Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Kauza Dobytkár pokračuje, vypovedal vodič obžalovaného Ľubomíra Kropila

V akcii Dobytkár bol prepustený z kolúznej väzby prvý obvinený
insert_photoFacebook Polícia SR

Výsluchom kolegu obžalovaného Ľubomíra Kropila pokračuje v utorok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu hlavné pojednávanie v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Svedok Jozef Tokarčík vypovedal, že Ľubomíra Kropila, ktorý vybavoval projekty v PPA, pozná vyše 30 rokov. Bol u neho v pracovnom pomere, potom sa stal jeho spoločníkom vo firme a neskôr vodičom. Vie, že obžalovaný sa zaoberal sprostredkovaním obchodu, vozil ho na rokovania, ale nezúčastňoval sa na nich, ani sa o to nezaujímal.

“Sprostredkoval kontakty medzi záujemcom a ministerstvom. Väčšinou to bolo ministerstvo pôdohospodárstva. Záujemca prišiel do firmy, mal nejaké požiadavky, čo chce sprostredkovať, a pokiaľ Ľubomír Kropil mal možnosti, prisľúbil mu pomoc, ak nie, odmietol. Tie osoby mali záujem o stroje, techniku a iné agroprodukty. Mená klientov si nepamätám, bolo ich veľa,” vypovedal svedok.

Prokurátor poukázal na rozpor, keď svedok v prípravnom konaní hovoril o vybavovaní projektov, ale na súde používal výraz sprostredkoval.

“Myslím si, že veľký rozdiel medzi vybavoval a sprostredkoval projekty nie je. Potvrdzujem, že je to tak, že pán Kropil mi povedal, že rieši a vybavuje projekty, aby prešli na PPA,” uviedol svedok Jozef Tokarčík.

Ľubomír Kropil, ktorý sa na pojednávaní nezúčastňuje, ale dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, vypovedal ešte vlani v júni. Nevyužil ani jednu z možností vyhlásenia o vine či nevine. Tvrdí, že nelegalizoval žiadne finančné prostriedky z trestnej činnosti, úplatky neprijal. Priznal len nepriamu korupciu, respektíve podplácanie za schválené dotácie. Na otázky prokurátora a obhajcov odmietol vtedy reagovať pre zlý zdravotný stav.

Autor článku: poľnoinfo.sk/TASR
Zdroj obrázku: Facebook Polícia SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments