Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Informovať o postupe žatvy považujú za prežitok socializmu

Informovať o postupe žatvy považujú za prežitok socializmu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Busta dlhoročného ministra poľnohospodárstva a výživy SSR Jána Janovica v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

V trnavskom regióne končí v týchto hodinách žatva, informovala riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Jarmila Miklovičová.

“Nepriaznivé počasie v trnavskom regióne prerušilo priebeh žatevných prác a podpísalo sa predovšetkým na kvalitatívnych výsledkoch žatvy. Žatva sa končí už aj v okrajových oblastiach,” konštatovala s tým, že za veľkú chybu považujú prvovýrobcovia trnavského regiónu predčasné hodnotenie úrody – výšky aj kvality – v médiách jednak zástupcami rôznych zväzov, ako aj ústredia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podľa je slov predčasné hodnotenie je prežitkom socializmu, keď fungovali obchodné vzťahy medzi pestovateľmi a spracovateľmi ináč.

“Chvály o vysokých úrodách spôsobujú automaticky znižovanie cien na trhu,” konštatovala.

Dodala, že aj v tomto roku boli výsledky žatvy hodnotené mnohými “odborníkmi” hneď na začiatku celkom ináč, ako je to v skutočnosti. Konkrétne čísla o výnosoch riaditeľka RPPK nechcela prezradiť.

“Tieto informácie skôr škodia, ako pomáhajú prvovýrobcom a zhoršujú realizáciu ich agrokomodít na trhu. Mali by sme si brať príklad z našich starých a múdrych gazdov, ktorí hodnotili výsledky žatvy až po jej uskladnení pod strechou, resp. speňažení,” zdôraznila.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Busta dlhoročného ministra poľnohospodárstva a výživy SSR Jána Janovica v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
vico
vico
10. august 2011 9:37

Absolútne súhlasím.V našom podniku zásadne nezverejňujeme výsledky.Ešte sa totiž v histórii nikdy nestalo, aby zverejnenie dosiahnutých výsledkov pomohlo sedliakovi samotnému.Opak je pravdou.

Filip Kľačanský
Filip Kľačanský
11. august 2011 6:03

Ja zasa nesúhlasím a pevne verím, že nejde o názor všetkých poľnohospodárov trnavského okresu, ale iba jednotlivcov. Stačí si všímať médiá a odrazu zistíme, že o žatve informujú všetky okolité štáty (ČR,Poľsko,Maďarsko), nehovoriac o Francúzsku, Nemecku, či Rusku a USA. Na základe týchto informácií sa potom tvoria ceny na burzách,… Celý komentár »

Vico
Vico
11. august 2011 14:30

A čo z toho je v prospech sedliaka samotného??

Filip Kľačanský
Filip Kľačanský
12. august 2011 7:50

…to, že nebude predávať pšenicu za 110 Eur/tonu, ale za napr. 190 Eur/tonu. Cena komodít sa kreuje/tvorí na burze. Je to fakt, ktorý obchodníci určite neprehliadajú. Potom je to otázka ponuky a dopytu, a samozrejme JEHO šikovnosť za akú cenu zrealizuje svoju produkciu.