oslovený na generálneho riaditeľa platobnej agentúry prišiel s nejakým nápadom, že má kamarátov, ktorí majú problémy s podporami, ale dostal odomňa absolútne striktnú odpoveď, nech to ani neskúša,“ uviedol Kožuch.

archív poľnoinfo.sk – Pred začiatkom pojednávania v kauze Dobytkár (25.10.2022). V šiltovke Marek Kodada.

O kradnutí

Podľa Kožuchovho vyjadrenia, ich majetkové pomery absolútne zodpovedajú tomu, čomu sa v práci venoval.

„Peniaze od Kodadu som neprijal, ani nič iné. Po vynútenej operácii som sa zamestnal ako stavebný robotník a manželka je zdravotná sestra s nočnými službami, aby sme vedeli platiť účty, ktoré súvisia so životom,“ hovorí Juraj Kožuch.

Ak by som mal niečo s trestnou činnosťou, tak sa priznám, peniaze vrátim. Nežil by som tri roky ako štvanec vo vlastnej krajine. Jeden a pol roka som žil vo vyhnanstve 400 kilometrov od mojich detí, absolvoval som operáciu pravdepodobne ako dôsledok väzby a zamestnal som sa ako stavebný robotník. To, čo som za pätnásť rokov pre krajinu urobil je fuč. Som zlikvidovaný, bez budúcnosti a ešte aj za blbca. Moje ponaučenie je asi také, že mal som kradnúť a tie náznaky Kodadu si vypočuť. Dnes by som aspoň vedel, za čo som tu,“ povedal Juraj Kožuch.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Juraj Kožuch prichádza do budovy ŠTS v Banskej Bystrici na pojednávanie v kauze Dobytkár (19.1.2023)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments